Zasady prawidłowej wypłaty pracowniczych wynagrodzeń

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Wypłata wynagrodzenia stanowi więc jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, wynikający zarówno z przepisów ustawowych, jak i zapisów umownych. Przy realizacji tego obowiązku pracodawca musi przestrzegać określonych przez prawo terminów wypłaty.


Składniki miesięczne na bieżąco

Pracodawca wypłacając wynagrodzenie za pracę za dany miesiąc nie może przekroczyć terminów ustawowych przewidzianych dla wypłaty miesięcznych składników wynagrodzenia. W ogólnym zarysie termin wypłaty wynagrodzeń miesięcznych określa art. 85 § 1 K.p., zgodnie z którym wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.  Pracodawca ustala ten termin - a także miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia - w regulaminie pracy, chyba że pracownicy są objęci układem zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym pracy, zamieszcza wzmiankę o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia w informacji o warunkach zatrudnienia wydawanej na podstawie art. 29 § 3 K.p.

Reklama

Jak już wspomniano, wypłata składników miesięcznych powinna następować co najmniej raz w miesiącu. Graniczny termin ich wypłaty wskazuje art. 85 § 2 K.p., który stanowi, że pracodawca jest zobowiązany wypłacać składniki miesięczne z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia - nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli dzień wypłaty wynagrodzenia jest dniem wolnym od pracy, wypłaca się je w dniu poprzedzającym.


Pracodawca ma więc pewną swobodę w wyznaczeniu terminu wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc.

Niemniej trzeba podkreślić, że ustalony przez pracodawcę termin nie może przekroczyć 10. dnia następnego miesiąca po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie. Żadne okoliczności nie tłumaczą przesunięcia terminu wypłaty składników miesięcznych poza ten dzień. Pracodawca ma możliwość w dowolnym czasie zmienić przyjęty w jego zakładzie termin wypłaty wynagrodzeń, z zastrzeżeniem dochowania terminów ustawowych. Taka zmiana nie wymaga wypowiedzeń zmieniających, konieczna jest jednak korekta przepisów zakładowych określających termin wypłaty. Jeżeli pracodawca nie posiada takich przepisów, celowa jest aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia, choć nie jest to wprost wymagane przez Kodeks pracy.

ieterminowa wypłata wynagrodzenia za pracę może być uznana za ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Dłuższe oczekiwanie na wypłatę

Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się z dołu, w terminach określonych w przepisach prawa pracy (dotyczy to np. premii kwartalnych czy rocznych). Dotyczy to również dodatku za nadgodziny z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej czy dodatku za pracę w niedziele lub święta - choć należy zaznaczyć, że zdecydowana większość dodatków przysługuje za okres miesiąca, w związku z czym powinna być wypłacana na bieżąco.

Składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc wypłacane są na ogół z upływem kwartału, roku czy okresu rozliczeniowego. W tym ostatnim przypadku wypłata może niekiedy pokryć się z terminem wypłaty za bieżący miesiąc - jeżeli okres rozliczeniowy nie przekracza miesiąca. Terminy wypłaty niektórych świadczeń ze stosunku pracy są zupełnie oderwane od terminu bieżącej wypłaty czy upływu kwartału, roku lub okresu rozliczeniowego. Chodzi o takie świadczenia, jak: ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odprawa emerytalno-rentowa lub ze zwolnień grupowych, dodatkowe wynagrodzenie roczne czy jubileuszówka.

Termin wypłaty tych świadczeń wynika z przepisów ich dotyczących. W przypadku ekwiwalentu za urlop, odprawy emerytalno-rentowej lub przysługującej na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, wypłata powinna nastąpić w ostatnim dniu zatrudnienia (który jest dniem nabycia prawa do tych świadczeń). Na dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane trzynastką, trzeba poczekać do pierwszego kwartału roku następującego po roku, za który ono przysługuje. Jubileuszówka z kolei powinna być wypłacona zasadniczo w dniu osiągnięcia przez pracownika stażu pracy uprawniającego do tego świadczenia.


Podstawa prawna Ustawa z dnia 26.06.1974 r.

- Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040)

autor: Agata Barczewska Gazeta Podatkowa nr 49 (1611) z dnia 2019-06-21

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »