Zarobki Polaków w Holandii

Czwartek, 30 lipca 2015 (06:00)

Ile mogą zarobić Polacy wyjeżdżający do pracy do Holandii? Czy to się rzeczywiście opłaca?

Zdjęcie

Ile zarabiają Polacy w Holandii? /123RF/PICSEL
Ile zarabiają Polacy w Holandii?
/123RF/PICSEL

Holandia jest kolejnym krajem, który po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaczął kusić Polaków wysokimi zarobkami. Jak podaje CBS Statistics Netherlands, na dzień 1 lipca 2014 roku przebywało na terenie Holandii około 100 tys. naszych rodaków, tworząc tym samym największą grupę imigrantów, zaraz obok Bułgarów i Rumunów. Wartość ta dotyczy osób zarejestrowanych i mieszkających przez dłuższy czas w Holandii. Jednak szacuje się, że dodatkowo ponad 80 tys. Polaków przebywa tam krótkookresowo, podejmując się prac sezonowych. Wynagrodzenie przedstawione na poszczególnych stanowiskach, pochodzą z ofert pracy portali: sherpa.pl, poloniusz.pl, praca-holandia24.pl.

Wydatki na życie

Jak podaje NBP emigranci przebywający w Holandii ponad 3 lata wydają ponad połowę zarobionych pieniędzy na utrzymanie w Holandii. Natomiast 39 proc. przeznacza od połowy do 30 proc. zarobków na utrzymanie, a reszta do 30 proc. Wśród pracujących od roku do trzech lat, tylko 28 proc. przyznało że wydaje połowę swojej pensji na utrzymanie. W grupie przebywającej na emigracji mniej niż rok było to tylko 18 proc. Dodatkowo w tej grupie, aż 34 proc., przeznacza zaledwie do 30 proc. zarobków na życie w Holandii. Jest to spowodowane tym, że ci Polacy przyjechali tu wyłącznie w celach zarobkowych i pragną oszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy.

Zdjęcie

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie NBP /Sedlak & Sedlak
Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie NBP
/Sedlak & Sedlak

Z danych podawanych przez NBP możemy wnioskować, że coraz więcej osób jednak zostaje w Holandii na dłużej. Widać to na wykresie 1. gdzie wraz ze stażem emigracji zwiększa się procent ludzi przeznaczających 50 proc. wynagrodzenia na utrzymanie. Dodatkowo w 2010 roku badana grupa Polonii w Holandii stwierdziła, że koszty życia stanowią 38 proc. jej wynagrodzenia. Natomiast już 2 lata później udział tych kosztów w zarobkach wzrósł o 5 p.p. Oznacza to, że te osoby coraz mniej zarobionych pieniędzy przekazują do kraju, a zaczynają wydawać na miejscu.

Średnie zarobki i płaca minimalna

W 2012 roku w kraju tulipanów polski imigrant mógł średnio zarobić 1 500 euro, czyli około 6 277 złotych. Obliczenia zostały dokonane na podstawie średniorocznego kursu EUR/PL w tamtym roku. Pracownicy zatrudnieni od ponad trzech lat zarabiali wtedy rocznie 1 600 euro. To o 100 euro więcej od zarobków osób przebywających w Holandii od roku do trzech lat. Natomiast pracujący na terenie tego kraju mniej niż rok, średnio zarabiają 1 200 euro, czyli o 300 euro mniej od średniej.

Zdjęcie

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie NBP /Sedlak & Sedlak
Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie NBP
/Sedlak & Sedlak


Płaca minimalna w tym kraju wynosi 1 465 euro, jednak nie jest taka sama dla każdego. Osoby młode mogą zacząć legalną pracę w wieku 15 lat. Wtedy ustawowo przysługuje im niecałe 500 euro brutto za 140 godzin pracy. Następnie zarobki wzrastają od 15 proc. do 18 proc. wraz z każdym kolejnym ukończonym rokiem życia (aż do 23 lat). Kwoty podane w tabeli 1. dotyczą osób bezdzietnych. Nie zawierają ulgi podatkowej, jaką mogą otrzymać małżonkowie (partnerzy).

