Wiemy, kiedy pielęgniarki POZ dostaną podwyżki

Piątek, 29 stycznia 2016 (09:40)

Pielęgniarki POZ miały otrzymać podwyżki od 1 stycznia. Tak się nie stanie.

Zdjęcie

Głodówka pielęgniarek w Rybniku w 2015 r. /Dominik Gajda /Reporter
Głodówka pielęgniarek w Rybniku w 2015 r.
/Dominik Gajda /Reporter
​Pielęgniarki apelują do resortu zdrowia o określenie płacy minimalnej

Pielęgniarki i położne zwróciły się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o podjęcie prac zmierzających do określenia płacy minimalnej w ochronie zdrowia. Chcą, by ich wynagrodzenia wynosiły nie mniej niż 1,5-2 średnie krajowe - w zależności od wykształcenia. czytaj więcej

Najwcześniej dopiero pod koniec lutego pielęgniarki i położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na (obiecane z początkiem 2016 roku) podwyżki wynagrodzeń - Informuje PPOZ. - Znacząca większość z nas, świadczeniodawców, rozlicza się drogą elektroniczną, a tu nagle - w sprawie podwyżek dla pielęgniarek - wymaga się od nas pisania oświadczeń i wypełniania dodatkowych papierowych dokumentów. Uważamy, że byłoby znacznie prościej i szybciej bez tylu dodatkowych "papierów". Biurokracja tylko opóźnia sprawę! - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ swoje uwagi przekazało do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami, podniesienie płac miało nastąpić z początkiem 2016 roku. Tymczasem sprawa się opóźnia. Chodzi głównie o wymagania formalne: oświadczenia, opinie, potwierdzenia oraz o wyliczenie kwoty przez WOW NFZ. Kwestii tej poświęcone były między innymi spotkania w Centrali NFZ jak również rozmowy z dyrekcją WOW NFZ.

- A miało być tak prosto, a okazuje się, że w związku z podwyżkami dla pielęgniarek będziemy musieli wypełniać specjalne, dodatkowe szablony oświadczeń i potwierdzeń na kwoty podwyżkowe, które zostaną wyliczone przez WOW NFZ (których jeszcze nie ma, a na które czekamy!). Dodatkowo jest konieczność składania oświadczenia zaopiniowanego przez izby pielęgniarskie, a także oświadczenia potrzebne do sprawozdania do NFZ. Uważamy, że "papierologia" i biurokracja tylko opóźniają procedury, co jest obecnie tematem wystąpienia do Ministra Zdrowia jak również do prezesa NFZ - komentuje Bożena Janicka.

Najbardziej prawdopodobnym terminem wprowadzenia podwyżek jest koniec lutego. Do tego czasu NFZ ma przekazać pieniądze na ten cel. Jednocześnie zastrzega, że w przypadku niespełnienia wymogów formalnych, termin ten może się jeszcze... przesunąć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:pielęgniarki | Polska | podwyżki płac
POLECANE zwiń