Rośnie zapotrzebowanie na polskich opiekunów

Czwartek, 27 lipca 2017 (05:50)

– Polskie opiekunki i opiekunowie osób starszych są poszukiwani za granicą, jest to widoczne zwłaszcza w Niemczech, gdzie zapotrzebowanie jest bardzo duże – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Celina Adamek z firmy ATERIMA MED, zatrudniającej opiekunów z Polski. Zdaniem ekspertów, delegowanie pracowników, które umożliwia czasowe wyjazdy za granicę, może być zagrożone. Wiele państw z UE, chce graniczyć możliwości delegowania osób z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcie

Opieka osób starszych poszukiwana /© Panthermedia
Opieka osób starszych poszukiwana
/© Panthermedia

Znajomość języka i doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, choćby z prywatnego życia, to podstawowe wymogi pozwalające na znalezienie pracy w charakterze opiekunki za granicą. Wakacje i Boże Narodzenie to okresy wzmożonego zapotrzebowania na usługi tego typu, głównie w Niemczech. Chętnych do pracy nie brakuje, ale i tak popyt przewyższa podaż. Osoby zatrudnione jako opiekunowie mogą liczyć na 4-6 tys. zł netto.

- Polskie opiekunki osób starszych są poszukiwane za granicą, jest to widoczne zwłaszcza w Niemczech, gdzie zapotrzebowanie jest bardzo duże - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Celina Adamek z firmy ATERIMA MED, zatrudniającej opiekunów z Polski. - ATERIMA MED poszukuje kandydatów, którzy znają język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym i mają doświadczenie, przy czym doświadczenie nie musi być zdobywane w zawodzie w Polsce. To może być domowe doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, np. rodzicami czy dziadkami.

Reklama

Osoba decydująca się na tego rodzaju pracę w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie od 1000 do 1350 euro na rękę miesięcznie. Dla porównania w Polsce średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2017 roku wyniosło niespełna 4,4 tys. zł brutto i jest to średnia dla wszystkich branż. Zapewne zarówno zapotrzebowanie, jak i stawki będą rosły ze względu na starzenie się europejskiego społeczeństwa.

Oferty pracy dla Ciebie

- W Niemczech zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych na pewno będzie rosło. Jest to społeczeństwo szybko starzejące się i to zjawisko jest tam dużo bardziej odczuwalne i widoczne niż w Polsce - mówi Adamek. - W Polsce również będzie rosło zapotrzebowanie, choć na razie rynek jest mało rozwinięty. Naszym zdaniem potrzeba czasu, aby ten rynek rozwinął się bardziej.

W Europie już 22 mln ludzi wymaga opieki. To niemal dwa razy tyle, ile dziesięć lat temu. W samych Niemczech do 2030 roku będą potrzebni opiekunowie do niemal 3,5 mln osób.

- W Niemczech to zapotrzebowanie jest bardzo duże. Jako ATERIMA MED, czyli jedna z firm, które oferują taką pracę właśnie w tym kraju, odnotowujemy rokrocznie coraz większe zainteresowanie ze strony klientów. Dużo osób się do nas zgłasza, natomiast cały czas kandydaci z Polski nie w pełni pokrywają potrzeby rynku w Niemczech - informuje Celina Adamek.

Dodaje, że w Niemczech łatwo o ofertę, trzeba tylko spełnić wymagania językowe i te dotyczące doświadczenia w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dodatkowo wakacje są jednym z tych okresów - obok Świąt Bożego Narodzenia - kiedy liczba ofert rośnie.

- Polacy za granicą nie są już postrzegani jako tania siła robocza. Mają opinię cenionych i poszukiwanych za granicą specjalistów w krajach takich jak Francja, Niemcy, Holandia czy Belgia - wymienia przedstawicielka ATERIMA MED. - Są to osoby z takich branż jak budownictwo, branża wykończeniowa, ale również monterzy, specjaliści w zakresie aspektów technicznych. To osoby dobrze wykształcone, specjaliści w swojej dziedzinie. Takie osoby nie mają problemu ze znalezieniem bardzo dobrze płatnej pracy na Zachodzie.

Według CBOS najpopularniejszym kierunkiem, w którym udają się Polacy, by podjąć pracę za granicą, są Niemcy (w 2016 roku był to wybór 41 proc. osób). Kolejnym jest Wielka Brytania (23 proc.), a to wynik o niemal połowę niższy. Jedną z przyczyn dysproporcji jest decyzja o brexicie, która Brytyjczycy podjęli w czerwcu 2016 roku. Na słabszym zainteresowaniu Wyspami zyskała Holandia: jedna piąta Polaków poszukujących pracy poza granicami ojczyzny wybrała właśnie ten kraj.

W najbliższym czasie problemem mogą się jednak stać unijne regulacje dotyczące pracowników delegowanych. Zakładają one konieczność wypłacania pracownikom czasowo wysłanym do pracy w innych krajach Unii Europejskiej wynagrodzenia na takich samych zasadach, jakie obejmują lokalnych pracowników. To stwarza problem zarówno w sferze ustalania wysokości wynagrodzeń, jak i w zakresie samej ich struktury, bo zasady wynagradzania różnią się w zależności nie tylko od kraju, lecz także nawet okręgu czy zakładu pracy. Tymczasem więcej niż co piąty pracownik delegowany w UE pochodzi z Polski.

- Delegowanie pracowników, które umożliwia czasowe wyjazdy za granicę, jest zagrożone. Państwa takie jak Francja, Belgia czy Holandia mają zakusy, aby ograniczyć możliwości delegowania osób z Europy Środkowo-Wschodniej, co najbardziej uderzyłoby w Polskę, ponieważ jesteśmy liderem w tym obszarze. Polscy pracodawcy wysyłają najwięcej pracowników za granicę. Te liczby rokrocznie rosną - zauważa Celina Adamek.

W świetle planowanych zmian najwięcej mówi się o branży transportowej, jednak jest to jedynie czubek góry lodowej. Zagrożonych jest więcej branż, w których wyspecjalizowały się polskie firmy.

................

W 2016 roku zarobki Polaków w Unii Europejskiej spadły

W ubiegłym roku, ich średnia płaca wyniosła 6 697 złotych, czyli o 315 złotych mniej niż rok wcześniej - - wynika z danych Grupy Euro-Tax.pl, zajmującej się zwrotem podatku za pracę za granicą. Jej prezes Adam Powiertowski wyjaśnił, że na wyniki 2016 roku najbardziej wpłynęło osłabienie funta brytyjskiego.  "Przede wszystkim zadziałał brexit, a najwięcej Polaków jest w Wielkiej Brytanii" - dodał. Z raportu wynika, że najwięcej Polacy pracujący w Unii Europejskiej zarabiają w Austrii i w Niemczech - odpowiednio 12 197 złotych oraz 10 891 złotych. Wynika to z kilku czynników - na przykład gospodarka niemiecka w związku z rozwojem rynku, w związku ze wzrostem PKB ma bardzo duże potrzeby.

"Dochodzą do tego niekorzystne czynniki demograficzne w tym kraju" - dodał Powiertowski. Oprócz tego na rynki austriacki i niemiecki, polskie firmy delegują swoich pracowników na kontrakty - na przykład budowlane. - Chodzi często o specjalistów, którzy zarabiają o wiele więcej niż wynosi minimalna zarobki gwarantowane w danym kraju, w tych dwóch krajach Polacy zarabiają średnio znacznie wyżej minimalna pensja - podkreślił. W ciągu 13 lat członkostwa w Unii Europejskiej, polscy pracownicy zarabiali średnio na miesiąc 5 980 złotych brutto.

Agencja Informacyjna IAR

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

Źródło informacji

Newseria Biznes
Więcej na temat:Opiekun | opiekunki | opieka medyczna
POLECANE zwiń