Podwyżka płac w niemieckiej branży budowlanej

Mediacje w negocjacjach płacowych dla branży budowlanej w RFN zakończyły się owocnie. Będą znaczne podwyżki płac.

Prawie 800 tys. pracowników branży budowlanej w Niemczech może cieszyć się na podwyżki zarobków. Dzięki mediacji b. ministra gospodarki Niemiec Wolfganga Clementa (SPD) udało się zakończyć trwający już od dłuższego czasu konflikt płacowy w tej branży. Zawarte obecnie porozumienie przewiduje podwyżkę płac o co najmniej 5,7 proc. Poza tym dalej mają być zrównywane zarobki na wschodzie Niemiec z poziomem płac na Zachodzie.

Zażegnano strajki

Przewodzący w negocjacjach stronie pracobiorców Dietmar Schaefer z branżowego związku zawodowego IG BAU ocenił, że jest to "najlepszy wynik negocjacji płacowych w Niemczech w tym roku". Uwe Nostitz ze strony pracodawców zaznaczył, że udało się rozwiązać trudny konflikt i zapobiec strajkom. Zgodnie z ustaleniami, pracownicy branży budowlanej w zachodniej części Niemiec od 1 maja br. wstecz mają zarabiać 5,7 proc. więcej przez najbliższe 26 miesięcy. Zarobki we wschodniej części Niemiec mają być wyższe od 1 maja br. o 6,6 proc. i wzrosnąć jeszcze raz o 0,8 proc. od 1 czerwca 2019 r. Umowa jeszcze nie ma mocy wiążącej, bo najpierw muszą wyrazić na nią zgodę odpowiednie gremia przemysłu budowlanego, rzemiosła budowlanego i IG BAU.

Reklama

- Jestem przekonany, że to nastąpi - powiedział Wolfgang Clement, po 19 godzinach ostatniego dnia negocjacji, które trwały do wczesnych godzin rannych w sobotę (12.05.2018).

13. pensja dla uczniów zawodu

Ustalenia przewidują ponadto dla pracowników branży budowlanej na zachodzie Niemiec trzy dodatkowe gratyfikacje ogólnej wysokości 1100 euro. Pracownicy na Wchodzie otrzymają jednorazową wypłatę 250 euro w listopadzie 2019 r. Podniesiona ma być także wysokość 13. pensji, o zróżnicowanej regionalnie wysokości, w trzech etapach do roku 2022. W przyszłości także uczniowie zawodu w branży budowlanej otrzymywać mają 13. pensję.

- Podwyżka 5,7 proc. to górny pułap tego, co jest możliwe ze strony naszych przedsiębiorców - powiedział Nostitz ze zrzeszenia rzemiosła budowlanego ZDB. Z drugiej strony długi okres 26 miesięcy, na jakie zawarte zostało porozumienie, daje firmom pewność planowania. - Rezultat negocjacji odzwierciedla dobrą koniunkturę w gospodarce budowlanej - podkreślił przewodniczący IG BAU Robert Feiger.

Dla wykwalifikowanych robotników oznacza to podwyżkę stawki godzinowej o 1,11 euro, czyli o ok. 200 euro miesięcznie.

dpa/ma, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »