Zarobki: Podsumowanie raportu „Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku”

Czwartek, 16 lipca 2015 (05:00)

Prezes Comarchu na przeciętne wynagrodzenie w Polsce pracował w 2014 roku przez... 55 minut i 49 sekund, prezes TVN-u 56 minut i 21 sekund, prezes Pekao godzinę 3 minuty i 19 sekund. Prezes Comarchu na milion zł w ubiegłym roku zapracował w 44 dni i 21 godzin, prezes TVN-u miał tę kwotę po 45 dniach i 7 godzinach, zaś szef Pekao po 50 dniach i 10 godzinach. Założyciel Comarchu co tydzień może sobie kupić mercedesa CLA 250 coupe. Wniosek - bardzo warto być prezesem spółki notowanej na warszawskim parkiecie.

Zdjęcie

Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarchu, w ubiegłym roku w swojej firmie zarobił 8,13 mln zł /Jan Graczyński /Super Express
Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarchu, w ubiegłym roku w swojej firmie zarobił 8,13 mln zł
/Jan Graczyński /Super Express

Poniższy artykuł stanowi podsumowanie raportu "Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku" wydanego przez Sedlak & Sedlak. 

- - - - -

Zdjęcie

Markus Tellenbach, prezes TVN-u /Mariusz Gaczyński /Super Express
Markus Tellenbach, prezes TVN-u
/Mariusz Gaczyński /Super Express

Zdjęcie

Luigi Lovaglio, prezes banku Pekao SA /Wojciech Stróżyk /Reporter
Luigi Lovaglio, prezes banku Pekao SA
/Wojciech Stróżyk /Reporter

W tegorocznej, jedenastej, edycji badania analizie poddano wynagrodzenia 1276 menedżerów z 347 spółek giełdowych (w tym 969 osób, które przepracowały cały 2014 rok).
W 2014 roku mediana wynagrodzeń osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych wyniosła 587,8 tys. zł. Połowa menedżerów zarobiła od 334 tys. zł do 1,06 mln zł.

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

 Wykres poniżej przedstawia wynagrodzenia członków zarządów spółek giełdowych w latach 2006-2014. Najniższe wynagrodzenia odnotowano w roku 2008 - 412,5 tys. zł. Od 2008 roku wynagrodzenie wyższej kadry zarządzającej stale rosły. W 2014 roku mediana wynagrodzeń całkowitych menedżerów spółek notowanych na GPW, którzy przepracowali cały rok wyniosła 587,8 tys. zł i była najwyższa w analizowanym okresie. W stosunku do roku 2013 wzrosła o 13 proc.

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

W 2014 roku 43,9 proc. zarządzających spółkami giełdowymi otrzymało wynagrodzenie poniżej 500 tys. zł. 28 proc. zarobiło od 500 tys. zł do 1 mln zł. Natomiast 7 proc. najlepiej zarabiających menedżerów otrzymało wynagrodzenie w wysokości ponad 2 mln zł rocznie. Na wykresie poniżej zaprezentowano rozkład rocznych wynagrodzeń menedżerów spółek giełdowych.

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Najwięcej w 2014 roku zarobili wiceprezesi zarządu, którzy przepracowali cały rok. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 653 tys. zł. Na drugim miejscu znalazły się wynagrodzenia prezesów zarządów - 601 tys. zł.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2015
Jednakże biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenia sytuacja przedstawia się inaczej. W takim zestawieniu najlepiej opłacani byli prezesi zarządów, których średnie wynagrodzenie wyniosło 952 tys. zł, wiceprezesi średnio otrzymali 813 tys. zł, członkowie zarządów 760 tys. zł a prokurenci 170 tys. zł.

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

W 2014 roku najwyższe roczne wynagrodzenie finansowe otrzymał Janusz Filipiak, prezes zarządu Comarch SA. Jego pensja wyniosła 8,13 mln zł. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Markus Tellenbach z rocznym wynagrodzeniem w wysokości 8,06 mln zł a na trzecim miejscu Luigi Lovaglio - 7,17 mln zł.

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

O raporcie

Raport "Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW" ukazuje się po raz jedenasty. W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy dane na temat wynagrodzeń 1 276 menedżerów (w tym 969 osób, które przepracowały cały 2014 rok) z 347 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rośnie grupa najbogatszych ludzi świata. Już niedługo najwięcej będzie ich w... /Newseria Biznes

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2015

Raport składa się z pięciu części. W części I przedstawiono analizę praktyk w zakresie udzielania przez spółki informacji na temat wynagrodzeń menedżerów. Część II zawiera analizy ogólne na temat wynagrodzeń członków zarządów spółek giełdowych w 2014 roku. W części III przedstawiono analizy wynagrodzeń w poszczególnych spółkach. Analizy przeprowadzono w zależności od takich charakterystyk jak: wielkość aktywów, przychodów, zatrudnienia, wynik finansowy czy poziom EBITDA, EBIT czy EPS. Dane przedstawiono z uwzględnieniem menedżerów pracujących cały rok. Część IV zawiera analizy całkowitych funduszy przeznaczonych na wynagrodzenia top menedżerów. Część V zawiera zestawienia i rankingi wynagrodzeń menedżerów.

Iwona Wabik, Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zarobki
POLECANE zwiń