Zablokowanie konta przez komornika a wypłata pensji pracownikom

Gdy firmowe konto zostaje zajęte przez komornika, pilną sprawą jest odblokowanie części środków na wypłatę wynagrodzenia pracownikom. Inicjatywa w tym zakresie należy do pracodawcy, którego konto zostało zajęte.

Gdy firmowe konto zostaje zajęte przez komornika, pilną sprawą jest odblokowanie części środków na wypłatę wynagrodzenia pracownikom. Inicjatywa w tym zakresie należy do pracodawcy, którego konto zostało zajęte.

Pracodawca po zablokowaniu mu konta powinien ustalić, czy dokonał tego komornik sądowy, egzekwujący np. kwoty należne kontrahentom, czy też egzekucja jest prowadzona przez komornika skarbowego, ściągającego np. zaległości podatkowe. W pierwszym przypadku wypłata środków na pensję pracowników odbędzie się na zasadach przewidzianych w art. 890 § 2 i 21 Kodeksu postępowania cywilnego. W drugim przypadku nastąpi to na podstawie art. 81 § 4 i 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Są między nimi istotne różnice.

Reklama


Limit do wypłaty

Dla pracowników korzystniejsza jest sytuacja, gdy konto pracodawcy zostało zablokowane w trybie egzekucji administracyjnej. Obowiązuje wtedy zasada, że wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku bez zgody organu egzekucyjnego nie dotyczy wypłat na bieżące wynagrodzenia za pracę. Odnosi się to również do podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne, należnych od dokonywanych wypłat na bieżące wynagrodzenia. Nie przewidziano tu zatem limitu kwotowego.

Jeśli egzekucja jest prowadzona przez komornika sądowego, w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, to wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi obciążeniami ustawowymi - ale z istotnym limitem. Wypłaty z zajętego rachunku bankowego są możliwe do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla tych pracowników, których pobory są wyższe niż przeciętne wynagrodzenie.

Należy też pamiętać o tym, że w obu przypadkach wypłaty z zajętego rachunku mogą dotyczyć tylko pensji bieżących (z limitami przy egzekucji sądowej). Nie można w tym trybie odblokować pieniędzy na wypłatę zaległych poborów.


Odpis listy płac

Pracodawca w celu odblokowania pieniędzy na rachunku bankowym na pobory pracowników musi dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim musi przygotować listę płac, bo to ona jest podstawą do dokonania wypłat.

Przy egzekucji sądowej odpis listy płac pracodawca powinien złożyć komornikowi. Na jej podstawie komornik wydaje zezwolenie na wypłacenie poborów, które następnie przekazywane jest do banku. Komornik ma obowiązek wydać zezwolenie, jeśli spełnione są wszystkie przesłanki do zwolnienia środków na pensje. Bez zezwolenia komornika bank nie dokona wypłat.

Inaczej jest przy egzekucji administracyjnej. Tu zezwolenie komornika nie jest potrzebne, a pracodawca załatwia formalności bezpośrednio z bankiem. Odpis listy płac lub inny wiarygodny dowód pracodawca składa bezpośrednio do banku, który na jego podstawie dokonuje wypłat.


Zajęcie wierzytelności

Zakaz wypłat z rachunku bankowego zajętego przez komornika nie dotyczy kwot na bieżące pensje. Problem może pojawić się wtedy, gdy pieniędzy na koncie jeszcze nie ma, ale mają zostać wpłacone przez kontrahentów zadłużonego pracodawcy. Komornik ma bowiem prawo również zająć wierzytelności przysługujące dłużnikowi wobec jego kontrahentów. Wystosowuje wówczas do nich wezwanie, aby zamiast płacić swojemu wierzycielowi (czyli podmiotowi, z którego majątku prowadzona jest egzekucja), uiścili je na rachunek bankowy komornika albo do depozytu sądowego. W takiej sytuacji pieniądze nie wpłyną na zajęty już rachunek bankowy dłużnika, ale na rachunek bankowy komornika. To oznacza, że nie mają do nich zastosowania przepisy dotyczące wypłat pensji z zajętego rachunku.

Zadłużony pracodawca nie może też w takiej sytuacji zwrócić się bezpośrednio do kontrahenta i żądać, aby ten część pieniędzy wpłacał bezpośrednio jemu, z przeznaczeniem na pensje pracowników czy też bezpośrednio pracownikom dłużnika. Nie pomoże tu nawet posłużenie się odpisem listy płac. Kontrahent ma bowiem obowiązek przekazać całą zajętą wierzytelność komornikowi. Jeśli tego nie zrobi, to naraża się z jednej strony na nałożenie na niego grzywny przez komornika, a z drugiej strony - na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wierzyciela, na wniosek którego komornik prowadzi egzekucję.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 296 ze zm.)

Ustawa z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.)


autor: Andrzej Janowski
Gazeta Podatkowa nr 43 (771) z dnia 2011-05-30

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »