Najczęstsze błędy w CV

Niedziela, 16 marca 2014 (07:00)

Curriculum Vitae to zawodowa wizytówka. Dobrze napisane stanowi pierwszy krok do kariery. Zanim więc wyślesz swoją aplikację, sprawdź, czy nie zawiera ona błędów.

Zdjęcie

Curriculum Vitae to zawodowa wizytówka /123RF/PICSEL
Curriculum Vitae to zawodowa wizytówka
/123RF/PICSEL

Za mało konkretów

Informacje, które kandydaci podają w CV, bardzo często są zbyt ogólne. Wielu z nich umieszcza jedynie powierzchowne dane dotyczące stanowiska, jakie zajmowali w poprzedniej organizacji, natomiast pomija zakres obowiązków. W takim przypadku ewentualny pracodawca nie jest w stanie dokładnie zweryfikować profilu i kwalifikacji kandydata.

Skoncentruj się zatem na swoich obowiązkach, możesz wymienić też najważniejsze osiągnięcia. Im bardziej precyzyjny przekaz, tym lepiej. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Zbyt dużo wiadomości powoduje, że CV staje się nieczytelne. Pamiętaj też, żeby dobrać dane pasujące do stanowiska, na jakie aplikujesz. Dzięki temu rekruter trafniej oceni twoją kandydaturę.

Reklama

Nieodpowiednie formatowanie

Warto zadbać o to, by dokument był odpowiednio sformatowany, a dzięki temu - przejrzysty. Spróbuj ujednolicić sposób zapisu dat, a wydarzenia uporządkuj chronologicznie. Według przyjętych standardów, twoja ścieżka kariery powinna być uszeregowana od najbardziej aktualnych do najstarszych informacji. 

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Przez ręczne punktowanie czy brak tabulatorów życiorys wygląda niestarannie. Unikaj korzystania z nadmiernej ilości czcionek czy tabelek. Pamiętaj również, że CV powinno być zwięzłe. Jeśli nie masz bogatego doświadczenia, nie rozciągaj go na siłę na kolejną stronę, zamieść w nim tylko to, co jest istotne z perspektywy pracodawcy.

"Sweet focia" z wakacji

Niestety wciąż trafiają się kandydaci, którzy zamiast profesjonalnej fotografii zamieszczają pamiątkową fotkę z wakacji, która nie powinna wyjść poza krąg rodziny i znajomych. Są też panie, które sądzą, że duży dekolt sprawi, że zostaną zaproszone na rozmowę.

Być może sprawdzi się to na stanowisku kelnerki. Jednak w profesjonalnym środowisku biznesowym zdjęcie nie jest wymagane. Oczywiście można je załączyć, żeby pokazać, że wyglądamy jak profesjonaliści, ale i tak decydujące są nasze kompetencje.

Pułapki kreatywnego CV w internecie

Headhunterzy i pracodawcy są zalewani CV, które spływają codziennie w odpowiedzi na oferty pracy zamieszczane w internecie. Najbardziej pożądany pracodawca na świecie – firma Google - ujawniła, że otrzymuje 75 tysięcy aplikacji tygodniowo. Joanna Ignaczak - konsultant rynku pracy Lee Hecht... czytaj więcej

Brak klauzuli

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)" - niech te słowa staną się dla ciebie aplikacyjną mantrą. Jeśli CV nie zawiera klauzuli, nie może zostać wykorzystane i rekruter nie będzie mógł się z tobą skontaktować, nawet jeśli twoje CV zrobi furorę.

Błąd goni błąd

Zarówno błędy ortograficzne, interpunkcyjne, jak i stylistyczne świadczą o niedbałości, dlatego postaraj się je wyeliminować. Zwróć również uwagę na wszelkie literówki. Najlepiej, jeśli podczas pisania aplikacji, włączysz opcję sprawdzania pisowni (choć i ona nie jest w stanie wychwycić wszystkich błędów).

Zanim wyślesz życiorys, wydrukuj go i jeszcze raz upewnij się, że nie ma w nim wpadek. To samo dotyczy dokumentów sporządzanych w języku obcym. Błędy w takiej aplikacji dodatkowo świadczą o słabej znajomości danego języka.

Jeśli twoje umiejętności lingwistyczne są słabe i nie czujesz się na siłach, aby pisać taki życiorys samodzielnie, możesz poprosić o pomoc znajomego. Jednak zastanów się, czy później dasz sobie radę, pracując w obcym języku. Jeśli nie - szkoda czasu zarówno twojego, jak i pracodawcy.

Naciąganie rzeczywistości

Nadal zdarza się, że kandydaci, znając oczekiwania pracodawcy, naciągają rzeczywistość. Dotyczy to nie tylko doświadczenia zawodowego, ale również poziomu języków czy innych kompetencji. Wszelkie kłamstwa szybko wypłyną podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub testów.

W razie wątpliwości rekruter może też zadzwonić do poprzednich pracodawców, aby zweryfikować podane przez ciebie informacje. Uważaj więc, żeby na samym początku nie stracić wiarygodności i nie zaprzepaścić szansy na karierę w danej firmie.

Brak danych kontaktowych

Zanim wyślesz CV, sprawdź czy znajdują się w nim twój numer telefonu i adres e-mail. W przeciwnym razie rekruter nie będzie miał możliwości skontaktowania się z tobą (jeśli np. wysyłasz aplikację on-line). Uważaj, żeby nie wyeliminować się w ten sposób z dalszej rekrutacji.

Im więcej wysiłku włożysz w tworzenie swojego życiorysu, tym większa szansa, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wystrzegaj się powyższych błędów i dostosuj CV do oferty pracy, na którą aplikujesz.

Olga Kalecińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Więcej na temat:jak napisać cv | rekrutacja
POLECANE zwiń