Jak przygotować wyjazd do pracy za granicą?

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013 (06:00)

Ze względu na bezrobocie i trudną sytuację ekonomiczną, coraz więcej Polaków - w tym młodych - decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Niezależnie od tego, czy to praca na stałe, czy też sezonowa, warto się do takiego wyjazdu przygotować, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów.

Zdjęcie

Wyjazd do pracy za granicę to niezwykle ważna decyzja /123RF/PICSEL
Wyjazd do pracy za granicę to niezwykle ważna decyzja
/123RF/PICSEL

Zanim wybierzesz się w podróż za granicę w poszukiwaniu lepszego jutra, zapoznaj się z informacjami o warunkach życia i rynku pracy w danym kraju. Takie szczegółowe informacje dotyczące wszystkich krajów europejskich znajdziesz wraz z ofertami pracy na stronie EURES. Aby uniknąć problemów, warto także zaznajomić się z prawami i obowiązkami osób zatrudnionych w danym kraju. Ewentualne spory między tobą a pracodawcą rozstrzygane są przez sąd w kraju pracodawcy, nie w Polsce. O czym jeszcze warto pamiętać przygotowując się do wyjazdu za granicę? 

Zadbaj o dokumenty

Przede wszystkim, musisz posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające tożsamość. - W zależności od tego, do jakiego kraju się wybierasz, powinieneś sprawdzić ważność dowodu osobistego lub paszportu - mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Zadbaj również o zapewnienie sobie dostępu do opieki lekarskiej. W tym celu niezbędne będzie wyrobienie w Narodowym Funduszu Zdrowia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Opcjonalnie, możesz wykupić prywatne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. 

Reklama

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

Jeśli nie masz jeszcze załatwionej konkretnej posady, zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, koniecznie przetłumaczone na język obowiązujący w danym kraju. Jeśli posiadasz certyfikat językowy, potwierdzający zdolności w tym zakresie, również spakuj go do walizki. Warto także otworzyć konto bankowe, którym będziesz się posługiwać za granicą - w niektórych krajach brak konta bankowego uniemożliwia podjęcie pracy. 

Warto także zaopatrzyć się w dokumenty typu akt urodzenia/małżeństwa czy orzeczenie rozwodowe. Na wypadek problemów, przed wyjazdem zapisz także dane teleadresowe placówek dyplomatycznych. Ponadto, powinieneś dodatkowo odwiedzić dwa miejsca - studio fotograficzne i punkt ksero. Zdjęcia paszportowe i kopie dokumentów mogą okazać się bardzo przydatne.

Poszukaj wcześniej pracy

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest mieć zapewnioną posadę przed wyjazdem. Internet obfituje w portale, na których znajdziesz zagraniczne oferty pracy. Szerokim łukiem omijaj natomiast ogłoszenia podające tylko imię i numer telefonu komórkowego. Zawsze, w miarę możliwości, sprawdzaj potencjalnego pracodawcę - obejrzyj stronę internetową firmy, poszukaj opinii na forach na jego temat i upewnij się, że dana organizacja i oferowana praca rzeczywiście istnieje. 

Oferty pracy dla Ciebie

  • Monter Carreira Industrial Personnel GmbH - małopolskie, praca...
  • Monter Carreira Industrial Personnel GmbH - warmińsko-mazurskie,...
  • Monter Carreira Industrial Personnel GmbH - mazowieckie, praca...
  • Monter Carreira Industrial Personnel GmbH - wielkopolskie, praca...
  • Monter Carreira Industrial Personnel GmbH - opolskie, praca za...

Jeśli korzystasz z usług agencji pośredniczącej, sprawdź, czy posiada ona odpowiedni certyfikat (listę certyfikowanych polskich agencji znajdziesz na stronie www.kraz.praca.gov.pl). Bezwzględnie należy się domagać podpisania z agencją pisemnej umowy, w której określone zostaną między innymi wynagrodzenie, czas pracy oraz wymagania. Pamiętaj, że w Polsce pośrednictwo pracy jest bezpłatne i agencja nie ma prawa pobierać żadnych opłat, z wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, takich jak np. tłumaczenie dokumentów. 

O ile to możliwe, znajdź mieszkanie lub zaplanuj, gdzie dokładnie się zatrzymasz za granicą, jeszcze przed wyjazdem. Należy jednak wystrzegać się opłat zanim przybędziesz na miejsce - zdarza się, że oferowane lokum nie istnieje, a wtedy bezpowrotnie stracisz  pieniądze.

Nie jedź bez grosza

Praca w Norwegii: Wyjazd w ciemno to duże ryzyko

Marek i Monika wyjechali do Oslo z nadzieją na lepsze życie. Niestety, pomimo usilnych starań nie udało im się tam znaleźć żadnego zajęcia. Po dwóch tygodniach intensywnego szukania pracy musieli wrócić do kraju. czytaj więcej

Wyjazd do pracy za granicę jest rodzajem inwestycji. Aby zacząć dobrze zarabiać, należy najpierw włożyć trochę własnych pieniędzy, dlatego pamiętaj o zabraniu odpowiedniej sumy "na rozruch". W niektórych krajach życie jest bardzo drogie. Pamiętaj także o zostawieniu pieniędzy na ewentualny bilet powrotny, w razie niepowodzenia.

Bezwzględnie musisz pozostawić rodzinie lub bliskim dokładne informacje, gdzie zamierzasz wyjechać. O ile to możliwe, podaj dokładny adres i nazwę przyszłego pracodawcy, a także swój adres wraz informacją, jak można się z tobą kontaktować. Dobrym pomysłem będzie ustalenie z rodziną rodzaju oraz częstotliwości kontaktów. Zabierz także ze sobą telefon komórkowy bez simlocka, do którego na miejscu kupisz odpowiednią kartę. Warto ustalić z rodziną hasło, które wypowiesz w razie zagrożenia, np.: "Pozdrów ciocię Helę", po którego usłyszeniu rodzina zawiadomi policję. 

Wyjazd do pracy za granicę to niezwykle ważna decyzja, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby pobyt przebiegał bezpiecznie i bez żadnych nieprzyjemności. Kiedy już dopełnisz wszystkich formalności, nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć i podbić świat.

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

Monster Polska
POLECANE zwiń