Zawodowe życie po życiu

Wtorek, 22 października 2013 (06:00)

Zmiana pracy wiąże się z wieloma obawami, ale jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl aż 63 procent zatrudnionych specjalistów rozważa taki krok. Wśród osób z doświadczeniem zawodowym, najczęściej zmianę pracy deklarowali kierownicy i menedżerowie.

Zdjęcie

63 procent zatrudnionych specjalistów rozważa zmianę pracy /123RF/PICSEL
63 procent zatrudnionych specjalistów rozważa zmianę pracy
/123RF/PICSEL

Lepsze jest wrogiem dobrego - brzmi stare przysłowie, zniechęcając do działań. Ale kto nie próbuje, ten nie zyskuje - można odpowiedzieć. Zostać czy odejść? To klasyczny dylemat pracownika, który jest już w firmie kilka lat, ale nie widzi możliwości rozwoju, czuje się niedoceniony i wypalony. Może właśnie dlatego, jak wynika z badania "Specjalista na rynku pracy" portalu Pracuj.pl, zmianę pracy rozważa aż 68 proc. menedżerów średniego szczebla, 63 proc. specjalistów oraz 6 na 10 dyrektorów i prezesów.

Zmiany są dobre

Podjęcie nowej pracy jest oczywiście jednym z bardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, warto jednak wiedzieć, że dzięki zmianie możemy dużo zyskać. Zaczynając od nowych wyzwań zawodowych i poczucia spełnienia, przez awans czy elastyczne godziny pracy po wzrost wynagrodzenia i dodatkowe bonusy, których dotychczas nie mieliśmy.

Reklama

Seth Godin, amerykański przedsiębiorca, mówca i wpływowy menadżer podkreśla też, że praca jest nie tylko źródłem dochodu, ale również drogą do zawodowego - i co istotne - także osobistego rozwoju. Dlatego, nawet, jeśli udało nam się osiągnąć wysokie stanowisko, uznanie zespołu i autorytet, ale czujemy, że się nie rozwijamy, to jest to dobry moment na szukanie nowych wyzwań. - Niestety taka postawa w Polsce nie jest jeszcze zbyt częsta. Wiele osób decyduje się na zmianę zatrudnienia dopiero wtedy, gdy firma ma kłopoty lub nie odpowiada im panująca w niej atmosfera - mówi Izabela Kielczyk, coach i psycholog biznesu.

Jedna na całe życie?

Czasy, kiedy w jednej pracy pracowało się przez całe zawodowe życie przechodzą do historii. Firmy powstają i upadają w okresach dużo krótszych niż przeciętna długość aktywności zawodowej, więc zmiana pracy jest na stałe wpisana w rzeczywistość, w której żyjemy. Ze statystyk amerykańskiego Bureau of Labor Statistics wynika, że do niedawna obywatel tego kraju zmieniał pracę przeciętnie od 5 do 7 razy w życiu, dziś jest to średnio 10-11 razy.

Również w Polsce zmieniająca się rzeczywistość, w głównej mierze technologie, ale również przepisy (np. wiek emerytalny) będą wymuszały zmiany na rynku pracy. Jak mówi Izabela Kielczyk: - W tej chwili czasem po 2-3 latach musimy zdobywać nowe kompetencje i dostosowywać się do wymogów rynku, byśmy byli na nim potrzebni. Można powiedzieć, że zmiana jest na nas teraz wymuszana, że trochę nie mamy wyjścia. Ekspertka dodaje, że warto się do tego przygotować niejako trenując te zmiany: - Raz na jakiś czas warto zrobić przegląd swojej kariery i zastanowić się: Po co tu jestem? Czy dalej mnie cieszy to, co robię? Dla własnego dobra zachęcałabym do takiego odświeżenia swojej kariery i przeglądu rynku. Bo nawet, jeśli pracujemy w fajnej firmie, to może przyjść moment, kiedy nas zwolnią i wtedy trudniej będzie nam odnaleźć się na rynku pracy.

Nie ma komfortu

Warto też zdać sobie sprawę z tego, że zmiany nie da się przejść w sposób zupełnie komfortowy, bezpieczny. Natomiast można to robić małymi krokami. - Nie od razu musimy rzucać dobrą, ale nużącą nas posadę. Radzę, abyśmy przekonali się, czy to, o czym marzymy, jest naprawdę dla nas. Możemy poznać branżę czy konkretną firmę, idąc do niej na staż, wolontariat czy uczestnicząc w imprezie, którą ta organizuje. Może uda nam się przejść na pół etatu do nowej pracy, a zostać częściowo też w tej starej? - radzi Izabela Kielczyk.

Osobom zastanawiającym się nad zmianą pracy podjęcie tej trudnej decyzji może ułatwić nowy e-book, przygotowany przez Pracuj.pl "Gratulujemy odważnym! Poradnik, jak zacząć życie zawodowe na nowo". Można się z niego dowiedzieć, m.in: Kiedy warto zmienić pracę? Jakie korzyści można odnieść dzięki zmianie pracy? a także: Od czego zacząć i co zrobić, żeby nie żałować swojej decyzji?. Warto do niego też sięgnąć, by sprawdzić jak efektywnie szukać nowej, lepszej pracy.

Pracuj.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:praca | zmiana pracy | etat
POLECANE zwiń