Jak nie dać się "zagiąć" na rozmowie kwalifikacyjnej?

Materiały zawarte w niniejszym artykule zawierają niepublikowane dotąd i mniej popularne porady, których zastosowanie ułatwi poruszanie się po rynku pracy. Powiemy ci, jak skutecznie obejść pułapki rekrutacji i dotrzeć do finału. Pokażemy, co zrobić, by wyróżnić się mądrze i czego należy unikać, by nie polec w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Zdjęcie

Przejście przez rozmowę kwalifikacyjną, to jeszcze nie koniec procesu rekrutacji /123RF/PICSEL
Przejście przez rozmowę kwalifikacyjną, to jeszcze nie koniec procesu rekrutacji
/123RF/PICSEL

Zacznijmy od celnego stwierdzenia, że szukanie pracy to... ciężka praca! Aby osiągnąć zamierzony efekt, nastaw się na duże zaangażowanie swojego czasu i energii. Nie możesz liczyć na to, że to oferta znajdzie ciebie. Co ważne, przeanalizuj proces poszukiwania nowego zatrudnienia z nieco innej perspektywy, a mianowicie - najczęściej popełnianych błędów.

Błąd nr 1 - brak planu

Zanim zaczniesz szukać nowego pracodawcy, zastanów się, co chcesz robić w życiu?

Praktyczna wskazówka: Wybierz ogłoszenie rekrutacyjne na stanowisko, które wydaje ci się interesujące. Po zapoznaniu się, odpowiedz na pytania:

  • Czy potrafię wykonać zadania opisane w ogłoszeniu?
  • Czy chcę wykonywać zadania opisane w ogłoszeniu?
  • Czy pasuję do organizacji, która ogłasza nabór?

Błąd nr 2 - masowa wysyłka CV

Wysyłasz zbiorczo CV do firm, niezależnie od tego czy kwalifikujesz się na dane stanowisko, czy nie? Czas, który stracisz na czytanie maili z informacjami o odrzuceniu twojej kandydatury, lepiej zainwestuj w przygotowanie CV. Poza tym, jak pokazują wszelkie badania, najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy jest networking, czyli rozmowy ze znanymi ci osobami, w celu uzyskania kontaktu do ludzi, których nie znasz, ale które mogą być źródłem cennych ofert.

Praktyczna wskazówka: Nie proś, ale pytaj ("co byś mi poradził, co myślisz o tym pomyśle"). Ludzie z natury lubią doradzać, czuć się ekspertami, wówczas chętniej sami deklarują pomoc.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Błąd nr 3 - korzystanie z szablonów życiorysów

To one powodują, że wpadasz we własną pułapkę - umieszczasz w CV swój adres, datę urodzenia, a nawet stan cywilny oraz liczbę i wiek dzieci. Polskie prawo chroni cię i zakazuje zadawać pytania, na które nie chcesz udzielać odpowiedzi.

Praktyczna wskazówka: Aby ukryć np. swój wiek, nie wymieniaj pracodawców i stanowisk sprzed ponad 10 lat, które nie mają znaczenia dla obecnej twojej pozycji zawodowej, nie podawaj dat, w których kończyłeś szkoły i uczelnie.

Błąd nr 4: Złe pojmowanie wskazówki "wyróżnij się"

Wybaczcie, ale bycie innym, oryginalnym, nie oznacza robienia z siebie błazna. I nie mów, że nie osiągnąłeś żadnych sukcesów! Każdy je ma, tylko nie zawsze potrafimy je dostrzec.

Praktyczna wskazówka: Swoje osiągnięcia opisuj przy poszczególnych stanowiskach, nie grupuj ich na końcu CV. Nadasz im większą rangę i spowodujesz, że będzie o nich mowa na rozmowie rekrutacyjnej. A przecież zależy nam na chwaleniu się!

Błąd nr 5: Przekonanie, że nie masz wpływu na przebieg rozmowy rekrutacyjnej

Nic bardziej mylnego! Podczas umawiania terminu spotkania nie bądź stroną bierną. Nie deklaruj chęci rozmowy o ósmej rano, jeśli budzisz się do życia około dwunastej. Nie planuj spotkania w poniedziałek, jeśli poprzedzający weekend spędzisz na wiejskim weselu.

Praktyczna wskazówka: Im lepiej przygotujesz CV, zamieścisz w nim swoje sukcesy i osiągnięcia, tym lepiej potoczy się rozmowa, gdyż życiorys jest podstawowym kierunkowskazem dla rekrutera podczas rozmowy.

Na koniec pamiętaj - przejście przez rozmowę rekrutacyjną, to jeszcze nie koniec całego procesu. Pomimo że spotkanie się zakończyło, a ty opuściłeś firmę, to wcale nie znaczy, że twoja rola się skończyła. W wielu podręcznikach o rekrutacji pojawia się rada, aby napisać maila z podziękowaniem za spotkanie.

Zdecydowana większość rekruterów odbierze to jako nadmierną aktywność i raczej obniży twoją ocenę. Z całą pewnością możesz jednak zadzwonić do osób, które podałeś jako źródło referencji i uprzedzić je, z jakiej firmy mogą spodziewać się telefonu, o jakie stanowisko się starasz i w związku z tym - na czym ci zależy.

Praktyczna wskazówka: Już w czasie spotkania dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi w sprawie wyników rekrutacji i dwa dni robocze po tym terminie, jeśli nie uzyskałeś informacji zwrotnej, zadzwoń i zapytaj o etap procesu.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek sprawi, że poczujesz się bardziej pewny siebie zarówno szukając ogłoszeń o pracę, w czasie samej rozmowy kwalifikacyjnej, jak i tuż po niej. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, tym bardziej warto, by było ono jak najbardziej pozytywne.

Źródło: NetAkademia

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń