Kompetencyjne CV

Oprócz najbardziej popularnego chronologicznego CV, istnieje też CV kompetencyjne. Czy jest odpowiednie dla młodych ludzi?

Życiorys kompetencyjny, inaczej zwany funkcjonalnym, prezentuje doświadczenie uporządkowane nie według kolejności jego zdobywania, a według nabytych kwalifikacji.

Struktura CV kompetencyjnego

Życiorys funkcjonalny, jak każdy inny, zaczynamy od podania danych osobowych. Następnie wpisujemy cel lub profil zawodowy. Ma on służyć podsumowaniu naszego dorobku albo wskazaniu kierunku, w którym dążymy. Warto podkreślić tu ukończone studia, jeżeli są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy.

Główną częścią takiego CV jest wypunktowanie zdobytych przez nas kompetencji, oczywiście tylko tych istotnych z punktu widzenia danego pracodawcy. Należy podeprzeć je przykładami, aby nie pozostały pustymi hasłami. Wpisywanie dat i miejsc zatrudnienia jest tu zbędne. Np. jeżeli ktoś aplikuje na stanowisko specjalisty ds. marketingu, może podać:

Reklama

- kreatywne szukanie rozwiązań i nowych możliwości - znalezienie atrakcyjnych targów, w których firma do tej pory nie brała udziału i zorganizowanie na nich stoiska;

Następnie pokrótce przedstawiamy daty i miejsca zatrudnienia oraz wykształcenie, już bez podawania obowiązków. Aby rekruter miał pełniejszy obraz naszej osoby, warto przedstawić w CV także zainteresowania.

Kto powinien pisać CV kompetencyjne?

Taka forma resume jest polecana przez niektóre portale jako odpowiednia dla osób, które były zatrudnione u wielu pracodawców, miały przerwę w pracy, chcą zmienić swój profil zawodowy oraz właśnie osobom z niewielkim doświadczeniem. Kwalifikacje można przecież zdobyć nie tylko w pracy, ale także podczas realizacji różnych projektów studenckich.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Przed takim rozumowaniem przestrzega Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club. - Rynek pracy bardzo sobie ceni ludzi proaktywnych, ale działalność podczas studiów to definitywnie za mało, żeby oprzeć na tym kompetencyjne CV. Takie CV jest dla osób, które mają minimum 10 lat doświadczenia zawodowego, ponieważ one wiedzą, jak się określa kompetencje, jakie są poziomy kompetencji, w jaki sposób je ująć, aby były czytelne dla osoby, która przegląda nasze CV. Studenci, żeby być uczciwi, wszędzie musieliby dodać "poziom początkujący" - mówi.

Natomiast Anna Woźniak Recruiting Manager Ernst & Young uważa, że w pewnych przypadkach wysłanie CV funkcjonalnego przez absolwentów jest uzasadnione. - Ten typ CV może być wykorzystany przez osoby młode, które chcą pokazać umiejętności jako swój główny atut. Warto jednak, aby były to rzeczywiście umiejętności wyróżniające je spośród innych kandydatów. Jeśli chcemy napisać ogólnie - umiejętność pracy w zespole, entuzjazm, to również można to napisać w CV chronologicznym na końcu dokumentu. CV funkcjonalne może być przydatne dla informatyków, osób, które mają doświadczenie w określonych obszarach i posiadają rzadką, poszukiwaną wiedzę - radzi.

Oryginalnie, ale czy skutecznie?

Opisywana forma życiorysu jest bardziej popularna w USA czy Wielkiej Brytanii niż w Polsce. U nas chyba jednak lepiej sprawdza się klasyka. Dominika Staniewicz zwraca uwagę, że stworzenie dobrego CV kompetencyjnego jest dużo trudniejsze, ponieważ brakuje dobrych wzorców. Z drugiej strony umiejętność czytania tego CV też nie jest powszechna.

- Jeżeli jesteśmy na poziomie eksperta czy osoby z naprawdę dużą wiedzą, to nasze CV przeglądają ludzie z wyższej półki, którzy spotkali się już z wieloma formami aplikacji. Natomiast CV studentów zazwyczaj przeglądają na początku studenci, którzy mają bardzo konkretne kryteria. Aby czytać CV kompetencyjne trzeba mieć większe doświadczenie - mówi.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Dobrze opracowany życiorys chronologiczny, z wyszczególnionymi obowiązkami podczas praktyk czy projektów studenckich, jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Wybór innej formy CV trzeba dobrze przemyśleć, żeby nie przekreślić swoich szans już na początku rekrutacji.

Autor: Anna Tomczyk

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »