Wielka Brytania: Wchodzi w życie przepis o tzw. płacy godziwej

Piątek, 1 kwietnia 2016 (12:52)

Od dziś w Wielkiej Brytanii wszedł w życie przepis o tzw. płacy godziwej, wynoszącej co najmniej 7 funtów i 20 pensów za godzinę. Oznacza to podwyżkę dla 1,3 mln najniżej zarabiających pracowników powyżej 25. roku życia.

Zdjęcie

Od dziś w Wielkiej Brytanii wszedł w życie przepis o tzw. płacy godziwej /123RF/PICSEL
Od dziś w Wielkiej Brytanii wszedł w życie przepis o tzw. płacy godziwej
/123RF/PICSEL

Już 5 lat temu płacę godziwą przyjęły dobrowolnie największe brytyjskie firmy i pracodawcy publiczni, a rząd zaczął jej wymagać od firm ubiegających się o zamówienia państwowe, Teraz, kiedy obowiązuje wszystkich, część drobnych przedsiębiorców obawia się spadku dochodów, a nawet bankructwa.

Niezależny Urząd Odpowiedzialności Budżetowej oblicza koszt podwyżki w skali roku na 1 mld funtów i liczy się z likwidacją 60 tysięcy miejsc pracy. Natomiast eurosceptyczny minister kultury, John Wittingdale powiedział "Timesowi", że płaca godziwa stanie się nowym magnesem dla nisko wykwalifikowanych imigrantów z Unii Europejskiej. Płaca godziwa jest też krytykowana z innych pozycji. Profesor Gordon Dabinett z Uniwersytetu w Sheffield powiedział BBC, że z badań wynika, iż jest ona nadal za niska, by za nią wyżyć.

Reklama

W Londynie, gdzie koszt utrzymania jest najwyższy w kraju, wiele firm przyjęło dobrowolnie znacznie wyższą od ustawowej stawkę płacy godziwej, wynoszącą 9 funtów i 40 pensów za godzinę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń