Deficyt talentów na świecie

Według badania „Global Talent Competitiveness Index” przeprowadzonego przez Adecco w porozumieniu z Singapurskim Instytutem Zarządzania Zasobami Ludzkimi problem z niedopasowaniem umiejętności kandydatów do wymagań rynku pracy dotyka w tej chwili niemal całego świata. Pracodawcy na świecie nie mogą znaleźć kandydatów na 8,4 milionów stanowisk, ze względu na niedopasowanie geograficzne lub edukacyjne.

Podczas, gdy pracodawcy, także w Polsce, bezskutecznie szukają pracowników, bezrobocie staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Przyczyną jest brak talentów - jest to coraz poważniejsze wyzwanie dla światowej gospodarki.

Analitycy wskazują, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom bezrobocie wśród młodych w Europie (aktualny poziom wynosi w całej Unii 21,2%) może nie być jedynie tymczasowym wynikiem kryzysu, a raczej problemem strukturalnym, który może trwać nawet dekadę. 

Według badań Eurostatu w Hiszpanii bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia wynosiło 53,2%, w Grecji 52,3% a w Chorwacji 50%. W grupie pracowników powyżej 25 roku życia wynosiło odpowiednio 23,8, 25,4 i 14,4%. Z drugiej strony jak wskazuje Eurostat bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia w Polsce w latach 2007 - 2015 (dane z końcówki stycznia br.) spadło o 4,2% i uzyskało poziom 21,1%.  

Reklama

Paradoks pracy - bezrobocie i brak pracowników

Ze względu na rozwój nowych technologii problem ze znalezieniem pracy będzie się tylko pogłębiał. W tej chwili bardzo trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku będzie się zmieniał świat i jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat.  

- Jak wskazuje badanie zrealizowane przez Adecco, w Chinach do 2020 r. może zabraknąć 20 milionów pracowników z wyższym wykształceniem. W Indonezji do 2030 r. ta liczba może wynieść aż 113 milionów, jeśli chodzi o niedobór wyszkolonych pracowników.

Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 milionów stanowisk, a w Europie 3,7 milionów stanowisk w dalszym ciągu pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów - mówi Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland.  

Jak wskazują pracodawcy pracownikom brakuje przede wszystkim tak zwanej "wiedzy ogólnej". Według raportu Adecco młodzi ludzie opuszczający szkoły średnie mają problemy z liczeniem, czytaniem ze zrozumieniem oraz współpracą w grupie. Z tego powodu mają mniejsze szanse na zatrudnienie, a co za tym idzie zdobycie doświadczenia, koniecznego przy szukaniu lepiej płatnej pracy. 

Problemem jest także wykluczenie cyfrowe

Według badania 25% dorosłych ludzi w takich krajach jak Polska, Hiszpania, Słowacja i Korea Południowa nie umie obsłużyć komputera, nawet w najbardziej podstawowy sposób.   Jak walczyć z niedostatkiem talentów W celu zapobiegania niedoborowi talentów, również na polskim rynku pracy, konieczne jest wprowadzenie w życie głębszych rozwiązań systemowych. 

- Jedną z naszych rekomendacji jest dążenie do jeszcze większego uelastycznienia rynku pracy. Większa mobilność oraz rotacja na stanowiskach zapewni lepszy i szerszy dostęp do stanowisk, które wymagają obsadzenia. Kluczowym elementem liberalizacji rynku jest zmiana prawa regulującego stosunek pracy, obniżenie kosztów pracy oraz ograniczenie przywilejów poszczególnych grup zawodowych - podkreśla Anna Wicha. 

Istotnym czynnikiem sukcesu w tym przypadku jest zwiększająca się rola pracy tymczasowej. Według badania Adecco praca tymczasowa jest jednym z atrakcyjnych rozwiązań z punktu widzenia pracowników, szczególnie tych bez doświadczenia. We Francji 66% ludzi pracujących na umowach tymczasowych znajduje stałą pracę po roku, w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 48%. 

Kolejnym elementem jest reforma edukacji. Jak wskazują wnioski z badania Adecco oprócz budowy nowych szkół i zatrudniania profesjonalnych nauczycieli, konieczne jest przede wszystkim dopasowanie umiejętności absolwentów do wymagań rynku pracy. Kraje z rozwiniętym systemem czeladniczym, takie jak Niemcy, Szwajcaria i Austria, znacznie lepiej sobie radzą z problemem niedopasowania na rynku pracy. W Niemczech współczynnik ten wynosi 7,6% a w Szwajcarii 3 %. Dla strefy Euro wynosi on obecnie 23%.  

Nowy model pracy

Wraz z niedoborem talentów na rynku pracy oraz wyzwaniami demograficznymi do historii odchodzi model pracy znany jeszcze z poprzedniego wieku, czyli praca przez całe życie dla jednego pracodawcy i pięcie się po szczeblach kariery w jednej firmie.

Według danych pochodzących z badania Adecco około 36 milionów ludzi na świecie znalazło zatrudnienie dzięki agencji pośrednictwa pracy, z czego 61% ma mniej niż 30 lat. Jedynie 32% z nich wcześniej gdziekolwiek pracowało. Praca poprzez agencje zatrudnienia jest dla nich pierwszym poważnym zajęciem i okazją do zdobycia doświadczenia. 68% pracowników otrzymuje bezpieczne, stałe oferty współpracy po wykonywaniu pracy tymczasowej. 

- Mamy świadomość tego, że w krótkiej perspektywie nie zmienimy porządku prawnego i społecznego w naszym kraju. Jesteśmy jednak pewni, że możemy wyzwalać na rynku potencjał wśród młodych dzięki umożliwieniu im zdobycia doświadczenia i zbudowania swojej pozycji na rynku pracy. - dodaje Anna Wicha.   


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »