Holandia atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków?

Według najnowszych danych GUS w Holandii w 2017 r. przebywało 120 000 naszych rodaków. Biorąc pod uwagę także niezarejestrowane osoby, liczba ta może przekroczyć 200 000 osób. Eksperci prognozują, że coraz więcej Polaków będzie wyjeżdżać do pracy w Holandii. Co ich przyciąga do zatrudnienia tym w kraju?

Na koniec 2017 roku na emigracji przebywało 2,5 mln Polaków, czyli o 25 tys. więcej niż w 2016 r. Według danych GUS niezmiennie najpopularniejszym kierunkami emigracji są Wielka Brytania i Niemcy. Na podium plasuje się również Holandia, gdzie liczba przebywających Polaków wzrosła w porównaniu do 2016 r. o 3,4 proc.

Wielka Brytania od wielu lat dla Polaków ważnym miejscem emigracji zarobkowej, jednak wobec Brexitu spodziewamy się, że odsetek osób chętnych do wyjazdu znacząco się zmniejszy. Niemcy są wciąż popularnym kierunkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie. Jednak w ostatnim czasie to Holandia jest wymieniana jako bardzo atrakcyjne i przyjazne miejsce do pracy i życia dla Polaków. Zauważamy wzrost zainteresowania zatrudnieniem w tym kraju - mówi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director OTTO Work Force.

Reklama

Bez języka?

Dla wielu osób jedną z największych przeszkód w podjęciu pracy za granicą jest bariera językowa. W związku z brakiem pracowników firmy coraz częściej odpowiednio dostosowują miejsca pracy i stwarzają możliwość współpracy z krajowym koordynatorem tak, aby zminimalizować potrzebę komunikowania się w obcym języku.

Obserwujemy, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert dla osób, które nie komunikują się w języku obcym, na ten moment aż 60 proc. naszych ogłoszeń nie zawiera kryterium językowego. Pracodawcy zagraniczni zauważyli, że liczba osób, które posługują się językami obcymi jest ograniczona. Szczególnie w Holandii obserwujemy ten trend. Przy podstawowych pracach znajomość języka nie jest wymagana, a całe środowisko wokół pracy dostosowane jest do Polaków. Jednocześnie jest bardzo dużo szkoleń, kursów języka holenderskiego w przystępnych cenach - zauważa Patrycja Liniewicz.

Możliwości rozwoju

Polacy są największą grupą migracyjną w Holandii. Eksperci podkreślają, że Holendrzy w przeciwieństwie do Niemców, czy Brytyjczyków są bardziej otwarci wobec emigrantów. Ponadto, zagraniczni pracownicy mają w tym kraju dużą szansę rozwoju zawodowego i zdobycia stałej pracy.

Obserwujemy bardzo wielu Polaków, którzy pracują w Holandii i zajmują wysokie stanowiska menedżerskie. Jednocześnie nie odczuwają żadnej różnicy w traktowaniu przez współpracowników i są traktowani przez pryzmat kompetencji, a nie narodowości. Ponadto zauważamy, że osoby, które wyjeżdżają do tego kraju mają większe możliwości rozwoju kariery zawodowej i awansu niż w przypadku Niemiec czy Wielkiej Brytanii - dodaje Patrycja Liniewicz.

Zarobki rosną

Dla wielu osób jedną z podstawowych motywacji do podjęcia pracy poza granicami Polski są wyższe zarobki. Od 1 stycznia 2019 r. w Holandii będą obowiązywały nowe stawki płacy minimalnej. Ustawowa płaca minimalna (brutto) wzrośnie o 1,3 proc. i wynosi dla osoby powyżej 22 lat 1615,80 euro miesięcznie (1 euro = 4,30 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 11.12.2018 r.). Podane kwoty dotyczą pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasowym tj. 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo.

Holandia jest stabilnym rynkiem. Prognozujemy wzrost ofert pracy i zainteresowania zatrudnieniem pracowników z Polski w Holandii. Uważamy, że coraz więcej naszych rodaków będzie wyjeżdżać do pracy właśnie do Holandii - podsumowuje Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director OTTO Work Force.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »