Z miotłą za korony...

Praca przy sprzątaniu prywatnych mieszkań, klatek schodowych i pomieszczeń biurowych to jedno z najpopularniejszych zajęć wśród Polek zatrudnionych w Danii. Można zarobić ponad 127 koron na godzinę.

DANIA | Zajęcie dla Polaków

Wysokość stawek w duńskiej branży sprzątającej regulują porozumienia zbiorowe zawarte pomiędzy przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych. Polska sprzątaczka zatrudniona w firmie będącej stroną takiej umowy musi zarobić minimum 127,46 koron na godzinę. Do tego dochodzi dodatek za obsługę w kwocie 3,65 koron za godzinę, a po 12 miesiącach zatrudnienia dodatek stażowy w kwocie 4,65 koron za godzinę. To jednak nie wszystko. Dodatkowe pieniądze wypłacane są też za pracę w godzinach wieczornych, nocnych oraz w weekendy i dni świąteczne. Możesz ponadto otrzymać dodatek za szczególnie brudną pracę, np. za sprzątanie publicznych toalet, klatek schodowych itp.

Reklama

Sprzątanie biur

W zależności od stanowiska, rodzaju zawartej umowy i stażu pracy, polskie sprzątaczki zatrudnione w Danii zarabiają 90-135 koron na godzinę. Większość z nich zajmuje się sprzątaniem prywatnych mieszkań i klatek schodowych. Nie są to jednak najlepiej opłacane zajęcie w tej branży.

Jeśli znasz angielski lub podstawy języka duńskiego masz szansę załapać się na etat w duńskiej firmie zajmującej się utrzymywaniem czystości w biurach, bankach, urzędach, szkołach i innych tego rodzaju instytucjach. To jedno z lepiej płatnych zajęć w tej branży i co ważne - legalne.

Naszym rodaczkom mówiącym tylko po polsku pozostaje zwykle praca na czarno, głównie w prywatnych mieszkaniach. Bez znajomości języka będziesz zdana na łaskę polskich pośredniczek zajmujących się werbowaniem kobiet do sprzątania. Jest ich coraz więcej, a za swoje usługi każą sobie słono płacić. Sprzątanie biur i innych pomieszczeń firmowych to często praca zespołowa, dlatego tak ważna jest tu komunikatywna znajomość języka duńskiego lub angielskiego. Szansę na zatrudnienie zwiększa posiadanie prawa jazdy. Wykonywanie tego zajęcia wiąże się z częstymi dojazdami do klientów.

Szukamy zajęcia

Do pracodawców najlepiej dotrzeć za pośrednictwem internetu, wysyłając maila z zapytaniem o możliwość podjęcia pracy lub kontaktując się z nimi telefonicznie. Firmy świadczące usługi związane ze sprzątaniem biur znajdziesz w internecie. Dobrym sposobem na uzyskanie namiarów na pracodawców jest strona www.degulesider.dk. Wpisując w wyszukiwarkę słowo rengoring ukaże się lista firm świadczących usługi związane ze sprzątaniem. Ich wyszukiwanie możesz ograniczyć do jednego, interesującego cię miasta.

Oferty pracy przy sprzątaniu rengoring i myciu okien znajdziesz na tablicach ogłoszeń w supermarketach oraz w lokalnych i bezpłatnych gazetach. Warto ustalić adresy redakcji w swoim mieście i udać się tam z rana po gazetę. Dzięki temu będziesz szybszy od konkurencji. Bezpłatna gazeta może ci też posłużyć do zamieszczenia ogłoszenia (opublikują w języku angielskim). W zależności od miejsca zamieszkania będziesz miał do wyboru przeważnie 1-3 tytuły. W Arhus wychodzi Arhus Onsdag, na Fionii Uge Avisen. Sondagsavisen trafia do wszystkich mieszkańców w całej Danii. Bezpłatną gazetę z ogłoszeniami Uge Avisen zdobędziesz przed innymi w Odense, w redakcji na Vestergade 74 jest już o ósmej rano.

Kartkę z ogłoszeniem możesz też powiesić na tablicy w supermarkecie. Nie zapomnij zostawić na niej duńskiego numeru telefonu. Nie musisz podawać swojej narodowości, ale warto, żebyś zaznaczył, że z zainteresowanymi chcesz się kontaktować w języku angielskim.

Duńskie Jobcenter

Setki ofert zatrudnienia przy sprzątaniu znajdziesz też w lokalnych urzędach pracy Jobcenter. Biura te dysponują komputerami, z których można korzystać w celu przeszukiwania ogłoszeń. Możliwe jest przeglądanie dostępnych ofert jak również ich drukowanie. Adresy urzędów pracy znajdziesz na stronie www.jobnet.dk/dit+lokale+jobcenter.

Stanowiska komputerowe tzw. Job boxes dostępne są nie tylko w biurach pracy, ale też w bibliotekach i niektórych centrach handlowych. Informacje o ofertach aktualizowane są codziennie. Warto też zarejestrować w krajowej bazie danych biur pośrednictwa pracy - w tzw. banku pracy na stronie www.jobnet.dk i zostawić tam swoje CV.

Maciej Sibilak

Przydatne strony - witryny internetowe wybranych duńskich firm sprzątających

www.rengoering-randers.dk

www.ckc-ejendomsservice.dk

www.fa-multiservice.dk

www.jansens.dk

www.kongstedclean.dk

www.total-rengoring.dk

www.be-kan.dk

www.pro-help.dk

www.vej-ejendomsservice.dk

www.ren-ejendom.dk

Nasze rodaczki zatrudnione w Danii przy sprzątaniu zarabiają w granicach 90-135 koron na godzinę.

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »