Praca w Wielkiej Brytanii? Duże zmiany dla Polaków

Poniedziałek, 12 września 2016 (06:40)

​W Wielkiej Brytanii trwa debata o rynku pracy po wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Poważnie brane są pod uwagę pozwolenia na pracę wydawane (lub nie) tym chętnym, którzy chcą przyjechać na Wyspy z państw UE, w tym Polski.

Zdjęcie

Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii /BEN STANSALL /AFP
Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii
/BEN STANSALL /AFP
Brexit: Nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp

23 czerwca br. w referendum 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Wola ludu jest instrukcją, która musi być respektowana - skomentował wyniki brytyjski premier David Cameron. Czy Brexit spowoduje, że do Polski będą wracać m.in. nasi lekarze?... czytaj więcej

Brytyjczycy, w tym minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, zdają sobie sprawę, że unijne kraje mogą wprowadzić swoje obostrzenia dla Brytyjczyków chcących podjąć zatrudnienie w UE, co może być skutkiem Brexitu (a ten jest inicjatywą mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, którzy chcą ograniczenia imigracji). Wojenka może mieć nawet takie skutki, że ograniczony będzie sam wjazd obywateli Unii do Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków do krajów UE. Przemysł turystyczny nad Tamizą może okazać się wielkim przegranym. W najgorszym przypadku należy spodziewać się opłat nawet dla chcących podróżować - angielska rodzina wybierająca się do Europy musiałaby zapłacić 50 euro.

W ewentualnym wprowadzeniu pozwoleń na pracę (work permits) Brytyjczycy widzą tę zaletę, że ministrowie mogą zgłaszać sektorowe zapotrzebowania i regulować w ten sposób ruch na granicach. Ostatnio liczbę imigrantów obliczono na 327 000 rocznie. Rząd akceptuje nie więcej, niż 100 000 imigrantów.

Reklama

- Chcemy przyjrzeć się temu, jak można znaleźć najlepsze dla gospodarki rozwiązanie, ograniczając liczbę (imigrantów), ale chroniąc ludzi, którzy naprawdę przyczyniają się do dobra gospodarki - wskazała Rudd w rozmowie z BBC.

Czytaj więcej na

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-brytyjskie-referendum/aktualnosci/news-amber-rudd-za-zezwoleniami-na-prace-dla-imigrantow-z-ue,nId,2266887#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Władze planują ograniczenie też wydawania wiz studenckich, co było mocno nadużywane w ostatnich latach.

Krzysztof Mrówka

700 tys. Polaków z niepokojem czeka na decyzje /MarketNews24


 


 

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń