Niemiecka ustawa wyeliminuje z rynku polskich przewoźników?

Niedziela, 8 marca 2015 (05:51)

Zgodnie z wprowadzoną od 1 stycznia ustawą MiLoG minimalna płaca w Niemczech wynosi 8,5 euro za godzinę. Nasi zachodni sąsiedzi chcą, aby stawka ta obowiązywała wszystkie osoby wykonujące pracę na terenie ich kraju. Dla polskich kierowców TIR-ów może oznaczać to utratę konkurencyjności.

Zdjęcie

Płaca minimalna w Niemczech oznacza dla polskich kierowców 12-14 euro za godzinę /123RF/PICSEL
Płaca minimalna w Niemczech oznacza dla polskich kierowców 12-14 euro za godzinę
/123RF/PICSEL

Pensje kierowców zatrudnianych w Polsce składają się z innych elementów niż tych pracujących w Niemczech. Są to kwota podstawowa (minimalnie 2,31 euro na godzinę), premie, diety i ryczałty za noclegi. Składniki te po zsumowaniu dają wynagrodzenie za godzinę na poziomie nie niższym niż 7-7,5 euro - mówi serwisowi infoWire.pl Paweł Trębicki ze stowarzyszenia pracodawców "Transport i Logistyka Polska". Jeśli polscy przewoźnicy działający na terenie Niemiec mieliby się zastosować do ustawy MiLoG, okazałoby się, że kierowcy przez nich zatrudniani zarabialiby 12-14 euro za godzinę, a więc dużo więcej niż ich zachodni koledzy.

W praktyce oznaczałoby to wyeliminowanie naszych kierowców z niemieckiego rynku pracy i większości przewozów międzynarodowych. 40 proc. wszystkich polskich transportów to transporty z Niemiec lub do Niemiec, a kolejne 30% to transporty przejeżdżające przez ten kraj - argumentuje ekspert.

Czy przepisy ustawy MiLoG faktycznie będą obowiązywać kierowców zatrudnianych przez polskich przewoźników, jeszcze nie wiadomo. Strona niemiecka uważa, że powinny. Rząd polski interweniował w tej sprawie w Komisji Europejskiej. Zwrócono uwagę, że wprowadzone przepisy ograniczają wolną konkurencję i są niezgodne z prawem unijnym. W tej chwili w Brukseli trwają analizy niemieckiej ustawy. Na decyzję Komisji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Mówi Paweł Trębicki ("Transport i Logistyka Polska"):

Niemiecka ustawa wyeliminuje z rynku polskich przewoźników? /Dostarczył infoWire.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń