Praca dla gejów i lesbijek

Największa otwartość, a nawet moda na zatrudnianie osób o orientacji homoseksualnej występuje w zachodnich stolicach Europy. "Tęczowi pracownicy" widziani są najchętniej w takich metropoliach jak: Londyn, Amsterdam, Berlin i Paryż. Sporo do zaoferowania mają też hiszpańskie kurorty.

Wejście Polski do UE, a co za tym idzie otwarcie granic i zniesie barier w dostępie do zachodnich rynków pracy dla wielu polskich gejów i lesbijek było wydarzeniem przełomowym. Mogli oni wreszcie opuścić swoje miasteczka i rozpocząć nowe życie w innym kraju, gdzie nie muszą już ukrywać swojej orientacji seksualnej.
Polski homoseksualista szukający pracy za granicą znajdzie ją najszybciej w swoim środowisku. Głównie w gejowskich klubach, sklepach, dyskotekach, kawiarniach i pubach. Na tym jednak nie kończą się jego możliwości. Jeśli zna języki, a do tego posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, droga do kariery pozostaje dla niego otwarta.
Coraz więcej zachodnich korporacji takich jak: IBM czy Ernst&Young, pod wpływem kampanii prowadzonych przez homoseksualne środowiska, deklaruje przyjazny stosunek do gejów i lesbijek. W takich firmach orientacja seksualna pracownika nie stanowi żadnej przeszkody w rozwoju zawodowym, a wręcz przeciwnie może nawet pomóc.
Najwięcej ofert pracy skierowanych bezpośrednio do homoseksualistów oferuje branża rozrywkowo-turystyczna. W ciągu ostatnich kilku lat gej stał się dla biznesu bardzo pożądanym klientem, który w hotelach i restauracjach zostawia więcej pieniędzy niż rodzina z dziećmi. Budowa infrastruktury wychodzącej naprzeciw potrzebom środowisk homoseksualnych przyczynia się to do stworzenia nowych miejsc pracy, które w znacznej części obsadzane są przez gejów i lesbijki.

Reklama

Kierunek Londyn


Po otwarciu granic w maju 2004 roku Londyn stał się jednym z pierwszych miast do którego podążyli polscy homoseksualiści. Dla wielu z nich przyjazd nad Tamizę okazał się spełnieniem marzeń o normalnym życiu. - Tu nikogo nie obchodzi moja orientacja seksualna. Mogę w spokoju żyć z partnerem i gromadzić pieniądze na wspólnym koncie - przekonuje Mirek, w poście zamieszczonym na jednym z polskich portali dla gejów. - W Londynie znajduje akceptację i nie muszę ukrywać swojej seksualności. Staram się jednak trzymać z dala od polskich środowisk, by nie narazić się na krzywe spojrzenia i niewybredne wyzwiska.

Nad Tamizą mieści się około 150 gejowskich dyskotek i pubów, kilkanaście saun oraz wiele specjalistycznych sklepów. To potencjalne miejsca pracy dla polskich gejów i lesbijek. Londyńskie życie środowisk homoseksualnych skupia się wokół takich dzielnic jak: Soho, Hammersmith oraz okolic Brick Lane na Whitechapel. Najbardziej popularnym miejscem gejowskiej rozrywki jest wspomniana wyżej dzielnica Soho. To właśnie tam na ulicy Old Compton Street znajduje się najwięcej gejowskich restauracji, knajp i sklepów. Wśród tych najbardziej znanych należy wymienić: bar "Manto's Soho", "Old Compton Café", pub "Compton's of Soho", "Admiral Duncan Pub", galerię z księgarnią i kawiarnią "Kairos" oraz restauracje "The Dome" i "Balans". Na Soho nie ma miejsca na duże gejowskie kluby dyskotekowe. Te koncentrują się w innych punktach Londynu: King's Cross-Central, Station-Wharfdale, Road-Vauxhall.

Gay-friendly employers


W stolicy Wielkiej Brytanii znajduje się też całodobowe centrum informacji dla gejów i lesbijek London Lesbian and Gay Switchboard, gdzie można uzyskać bezpłatne porady, wskazówki i materiały.
Homoseksualiści zainteresowani podjęciem pracy na Wyspach powinni jej szukać na portalach z ofertami zatrudnienia dla gejów i lesbijek na którym można zostawić swoje elektroniczne CV. Ogłaszają się tam pracodawcy deklarujący przyjazny stosunek do mniejszości seksualnych "gay-friendly employers". W takich firmach zatrudnienie geja lub lesbijki nie stanowi dla nikogo problemu.
Na  liście stu pracodawców przyjaznym homoseksualistom "gay-friendly employers" znajdują się takie firmy i instytucje jak: IBM, Home Office, Barclays czy Lloyds Banking Group. Zwraca też uwaga duża liczba urzędów państwowych i brytyjskich ośrodków uniwersyteckich z Cambrigde na czele. Jest tam m.in. HM Revenue & Customs i The Security Service (MI5). Wśród firm przyjaznym gejom i lesbijką sporą reprezentacją może pochwalić się branża finansowa.

Gejowska stolica Europy


Amsterdam, nazywany nie bez powodu gejowską stolicą Europy, to jedno z najbardziej otwartych miast dla homoseksualistów. Działa tam prawie setka gejowskich klubów, dyskotek, sklepów i kawiarni. Większość z nich znajduje się w centrum na ulicach: Warmoesstraat, Amstel, Reguliersdwarsstraat, Spuistraat, Kerkstraat i Paardenstraat. Znalezienie pracy nie stanowi tam żadnego problemu, zważywszy na fakt, iż wielu Holendrów bez problemu porozumiewa się w języku angielskim.
Dużą popularnością wśród gejów i lesbijek cieszy się też stolica Francji. W Paryżu funkcjonuje ponad trzysta gejowskich lokali i sklepów, skoncentrowanych głównie na terenie Trzeciej i Czwartej Dzielnicy, znanych pod wspólną historyczną nazwą Le Marais. Najwięcej gejowskich knajp i sklepów znajdziemy na ulicach: rue Ste-Croix-de-la-Bretonnerie, rue des Archives i rue Vieille du Temple.
Polscy homoseksualiści zainteresowani wyjazdem zarobkowym za granicę obierają też często kierunek skandynawski. Niezwykle popularnym miejscem wśród gejów jest wyspa Sodermalm stanowiąca południową część centrum stolicy Szwecji.

Niemcy: Targi i portale


W Berlinie od 2010 roku odbywają się targi pracy dla gejów i lesbijek. Najbliższa impreza została zaplanowana na 26 października. Ze strony pracodawców swój udział zapowiedzieli m. in.: Volkswagen, IBM, Google, General Electric, Ford, SAP, Cisco, NH Hotels i Hugo Boss.
Na stronie niemieckiego urzędu pracy www.arbeistagentur.de nie ma możliwości przeszukiwania ofert według orientacji seksualnych. Ale istnieją portale prywatne, które powstały specjalnie z myślą o schwulach (niemieckie określenia geja).  Można tam zamieścić własną aplikację (za darmo) albo przeszukiwać bazę kilkuset konkretnych ofert. Dla niektórych interesująca może okazać się strona, gdzie zalogowanych jest 425 niemieckich rolników-gejów. Nigdzie nie jest napisane, że poszukują pracowników, ale nie zaszkodzi zapytać. Szczególnie gdy ktoś jest gejem i zależy mu na pracy sezonowej, np. przy zbiorach.

Na południu Europy


Osobom nieprzepadającym za klimatem północy polecamy wyjazd na południe Europy. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o Barcelonie, mieście niezwykle przyjaznym gejom i lesbijkom, które oferuje również wiele możliwości podjęcia pracy. Dotyczy to przede wszystkim znanej gejowskiej dzielnicy L'Eixample pełnej licznych restauracji i kawiarenek. Zainteresowanym podjęciem pracy w sezonie letnim polecamy położoną o 35 km na południowy zachód od Barcelony miejscowość letniskową Siteges. To jeden z największych gejowskich kurortów na świecie.
Homoseksualista zainteresowany pracą w Hiszpanii powinien skierować swą uwagę na madrycką dzielnicę Chueca. Znajduje się ona w samym centrum stolicy, w pobliżu słynnego muzeum Prado. Zlokalizowanych jest tam ponad 130 firm prowadzonych przez gejów i zorientowanych na homoseksualną klientelę. Wiele przybywających tam osób znajduje pracę prosto ulicy. Przy Calle de Fuencarral 37 mieści się gejowsko-lesbijski ośrodek COGAM (Collectivo Lesbianas y Gays Madrid) oferujący pomoc odwiedzającym miasto homoseksualistom. Dobrym miejscem na szukanie pracy są też znane hiszpańskie kurorty na Majorce i Ibizie. Ofert pracy dla gejów i lesbijek nie brakuje też w andaluzyjskiej Maladze i na Gran Canarii.
Dla osób lubiących słońce polecamy też grecką wyspę Mykonos wyróżniającą się największą otwartością na środowiska homoseksualne. Uznawana jest ona za jedną z najpopularniejszych ośrodków wakacyjnych wybieranych przez gejów i lesbijki.
Artur Konecki

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »