​Zarobki: Nie ma porozumienia w sprawie płac dla załogi PKP Cargo. Coraz bliżej strajku

Czwartek, 30 lipca 2015 (15:13)

- Władze PKP Cargo i przedstawiciele związków zawodowych nie porozumieli się co do wysokości podwyżek dla pracowników spółki; strony podpisały protokół rozbieżności - poinformował Henryk Grymel z kolejarskiej "Solidarności". Taki protokół otwiera drogę do ewentualnego strajku załogi.

Zdjęcie

Coraz bliżej strajku w PKP Cargo... /&nbsp
Coraz bliżej strajku w PKP Cargo...
/ 

- Teraz rozpiszemy referendum strajkowe. Odbędzie się ono do 21 sierpnia. Jeśli pracownicy zdecydują sie na strajk, to będzie można go legalnie zorganizować - powiedział Grymel.

Związkowcy domagali się 250 zł podwyżki na pracownika. Jak wyjaśnił związkowiec, ostatnia propozycja zarządu to 110 zł podwyżki, natomiast związkowcy obniżyli żądania do 150 zł. 

Reklama

- Zarząd nie chciał ustąpić o krok, więc zakonczyliśmy rozmowy - powiedział Grymel. 

Przypomniał, że w ostatnim półroczu zatrudnienie w spółce zmniejszyło się o 4,5 tys. pracowników. 

- To prawie 20 proc. załogi. Tymczasem wykonywana praca się nie zmniejszyła. Skoro więc trzy czwarte załogi wykonuje tę samą pracę, którą wcześniej wykonywało 4,5 tys. pracowników więcej, to wzrosła wydajność i należą się podwyżki - powiedział. 

Zarząd PKP Cargo tłumaczył wcześniej, że żądania strony społecznej są nie do zaakceptowania w świetle sytuacji finansowej spółki. 

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie. W pierwszym kwartale tego roku spółka zanotowała 17,6 mln zł zysku netto wobec 57,5 mln zł w pierwszym kwartale 2014 r.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:PKP Cargo S.A. | strajk | zarobki
POLECANE zwiń