Polacy w gminie Verran - doskonałe miejsce do życia

Polacy zainteresowani wyjazdem do Norwegii powinni zwrócić swoją uwagę w kierunku niewielkiej gminy w środkowej części kraju. W Verran bo o niej o mowa mieszka i pracuje liczna grupa naszych rodaków.

Gmina Verran, w okręgu Nord-Trondelag w środkowej Norwegii, położona jest między górami a fjordem Trondheim. Jej granica przebiega wzdłuż fjordu Beitstad. To piękne miejsce z malowniczymi krajobrazami upatrzyło sobie kilkuset polskich imigrantów, którzy związali swoją przyszłość z krainą fiordów. W liczącej ponad 2900 mieszkańców gminie zameldowanych jest prawie czterystu Polaków.

Najwięcej naszych rodaków spotkamy w takich miejscowościach jak: Follafoss, Sela, Verrastranda i Verrabotn oraz w liczącym 1600 mieszkańców Malm - stolicy gminy.

Nie tylko krajobrazy...

- U nas każdy czuje się bezpiecznie i jest częścią lokalnej społeczności. Gmina zapewnia rozmaite formy rekreacji oraz bogate życie kulturalne. Są tu świetne warunki do pieszych wycieczek oraz narciarstwa - przekonują o walorach swojej gminy urzędnicy z Verran. Nie jest to miejsce dla osób przepadających za gwarem i zgiełkiem dużych miast. Znajdą tu ukojenie ludzie szukający ciszy i spokoju oraz oderwania od codziennego zagonienia.

Reklama

Jednak to nie tylko piękne krajobrazy i wspaniałe warunki do życia przyciągają w to miejsce Polaków. Gmina Verran posiada też silnie rozwinięty sektor przemysłowy, w którym pracuje około 50 proc. czynnej zawodowo ludności tego regionu. Nie brakuje wśród nich naszych rodaków, którzy trafiają najczęściej do firm i zakładów przetwórstwa drzewnego i przetwórni ryb. Wielu Polaków pracuje też w branży budowlanej oraz w miejscowych magazynach i hurtowniach. Zajmują się tam głównie rozładunkiem towarów z kontenerów i ciężarówek.

Przemysł drzewny

Najwięcej miejsc pracy w regionie zapewnia mocno rozwinięty przemysł drzewny, który w Verran istnieje od dawna. Budowa łodzi typu "Jekt", tartaki i młyny ścieru mechanicznego są częścią lokalnej historii. Znalazło to swoje odbicie w herbie gminy. Przemysł drzewny w Verran skoncentrowany jest wokół produkcji celulozy, okien, drzwi i mebli. Do najbardziej znanych firm w tej branży należą: Södra Cell Folla AS, Born Designmobler AS (produkcja mebli), Beitstad Snekkeri AS (produkcja okien i drzwi do letnich domów) i Jekta AS (produkcja drewna, gwoździ oraz części mebli). Ogromne znaczenie dla rozwoju regionu i pomyślności tamtejszych przedsiębiorców ma też dostęp gminy do głębokowodnych portów, dzięki którym mogą oni dotrzeć ze swoimi produktami do międzynarodowych odbiorców. W Verran istnieją aż cztery kwitnące obszary przemysłowe. Najbardziej znaczącym jest Tjuin, który skupia tereny przedsiębiorstw mechanicznych i przetwórstwa drewna.

Branża budowlana

W XX wieku gmina Verran została zdominowana przez górnictwo. W Malm, w znajdującej sie w centrum kopalni wydobywano rudę żelaza. Dzięki temu powstało w regionie wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i konserwacją urządzeń górniczych, dużych maszyn i żelaznych konstrukcji. Największe firmy w tej branży to: Fosdalen Industrier AS (produkcja mostów ze stali i konstrukcji stalowych), Folla Tech AS (renowacja i konserwacja urządzeń) i Solhoi Mekaniske AS (produkcja kontenerów). Długą tradycję w Verran ma też branża zajmująca się projektowaniem i instalacją systemów wentylacyjnych. Do najbardziej znanych firm w tym sektorze należą: Elnan AS, Ventilasjon og Inneklima AS.

W Verran nie brakuje też firm z branży budowlanej. Do największych przedsiębiorstw w tym sektorze należą: Byggmester Sandseter AS i Lonnum Bygg AS. Są też firmy zajmujące się produkcją żwiru, piasku i kamienia (Norwegian Aggregates AS) oraz piłowaniem i wierceniem w betonie (Betongsaging & CO Kjerneboring).

Jak dojechać

Do Verran najlepiej dotrzeć samolotem tanich linii lotniczych Wizzair obsługującej bezpośrednie połączenie między Gdańskiem a Trondheim. Położony na obrzeżach tego miasta port lotniczy Vaernes oddalony jest od gminy o około 120 km.

Jako że nie ma bezpośredniego połączenia między lotniskiem a Malm (stolicą gminy Verran) musimy skorzystać z przesiadki. Najpierw kupujemy bilet linii autokarowej NOR-WAY Bussekspress AS (www.nor-way.no). Umożliwia on przejazd z lotniska do miejscowości Steinkjer, stolicy okręgu Nord-Trondelag (cena biletu: 204 NOK). Linię tę obsługuje autokar: 670 Tronderekspressen, Trondheim-Namsos. W Steinkjer przesiadamy się do lokalnego autobusu (linia 17-301 Steinkjer-Verran) do Malm. Miejscowości te oddalone są od siebie o około 30 km. Rozkład jazdy znajduje się na stronie www.tronderbilene.no.

Maciej Sibilak

Odległości:
Steinkjer - stolica okręgu Nord-Trondelag - ok 30km
Namsos - ok. 60 km
Verdal - ok. 60 km
Trondheim - ok. 150 km
Port lotniczy Vornes - ok 120 km
Oslo - 449 km
Bergen - 489 km
Stavanger - 618 km

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »