7 dowodów na to, że warto pracować w branży gier

Zarabianie na tworzeniu gier video to marzenie każdego zapalonego gamera. Zazwyczaj kojarzy nam się z pracą programisty, ale w tej branży zatrudnienie znajdują też inni specjaliści. Kto jeszcze może liczyć na wakat w GameDevie? Na co podczas rekrutacji zwracają uwagę pracodawcy? Ile zarabiają twórcy gier?

Zdjęcie

7 dowodów na to, że wartop pracować w branży gier /materiały prasowe

Polskie gry video są doceniane na całym świecie. "Wiedźmin", "Dying Light", "This War of Mine", "MouseCraft" czy "Hatred" - to tylko wybrane przykłady rodzimych produkcji, które zdobyły uznanie na globalnym rynku. Chciałbyś dołączyć do zespołów odpowiedzialnych za ich tworzenie? Dowiedz się, dlaczego warto pracować w GameDevie.

1. Rynek gier video rozwija się bardzo dynamicznie

Reklama

Zarówno w Polsce, jak i na świecie powstaje coraz więcej firm zajmujących się tworzeniem gier. W kraju mamy ich już ok. 300. Przekłada się to na dużą liczbę miejsc pracy.

 - Branża gier jest bardzo chłonnym rynkiem pracy ze względu na to, że jest stosunkowo młoda. Brak porządnych struktur edukacyjnych w naszym kraju sprawia, że większość ludzi zaczyna zupełnie od nowa, co otwiera drzwi do kariery każdemu pasjonatowi gier video.  Ludzie nie zdają sobie sprawy ile prężnych producentów gier istnieje w dużych Polskich miastach - mówi Mikołaj Sobczyk, Scrum Master z firmy GameDesire.

2. Zainteresowanie grami ciągle rośnie

Rozwój tej branży napędza sama społeczność gamerów. Szacuje się, że ich liczba na świecie przekroczyła już 2 mld. Granie wymknęło się więc stereotypom i z rozrywki niszowej, przeznaczonej dla nastolatków, stało się elementem kultury popularnej. Przestało być też domeną nastolatków - coraz więcej graczy to ludzie w wieku 25-44 lata. Jednocześnie rośnie też popularność e-sportu i wydarzeń z nim związanych, jak np. Intel Extreme Masters.

3. Zatrudnienie w branży znajdują nie tylko programiści

Oprócz programistów w branży gier video jest duże zapotrzebowanie na grafików (2D i 3D), animatorów, artystów koncepcyjnych, level designerów, kompozytorów czy dźwiękowców. Praca nad grą to w dużej mierze praca artystyczna i koncepcyjna, dlatego nad pomysłami (które później wdrożą programiści) pracują zespoły kreatywne. To one ustalają linię fabularną i portrety psychologiczne bohaterów czy projektują scenerię, w której rozegra się akcja.

4. Twoja pasja staje się Twoim zawodem

Od małego interesujesz się grami? Jesteś ich prawdziwym fanem: udzielasz się na forach, śledzisz nowości, trudno znaleźć grę, której nie przetestowałeś? Teraz pasja może stać się Twoim zawodem. Jak pokazuje raport "Kondycja polskiej branży gier 2017", przy rekrutacji pracowników studia developerskie największą wagę przywiązują do umiejętności kandydatów (93%). Kolejne aspekty to: doświadczenie i wrażenie po rozmowie rekrutacyjnej. Bardzo małe znaczenie ma tu natomiast poziom wykształcenia (2%).

5. Nieustannie się rozwijasz

Z uwagi na to, że wymagania graczy - zarówno pod względem fabuły gry, jak i grafiki, dźwięku czy efektów - są coraz większe, nieustannie rozwijasz swoje umiejętności. Gra zmienia się też w trakcie powstawania. To żywy twór, który wymaga elastyczności od realizujących go osób. Dzięki temu, nigdy nie będziesz narzekać na nudę. Możesz mieć też pewność, że ciągle czekają na Ciebie nowe wyzwania. Dodatkowo, każda gra to projekt o innej specyfice - wymaga więc od Ciebie indywidualnego podejścia i nieszablonowego myślenia.

6. Naprawdę dobrze zarobisz

Zarobki w tej branży zależą głównie od umiejętności i doświadczenia. Warto jednak wiedzieć, że nawet początkujący specjaliści mogą w GameDevie całkiem nieźle zarobić. Ich zarobki wahają się w przedziale 4-6 tys. zł brutto. Doświadczeni  pracownicy zarabiają natomiast ok. 8-10 tys. zł brutto.

Najwięcej zarabiają programiści, animatorzy i graficy koncepcyjni. Dobrze opłacani są zwłaszcza graficy postaci (ok. 9 tys. zł brutto), animatorzy 3D oraz graficy VFX (po ok. 8 tys. zł brutto). 

7. Robisz coś dla siebie i dla ludzi

Praca w branży gier video daje dużą satysfakcję. Widzisz efekty swojej pracy, które sprawiają radość zarówno Tobie, jak i innym ludziom. Możesz też pracować przy produkcjach, które zyskują uznanie na całym świecie i przechodzą do historii, jak chociażby "Wiedźmin".

- Produkcja gier jest bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Skupia się na dostarczeniu światu chwili odetchnienia, której tak bardzo potrzebują ludzie w dzisiejszych czasach. Nie potrafię wyobrazić sobie siebie w innej branży. Od momentu kiedy zetknąłem się z produkcją gier, wszystko inne wydaje się być nieatrakcyjne i mało satysfakcjonujące. Czuję, że staramy się zrobić coś pozytywnego, co pozwoli ludziom (naszym graczom) dobrze spędzić czas i zdystansować się od codziennych problemów - dodaje Mikołaj Sobczyk.

 

A jak Ty widzisz siebie w branży gier?

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

materiały prasowe
Więcej na temat:gry video | praca
POLECANE zwiń