Jesteś bezrobotny? Nie lekceważ prostych rad

Wtorek, 23 kwietnia 2013 (19:00)

Co zrobić, aby nie stracić zapału do poszukiwania pracy i skrócić czas przebywania na bezrobociu? Nie lekceważ prostych rad, które pomogą ci zachować zdrowe spojrzenie na rzeczywistość i szybciej znaleźć pracę. Work Service przedstawia "Poradnik dla Bezrobotnego".

Zdjęcie

Po utracie pracy czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości /© Panthermedia
Po utracie pracy czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości
/© Panthermedia

Stwórz swój schemat dnia

Gdy jesteśmy na bezrobociu, z dnia na dzień zyskujemy ogromną ilość czasu. Na początku daje to radość, ponieważ pozwala odpocząć po poprzednim zajęciu. Szybko jednak zaczynamy się nudzić, a od nudy niedaleko jest do frustracji, a nawet depresji.

Aby tego uniknąć, warto zaplanować sobie każdy dzień.

Reklama

- Po utracie pracy czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Brak codziennej mobilizacji do porannego wstawania i sprawnego wykonywania zadań sprawia, że każde zajęcie staje się bardzo uciążliwe - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

- Bardzo ważne jest, aby stworzyć sobie dobry schemat dnia i zachować dyscyplinę w jego stosowaniu - dodaje. Dobrze jest wstawać rano i rozpocząć dzień od przeglądania nowych ofert pracy. - Wtedy mamy szansę być pierwszymi, którzy odpowiedzą na ogłoszenie, a to przy natłoku aplikacji może być ważnym czynnikiem - dodaje Inglot.

Wybierz dobre źródła

- Zawsze powtarzam, że szukanie pracy nie jest prostą czynnością. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Warto współpracować z agencjami pracy, które wyręczą nas w tym, niemniej jednak trzeba codziennie zaglądać do internetu. Na początku starannie wybierz dobre źródła ofert, a potem codziennie je śledź - radzi Krzysztof Inglot.

Nazwa nazwie nie równa

Aplikując na ogłoszenia, trzeba pamiętać, że nazwy stanowisk często nie odzwierciedlają faktycznego charakteru pracy.

- Przykładowo dyrektor ds. logistyki w małym przedsiębiorstwie to osoba zarządzająca 20 pracownikami niższego szczebla, podczas gdy kierownik ds. logistyki w dużej firmie może kierować aż 150 osobami. Zanim zdecydujesz się aplikować, dokładnie zapoznaj się z zakresem obowiązków danej pracy - tłumaczy Krzysztof Inglot.  

Unikaj przerwy

Długie bezrobocie bywa szkodliwe dla naszej psychiki, utrudnia powrót do pracy, ale także jest bardzo źle widziane w CV. Dłuższa przerwa w zatrudnieniu może budzić podejrzliwość pracodawcy, dlatego - w razie potrzeby - warto jest obniżyć swoje oczekiwania. Zaakceptowanie niższego stanowiska lub pensji wymaga pokory, ale w długim terminie może zaprocentować.

Dbaj o hobby i przyjaciół

Niektórzy twierdzą, że szukanie pracy to też praca. Trzeba się angażować i rzetelnie wykonać codzienne obowiązki, ale we wszystkim wskazany jest umiar.

- Tracąc pracę, prawdopodobnie straciliśmy także codzienny kontakt z ludźmi. Trzeba go nadrobić spotkaniami ze znajomymi. Człowiek bez kontaktów towarzyskich może łatwo popaść w wyobcowanie - uświadamia Krzysztof Inglot. Jeśli to możliwe - nie zaniedbuj także swojego hobby. Pielęgnuj sfery życia, które chociaż na chwilę pomogą ci zapomnieć o trudnej sytuacji zawodowej.

Jeśli mimo trudności nie stracisz radości życia - szukanie pracy będzie dla ciebie tylko etapem, który, prędzej czy później, się zakończy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

 
Więcej na temat:praca | bezrobotni | poradnik | bezrobocie
POLECANE zwiń