Hotele szukają pracowników

Koniec 2014 r. zaowocowała wzrostem liczby ofert dla pracowników branży turystycznej. Rekrutację personelu na przyszły sezon rozpoczęły już hotele w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich i Balearach.

Wśród poszukiwanych pracowników dominują animatorzy rozrywki. Nie brakuje też ofert skierowanych bezpośrednio do Polaków. Pracowników nad Wisłą poszukuje m.in. hiszpańska sieć hoteli Garden. Rekrutacja trwa, a pierwsze rozmowy kwalifikacyjne odbędą się już w styczniu.

Na pierwszy rzut oka zarobki oferowane pracownikom hotelowym nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Przeciętna pensja pokojówki waha się w granicach 700-850 euro miesięcznie. Są to jednak pieniądze, które dostaniesz na rękę po odliczeniu wszystkich kosztów. Wydatki związane z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem zwykle bierze na siebie pracodawca. Decydując się na dłuższy kontrakt możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy za bilety lotnicze. W ciągu czterech miesięcy pracy na stanowisku pokojówki jesteś w stanie zaoszczędzić ok. 12 tys. złotych. Najwięcej ofert pracy znajdziesz na południu Europy: w Hiszpanii, Grecji, Włoszech i na Cyprze.

Reklama

Kierunek Hiszpania

Osoby zainteresowane pracą w jednym z kurortów na Majorce, Minorce, Ibizie oraz w Andaluzji mogą skorzystać z oferty wspomnianej sieci Garden (www.gardenhotels.com), która poszukuje animatorów sportowych i dziecięcych do swoich 3-4 gwiazdkowych hoteli. Do obowiązków zatrudnionych należeć będzie organizacja wieczornych przedstawień dla gości hotelowych (mini disco, bingo, zabawy i gry zespołowe oraz przedstawienia, taniec i śpiewanie. Hiszpańska sieć poszukuje też instruktorów fitness, aerobicu, nordic walking, tennisa i tai chi. Wymagana bardzo dobra znajomość angielskiego i innego języka europejskiego (niemieckiego, hiszpańskiego, holenderskiego, szwedzkiego lub duńskiego). Zainteresowani ofertą powinni posiadać doświadczenie w pracy z dziećmi, np. w szkole, przedszkolu, na obozie lub kolonii. Wskazane załączenie dokumentów potwierdzających wskazane doświadczenie.

Sieć oferuje zatrudnienie od maja do października, które zostanie poprzedzone szkoleniem w kwietniu. Można zarobić 1270 euro miesięcznie. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewnia hotel. W przypadku pracy przez cały sezon pracodawca oferuje zwrot kosztów przelotu. Animatorów rozrywki do pracy w hotelach na Teneryfie, Maladze i Balearach poszukuje też sieć Palia Hotels. Do obowiązków zatrudnionych należeć będzie organizowanie czasu wolnego gościom hotelowym. Chodzi tu głównie o gry i zabawy sportowe (gimnastyka, piłka wodna, aquaerobic, piłka plażowa i rzutki) oraz nocne animacje, przedstawienia i spektakle. Jest też oferta dla instruktorów sportowych. Takich pracowników do swoich hoteli na Majorce i Minorce poszukuje sieć Hotels Viva. Wymagane doświadczenie sportowe i znajomość co najmniej dwóch języków obcych (angielski obowiązkowy). Można zarobić 1548 euro miesięcznie. Pracodawca zapewnia nieodpłatne zakwaterowanie w pokoju hotelowym dzielonym ze współpracownikiem.

TMC Tourist Services

Pracowników hoteli w wakacyjnych kurortach na Cyprze, w Grecji oraz Hiszpanii poszukuje też TMC Tourist Services (www.tmc247.com). To duńska firma specjalizująca się w organizowaniu hotelowej rozrywki i dostarczająca pracowników do hoteli w śródziemnomorskich kurortach. TMC Tourist Services współpracuje z czołowymi europejskimi touroperatorami, takimi jak TUI czy Thomas Cook.

Oferta pracy dotyczy animatorów sportu i rozrywki oraz osób organizujących wolny czas dzieciom. Zatrudnienie w hotelach znajdą też instruktorzy Zumby, tancerze i hostessy. Warunkiem podjęcia pracy jest komunikatywna znajomość języka angielskiego. Wymagane doświadczenie związane ze śpiewaniem, tańcem, sportem, dziećmi, aerobikiem, dźwiękiem i scenografią. Szansę na zatrudnienie mają nie tylko pracownicy odpowiedzialni za dostarczenie rozrywki gościom hotelowym, ale również kelnerzy i kelnerki.

Ile można zarobić?

W zależności od stanowiska pracodawca oferuje zarobki na poziomie 500-1540 euro miesięcznie, zapewnia też zakwaterowanie i wyżywienie. Dziecięcy animator rozrywki z wynagrodzeniem netto na poziomie 1000 euro miesięcznie zarobi przez cały sezon (6 miesięcy) w przeliczeniu na złotówki ponad 25 tys. zł. Zważywszy na to, że pracodawca opłaca koszty zakwaterowania i wyżywienia, jesteś w stanie odłożyć znaczną część tej kwoty. Najwyższe zarobki, w granicach 800-1540 euro, oferowane są menagerom rozrywki - osobom odpowiedzialnym za przygotowanie programu i zarządzanie zespołem animatorów. Obowiązki managera obejmują także pracę w roli animatora. Nadzór nad zespołem prowadzony jest we współpracy z kierownictwem hotelu i managerem z firmy TMC.

Nasi rodacy mogą liczyć na pracę przez okres 3-6 miesięcy. Najkrócej, bo tylko na trzy miesiące zatrudnieni zostaną tancerze i hostessy. Dodatkowym atutem przy wyborze kandydatów będzie znajomość drugiego języka obcego (francuskiego, niemieckiego, włoskiego lub rosyjskiego). Zgodnie z umową, pełen etat przewiduje 48-60 godzin pracy w tygodniu, jednak nie więcej niż 8-10 godzin dziennie. Po zakończeniu kontraktu pracodawca zwraca zatrudnionym koszty podróży. Osoby zainteresowane ofertą powinny wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny na stronie internetowej.

Szukamy zajęcia

Dobrym sposobem na znalezienie zatrudnienia w hotelu jest korzystanie z ogłoszeń zamieszczonych w internecie. Szukanie zajęcia rozpocznij od wizyty na stronie Eurohotel Jobs. Znajdziesz tam setki ofert pracy z różnych państw Europy m.in. z Włoch i Hiszpanii. Aby z nich skorzystać musisz się wcześniej zarejestrować na stronie. Bieżące oferty zatrudnienia są też dostępne na witrynach hoteli. Znajdziesz je po kliknięciu na zakładkę "careers" lub "jobs". Im więcej wyślesz aplikacji, tym większe będą twoje szanse na znalezienie pracy. Pamiętaj, aby zrobić to możliwie jak najwcześniej. Na przełomie marca i kwietnia zdecydowana większość stanowisk jest już obsadzona.

W Polsce działa też wiele agencji zatrudnienia specjalizujących się w rekrutacji pracowników branży hotelarskiej. Ich oferty skierowane są zazwyczaj do studentów, dla których jest to możliwość odbycia praktyki za granicą. Korzystając z pośrednictwa takich firm musisz się liczyć z mniejszymi zarobkami, przekraczającymi niewiele ponad 500 euro miesięcznie.

Maciej Sibilak

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »