Niemcy: Płaca minimalna. Wyjątki dla migrantów

Sobota, 7 stycznia 2017 (05:51)

Od 1 stycznia 2017 r. w RFN obowiązuje ustawowa stawka minimalna 8,84 euro. Rząd Niemiec rozważa możliwość wprowadzenie wyjątków dla migrantów. Kogo będą dotyczyć?

Zdjęcie

Rząd Niemiec rozważa możliwość wprowadzenie dla migrantów wyjątków w stawce minimalnej. Kogo będą dotyczyć? /Deutsche Welle
Rząd Niemiec rozważa możliwość wprowadzenie dla migrantów wyjątków w stawce minimalnej. Kogo będą dotyczyć?
/Deutsche Welle

Wyjątki mają dotyczyć głównie osób, które w celu uznania w Niemczech zdobytych za granicą kwalifikacji, muszą się dokształcić w swym fachu. Dotyczy to więc wszystkich, którzy muszą jeszcze zdobyć praktyczne doświadczenie, odbywając praktyki w jakimś zakładzie, aby ich dyplom z kraju pochodzenia odpowiadał niemieckim wymogom. Informację tę podała w poniedziałkowym wydaniu (01.02.2017) "Sueddeutsche Zeitung" (SZ), powołując się na "wewnętrzny dokument analityczny" trzech resortów. Dziennik otrzymał zapewnienie od jednej z rzeczniczek ministerstwa, że "w związku z tym nie zostaną dokonane żadne zmiany prawne, czy też zmiany w praktyce zarządzania i kontroli".

W Niemczech wzrośnie płaca minimalna

Od 2017 minimalna stawka godzinowa za pracę w Niemczech wzrośnie o 34 centy. Pracodawców wcale to nie cieszy. Ale nie wykluczy to dalszego wzrostu. czytaj więcej

Od 1 stycznia 2017 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło o 34 centy i obecnie wynosi 8,84 euro za godzinę. Od dawna wprowadzenia wyjątku dla imigrantów w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym domagali się niemieccy ekonomiści.

Reklama

Krytyka związków zawodowych

Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych (DGB) skrytykowało rządowe plany. Już teraz przedsiębiorstwa "wykorzystują imigrantów, którzy nie znają swoich praw, jako tanią siłę roboczą" - powiedział SZ przewodniczący zarządu DGB Stefan Koerzell. "Obawiamy się, że faza klasycznego przyuczania do zawodu zostanie zamieniona w wielomiesięczną fazę zdobywania kwalifikacji a zatrudnieni staną się stażystami z przymusu" - zaznaczył.

Zrzeszenie Niemieckich Pracodawców (BDA) odrzuciło tę krytykę. Tu chodzi o zdobywanie kwalifikacji o charakterze edukacyjnym. Nie obowiązuje za to wynagrodzenie minimalne - wskazywano. Jeśli dokonano by zmian w tym zakresie, przedsiębiorstwa nie byłyby skłonne do kształcenia zawodowego. "To stałoby się barierą dla tej grupy osób w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych i znalezieniu pracy" - zaznaczono.

AFPD/Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń