Wielka ucieczka pracowników supermarketów

Wtorek, 23 maja 2017 (10:00)

Nadmiar obowiązków, niska płaca i mobbing - patologie w sklepach potwierdza Inspekcja Pracy.

Zdjęcie

Pracownicy uciekają z supermarketów i dyskontów /123RF/PICSEL
Pracownicy uciekają z supermarketów i dyskontów
/123RF/PICSEL

- Z marketu w Będzinie w ubiegłym tygodniu z pracy odeszło siedem osób i nie jest to odosobniony przypadek - mówi Piotr Adamczak, przewodniczący "Solidarności" w Biedronce. Powodem są warunki pracy.

- Sieć tnie etaty od zeszłego roku. Dziś w jednym sklepie pracują średnio o dwie osoby mniej niż rok temu. A obroty rosną. Dostawy towaru są codziennie, a nie jak parę lat temu do czterech razy w tygodniu. Asortyment wzrósł o 100 proc., przez co każdego dnia do rozładowania jest nawet 66 palet - wylicza Adamczak. Jedna osoba wykonuje dziś obowiązki dwóch pracowników, a nieposłuszeństwo jest karane naganą.

Reklama

Zbiorowy pozew przeciw Biedronce: Byli pracownicy żądają odszkodowań

Osoby w przeszłości zatrudnione w firmie łączą siły i chcą walczyć o odszkodowanie od sieci za naruszanie ich praw do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pozew jest już na ukończeniu. czytaj więcej

Podobne jest w innych sieciach, np. w Auchan, o czym mówi nam Dariusz Paczuski z NSZZ "Solidarność" w tej firmie.

Andrzej Kubisiak z Work Service przyznaje, że sytuacja w handlu nie jest łatwa. Już ponad połowa firm deklaruje, że ma niedobory kandydatów do pracy.

Firmy kuszą wyższymi wynagrodzeniami, ale pensje rosną tylko dla nowo zatrudnionych. Mimo to chętnych na miejsce odchodzących nie ma - rośnie liczba ogłoszeń na stanowiska kasjerów, ale i kierowników.

- Zamieściliśmy ogłoszenie, po kilku tygodniach zgłosiła się jedna osoba. Od razu ją zatrudniliśmy - słyszymy od kierownika jednego ze sklepów sieci Dino, która narzeka na niedobór personelu. - Zatrudniam 14 osób, cztery mniej niż przed rokiem. Pracy jest więcej, bo teraz do naszych obowiązków należy też inwentaryzacja, którą jeszcze niedawno przeprowadzał zespół kilkudziesięciu osób delegowanych do tego z centrali - wyjaśnia rozmówca z Dino. Mówi, że z powodu natłoku obowiązków łamane są procedury w sklepach: kasjerka zostawia kasę bez opieki i biegnie rozkładać ulotki.

Kolejny problem to nieprawidłowości w udzielaniu urlopów. Część osób odeszła z Biedronki po zarządzeniu, że w sklepach na Pomorzu urlop podczas wakacji można wziąć tylko na tydzień. A załogi marketów w Pile, Wałczu i Elblągu mają obowiązek pracy przez dwa tygodnie we wskazanej przez kierownictwo placówce na Wybrzeżu. Biedronka nie odpowiedziała na naszą prośbę o komentarz.

W Auchan pracownik nie może sam wybrać terminu urlopu, a datę dwóch dni wolnych przysługujących na dziecko musi wskazać już na początku roku. - Wymusza się wykorzystywanie na bieżąco urlopu, w wakacje ludziom brakuje dni wolnych - tłumaczy Paczuski.

- Pracodawca ma prawo decydować, kiedy udzieli urlopu, ale zatrudniony ma prawo żądać nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku - komentuje Grzegorz Orłowski z kancelarii Orłowski - Patulski - Walczak. Więcej kontrowersji budzi przymusowa delegacja do innego sklepu. - Na to pracownik musi wyrazić zgodę, może odwołać się do sądu, jeżeli z powodu odmowy poniósłby konsekwencje - dodaje Orłowski.

Na nieprawidłowości uwagę zwraca też Państwowa Inspekcja Pracy, która w zeszłym roku skontrolowała 154 hipermarkety i 587 mniejszych sklepów. Uznała, że w dużych sklepach jest problem z przekraczaniem norm związanych z podnoszeniem ciężarów.

W 50 proc. sklepów zalega niewypakowany towar, co grozi wypadkiem i wskazuje na problemy kadrowe. Do pracy dopuszczani są ludzie bez badań lekarskich i bez szkolenia. W placówkach nie ma też oceny ryzyka zawodowego (zagrożeń dla życia i zdrowia) i nie informuje się o sposobach jego ograniczania. W dużych marketach nie robiło tego odpowiednio 10 i 6 proc. sklepów. Nieprawidłowości w tym zakresie ujawniono u 27 proc. wszystkich pracodawców.

Patrycja Otto, 23.05.2017

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na temat:supermarkety | wyzysk | umowy o pracę
POLECANE zwiń