W Belgii straszą napływem Europejczyków ze Wschodu w związku z Brexitem

Poniedziałek, 4 lipca 2016 (11:39)

Belgijskie stowarzyszenie firm budowlanych straszy napływem pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej w związku z Brexitem. Jej przedstawiciele wprost mówią o Polakach, Bułgarach i Rumunach, którzy przyjadą do Belgii, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Informuje o tym telewizja VRT.

Zdjęcie

W Belgii straszą napływem Europejczyków ze Wschodu w związku z Brexitem /123RF/PICSEL
W Belgii straszą napływem Europejczyków ze Wschodu w związku z Brexitem
/123RF/PICSEL
Eksperci: Brexit uderzy w niemiecki rynek pracy

W jakim stopniu niemiecka gospodarka negatywnie odczuje Brexit, przewidzieć jeszcze trudno. Analitycy są jednak pewni jednego - Brexit uderzy w rynek pracy. Analitycy największych banków nie wróżą niczego dobrego po Brexicie dla rynku pracy w Niemczech. Zmaleje zatrudnienie akurat w tych... czytaj więcej

Belgijskie stowarzyszenie firm budowlanych mówi o niebezpieczeństwie zakłócenia konkurencji na rynku i utracie miejsc pracy. Wieszczy, że firmy z Belgii będą na straconej pozycji, jeśli do tego kraju z Wielkiej Brytanii przeniosą się tańsi pracownicy z Europy Środkowo-Wschodniej zatrudnieni w budownictwie. Będą mieć przewagę - jak argumentują przedstawiciele belgijskich firm budowlanych - w związku z niższymi zarobkami i niższymi świadczeniami socjalnymi. Nie po raz pierwszy w Belgii straszy się napływem tanich pracowników z naszego regionu i dumpingiem socjalnym.
Między innymi presja Belgii, a także Niemiec i Francji na Komisję Europejską sprawiła, że Bruksela zaproponowała takie zmiany w przepisach dotyczących delegowania pracowników, że ich wysyłanie za granicę stanie się nieopłacalne dla polskich firm. Na razie prace nad dyrektywą utknęły, bo zaprotestowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Ale alarm podnoszony przez belgijskie firmy budowlane, które mówią także o obawach we Francji może spowodować, że Komisja jednak podtrzyma swoją propozycję.

700 tys. Polaków z niepokojem czeka na decyzje /MarketNews24

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

Więcej na temat:Belgia | praca | Polacy
POLECANE zwiń