Zdjęcie

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie EURES /Sedlak & Sedlak
Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie EURES
/Sedlak & Sedlak

Popularne branże

Regionem w którym przebywa najwięcej naszych rodaków jest Brabancja. W tej prowincji skoncentrowało się wiele firm powiązanych z rolnictwem i ogrodnictwem. Jak widzimy na diagramie 1., aż 45 proc. Polaków postanowiło pracować właśnie w tym sektorze. Stąd też tak duże zainteresowanie właśnie tą prowincją. Innymi sektorami, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych rodaków jest przemysł - 16 proc. zatrudnionych, budownictwo - 9 proc. oraz transport 6 proc.

Zdjęcie

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie NBP /Sedlak & Sedlak
Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie NBP
/Sedlak & Sedlak

Rolnictwo najbardziej popularne

Najwięcej Polaków podejmuje się pracy w szklarniach. Tam do ich obowiązków należy pielęgnacja roślin, czyli m.in. ich podlewanie, nawożenie, podcinanie, ścinanie, pakowanie oraz załadunek. Oferty pracy są w większości skierowane do młodych kobiet. Znajomość języka zazwyczaj nie jest wymagana. Osoby zatrudnione na tym stanowisku zarabiają przeciętnie od 9 euro do 10 euro na godzinę brutto (tygodniowo pracują 40 godzin). Bardzo często też można się spotkać z tym, że pracodawca oferuje za drobną opłatą albo całkowicie za darmo nocleg oraz ubezpieczenie. Innymi popularnymi wśród Polaków zajęciami w tym sektorze jest sadzenie sadzonek oraz praca jako ogrodnik. Wynagrodzenia na tych stanowiskach wahają się miedzy 8,80 euro a 9 euro brutto za jedną godzinę pracy.

Nie tylko Niemcy czy Norwegia, oferują wiele prac sezonowych dla imigrantów przy zbieraniu warzyw i owoców. Podobnie jest z Holandią, do której jeździ się głównie na zbiory truskawek, czereśni, borówek, pomidorów, papryki oraz ogórków. Jednak w porównaniu z wymienionymi wcześniej krajami, tutaj w ofertach przeważa wynagrodzenie godzinowe, a nie akord. Przedziały zarobkowe są nieco niższe niż przy pielęgnacji kwiatów, czyli przeciętnie od 8,5 euro do 9,2 euro brutto za godzinę pracy.

Następnie przemysł i budownictwo

Wielu członków holenderskiej Polonii szuka zatrudnienia w przemyśle. Najwięcej z nich pracuje na linii produkcyjnej, gdzie średnie godzinowe zarobki wynoszą 9 euro. Brygadzista w firmie produkcyjnej zarabiał 9,7 euro, a jego asystent 8,7 euro. Osoba zajmująca się konserwacją maszyn otrzymywała wynagrodzenie godzinowe równe 9,26 euro. Natomiast w logistyce pakowacz zarabiał przeciętnie 8,67 euro, a magazynier 7,21 euro. Wynagrodzenie miedzy 8,67 euro, a 10 euro w zależności od regionu oferowano operatom wózków widłowych.

Nasi specjaliści budowlani w Holandii, tak jak w wielu innych europejskich krajach, cieszą się dużym szacunkiem. Najwięcej zarabiali murarze oraz glazurnicy, nawet do 13 euro za godzinę. Elektryk zarabia średnio 11 euro, a hydraulik i dekarz o około 0,5 euro mniej, godzinowo. Natomiast najmniej zarabiali malarze, przeciętnie około 9,8 euro.

Inne prace dodatkowe

Przeglądając portale oferujące pracę w Holandii, możemy natrafić na wiele ofert związanych z pracą fizyczną. Osoby zatrudnione przy wykładaniu towarów na półki sklepowe, średnio za godzinę otrzymywały od 9 do 13 euro. Pracujący przy rozładunku kontenerów lub samochodów ciężarowych zarabiali od 9 do 10 euro. Przy sortowaniu śmieci wynagrodzenie przeciętne było równe około 8,7 euro. Wiele ofert też jest skierowanych dla opiekunek do dzieci oraz starszych ludzi. Na takim stanowisku wynagrodzenie wynosi około 7 euro. Dodatkowo na tym stanowisku pracodawca najczęściej gwarantuje miejsce zamieszkania oraz wyżywienie. A czasami także niewielką dietę pracowniczą. Podobną stawkę bez dodatków otrzymywały osoby zatrudnione przy sprzątaniu samochodów. Natomiast pracownik biurowy zarabiał około 9 euro na godzinę.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Praca w Holandii jest opłacalna? Dołącz do dyskusji!

Mateusz Rachucki
Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń