Siedem oznak świadczących o tym, że być może zostaniesz wkrótce zwolniony

Sobota, 18 stycznia 2014 (05:00)

Zasłyszane na biurowym korytarzu: "Zwolnienia nadciągają!". A może tylko się przesłyszałeś? Może zaczynasz panikować, bo zdałeś sobie sprawę, że w tym kwartale nie wyrobiłeś się ze wszystkim, a twoja efektywność wyraźnie spadła? Oto kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że niebawem zostaniesz zwolniony z pracy...

Zdjęcie

Istnieje kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że niebawem zostaniesz zwolniony /123RF/PICSEL
Istnieje kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że niebawem zostaniesz zwolniony
/123RF/PICSEL

1. Zakres twoich obowiązków został ograniczony.

Jeśli jeszcze nie tak dawno przydzielano cię do koordynacji czy pomocy przy dużych projektach, a teraz właściwie "parzysz kawę", musisz mieć świadomość, że coś się dzieje.

Reklama

- Jeżeli wcześniej codzienna liczba obowiązków praktycznie uniemożliwiała ci wykorzystanie pory na lunch, a teraz musisz prosić o jakąkolwiek pracę, oznacza to, że twoje obowiązki zostały przekazane innej osobie. Prawdopodobnie twój szef w ten sposób przygotowuje się na ewentualny brak ciebie w zespole - mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. - Wręczenie wypowiedzenia może być już tylko kwestią czasu.

2. Szef cię unika.

Jednym z najbardziej zauważalnych i najlepiej świadczących o nadchodzącym wypowiedzeniu znaków jest moment, kiedy dostrzegasz, że szef cię unika. Sytuacja ta dotyczy nie tylko realnego spotkania face-to-face, ale także obszarów zawodowej komunikacji. Na przykład otrzymujesz zdecydowanie mniej e-maili czy telefonów związanych z bieżącymi projektami - zarówno od swojego szefa, jak i współpracowników.

3. Otrzymałeś naganę od szefa.

To powinien być moment ostrzegawczy dla ciebie i oznaka, że rzeczywiście robisz coś źle. Jeśli stale się spóźniasz, nie wyrabiasz z pracą, masz problemy ze współpracownikami - nie dziw się, że tak się stało. Postaraj się wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, aby była to twoja pierwsza i ostatnia nagana. Kolejna może oznaczać tyle, że nie jesteś w stanie zmienić pewnych nawyków i być może przełożony poważnie rozważa twoje zwolnienie.  

Badanie: 36 procent Polaków obawia się zwolnień

Polacy obawiają się zwolnień. 36 proc. badanych ocenia, że w ciągu najbliższego półrocza jest duże lub umiarkowane ryzyko, iż stracą pracę - wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy firmy Randstad. Sondaż wskazuje też na dużą mobilność pracowników. czytaj więcej

4.  Automatyzacja nadchodzi.

Jeśli część twojej pracy może być wykonywana przez maszynę, to prawdopodobnie tak się stanie. Taka decyzja zapada na poziomie zarządu firmy, dlatego warto, byś w miarę na bieżąco wiedział, co się dzieje w branży i w firmach konkurencyjnych. Jeśli zawczasu zauważysz nadchodzącą automatyzację miejsc pracy, takich jak twoje, nie będziesz aż tak zaskoczony zmianami dotyczącymi twojego stanowiska i łatwej ci będzie wcześniej opracować plan działania.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

5. Koniec z profesjonalnym rozwojem.

Jeśli nie jesteś już zapraszany na spotkania branżowe, szkolenia czy konferencje, bądź ostrożny. Jeżeli przełożony nie widzi sensu w inwestowaniu w twój rozwój zawodowy i generalnie pracowników, może to oznaczać problemy firmy, a co za tym idzie - twoje problemy. Eksperci w takiej sytuacji radzą taktownie spytać szefa o to, co się dzieje w firmie i z czego wynikają takie zmiany.

6. Twoja firma została kupiona lub jest włączana w struktury innej spółki.

Jeśli twoja firma została kupiona bądź stała się częścią innej, większej organizacji, masz powody, by się obawiać. Zazwyczaj różnego rodzaju fuzje i przejęcia wiążą się z redukcją zatrudnienia. Jeśli w tej większej firmie jest już stanowisko analogiczne do twojego, możesz stracić pracę.

7. Zostałeś poproszony o stworzenie opisu stanowiska pracy. Twojego stanowiska!

- Problemy finansowe w firmach powodują, że pracodawcy muszą liczyć się z koniecznością zwolnień czy zastępowania pracowników innymi, którzy wykonają taką samą pracę za niższą stawkę. Dlatego też na bieżąco chcą wiedzieć o tym, jak dokładnie wygląda zakres obowiązków na danym stanowisku. Nie zawsze oznacza to zwolnienie, ale warto być czujnym - ostrzega Małgorzata Majewska.

Jeśli dojdzie do najgorszego i zostaniesz zwolniony, zachowaj spokój. Często to nie jest koniec, a początek nowego etapu. Ważne, żebyś potraktował poszukiwanie pracy jako proces, do którego możesz dobrze się przygotować.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Monster Polska
Więcej na temat:zwolnienie z pracy | zwolnienia
POLECANE zwiń