Niemcy: Znowu rekordowa liczba wolnych miejsc pracy

Piątek, 11 sierpnia 2017 (06:00)

Po raz kolejny odnotowano w Niemczech rekordową liczbę wakatów. Problem braku fachowej siły roboczej nie dotyczy jednak wszystkich branż.

Zdjęcie

Po raz kolejny odnotowano w Niemczech rekordową liczbę wakatów /123RF/PICSEL
Po raz kolejny odnotowano w Niemczech rekordową liczbę wakatów
/123RF/PICSEL

W II kwartale 2017 na niemieckim rynku pracy nieobsadzonych było 1,1 mln stanowisk. Jest to o 35 tys. więcej niż w I kwartale, kiedy odnotowano 1 mln 64 tys. wakatów. Tym samym liczba wolnych miejsc pracy osiągnęła nowy rekord - poinformował we wtorek (8.08.2017) w Norymberdze Instytut Badania Rynku Pracy (IAB).

W porównaniu z II kwartałem 2016 r. liczba miejsc pracy czekających na obsadzenie wzrosła nawet o 114 tys.

Reklama

Najwięcej w przemyśle przetwórczym

IAB wskazał na różnice w zachodniej i wschodniej części Niemiec oraz w poszczególnych sektorach gospodarki. I tak w landach zachodnioniemieckich było 938 tys. wakatów, we wschodnioniemieckich natomiast znacznie mniej, bo 261 tys.

W istotny sposób wzrosła liczba wolnych miejsc pracy przede wszystkim w przemyśle przetwórczym, gdzie w II kwartale brakowało 124 tys. pracowników. Wyraźnie też zwiększyła się liczba nieobsadzonych miejsc w budownictwie - obecnie czeka tam na pracowników 101 tys. miejsc, 13 tys. więcej niż w I kwartale br.

Firmy muszą czekać dłużej na pracowników

- Ciągle jeszcze udaje się nam po pewnym czasie obsadzić wolne miejsca pracy. Ale może to trwać dłużej, niż jeszcze kilka lat temu - powiedział Alexander Kubis z IAB. Jednocześnie zaznaczył, że mimo bardzo dużego zapotrzebowania na pracowników, nie można mówić o braku fachowców obejmującym cały kraj i wszystkie gałęzie gospodarki.

- W niektórych sektorach dostrzegamy jednak w coraz większym stopniu niedobory - dodał ekspert.

IAB należący do Federalnej Agencji Pracy cztery razy w roku analizuje wszystkie oferty pracy w Niemczech, czyli także te, które nie są zgłaszane w agencjach pracy. W II kwartale 2017 r. analizie zostały poddane dane 7 tys. pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki.

epd / Elżbieta Stasik, Redakcja Polska Deutsche Welle

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń