Więcej pracy na święta

W związku z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia, Polacy wydadzą rekordowo dużo pieniędzy - wg prognoz statystycznie każdy z nas wyda 1 282 złote. Żeby nadążyć za sezonowym wzrostem popytu, firmy zatrudniają tysiące pracowników, którzy jako Mikołaje, hostessy, operatorzy wózków widłowych i pracownicy magazynowi rozładują "świąteczną górkę" w handlu i logistyce.


Z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że statystyczny Polak wyda na zbliżające się święta Bożego Narodzenia 1 282 zł. Ta kwota stanowi nieco ponad 31 proc. przeciętnego wynagrodzenia w październiku 2015 roku. Wydatki Polaków zapowiadają się rekordowo. Firma doradcza Deloitte, która przeprowadziła badanie prognozuje 11 proc. wzrost wartości wydatków świątecznych w stosunku do roku 2014.

Skala i dynamika pojawiających się ofert pracy w okresie przedświątecznym i świątecznym zależy przede wszystkim od poszczególnych regionów Polski oraz branż. Na zatrudnienie w okresie świątecznym można liczyć już od pierwszej połowy listopada. Najwięcej ofert pracy tymczasowej dotyczy stanowisk hostessy, Świętego Mikołaja i zajęć związanych z pakowaniem prezentów w galeriach i centrach handlowych.
Bardzo dużo tymczasowych miejsc pracy powstaje w okresie świąt w centrach logistycznych. W całym kraju powstaje tysiące dodatkowych miejsc pracy dla pakowaczy (tzw. pick packerów), magazynierów i kurierów. W sumie w 2015 r. Adecco Poland, dla lidera branży logistycznej posiadającego swoje centra dystrybucyjne pod Poznaniem i Wrocławiem, zrekrutowało ponad 7 700 pracowników (w 2014 r. liczba wynosiła 4 488 osób), z czego znaczną część stanowili pracownicy sezonowi. Co ciekawe z danych Adecco Poland wynika, że od początku roku i nowego rozdania sezonowego liczba powracających pracowników z racji na sezonowe wzrosty w zatrudnieniu r/r stanowiło ok. 20 proc.

Z naszych analiz wynika, że miejsca pracy powstają także w branży poligraficznej i FMCG, szczególnie w firmach produkujących żywność i kosmetyki. Dodatkowe zajęcia znajdą także osoby chętne do sprzątania, gotowania i odśnieżania.

- Co ciekawe stawki dla poszczególnych stanowisk są podobne w całym kraju. Nieco wyższe są oczywiście w dużych miastach. Duże sieci sklepów prowadzą rekrutacje na świąteczne stanowiska sezonowe do dziesiątek swoich sklepów w całej Polsce i wszędzie proponują kandydatom podobną stawkę - mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Service Delivery Manager w Adecco Poland.

Jak wynika z analiz Adecco Poland jeśli chodzi o różnice w proponowanym wynagrodzeniu r/r, to w tym momencie nie widać wyraźnego wzrostu wynagrodzeń w stosunku do roku ubiegłego - stawki utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. Hostessy, w zależności od branży, mogą liczyć na stawkę między 13, a nawet 20 złotych brutto za godzinę pracy. Osoby zatrudnione na stanowiskach pakujących w galeriach i centrach handlowych mogą zarobić 12-15 złotych brutto za godzinę. Przemierzający galerie handlowe Święci Mikołajowie zarabiają najwięcej. Ich stawka godzinowa nie jest niższa niż 12 złotych brutto za godzinę, a niekiedy dochodzi nawet do 22 złotych brutto za godzinę. Poza tym osoby pracujące w roli wynajętego św. Mikołaja w domu mogą liczyć na zarobki do 300 złotych brutto za godzinę - stawka ta dotyczy z reguły pracy w Wigilię.

TOP 3 sektory generujące największe zatrudnienie w okresie świątecznym:
* Logistyka i magazyny
* Handel: sklepy, markety, obsługa sprzedaży, hostessy, merchandising
* Przemysł: FMCG i poligrafia

- Warto dodać, że stosunkowo wysokie stawki dla Świętych Mikołajów wynikają z faktu, że kandydaci na to stanowisko muszą być odpowiednio sędziwi, co ogranicza liczbę chętnych i winduje stawki godzinowe. Dodatkowo kandydaci często mają wyższe oczekiwania płacowe niż studentki i studenci, którzy pracują jako hostessy i pakowacze - mówi Gabriela Pachla-Cichoń. - W okresie między listopadem, a styczniem w agencjach pośrednictwa pracy rejestrują się także osoby pracujące, które chcą zgromadzić dodatkowe pieniądze mając na uwadze świąteczne wydatki. Takie osoby są zainteresowane pracą szczególnie popołudniami oraz w weekendy - dodaje.

Reklama

Jakie formy zatrudnienia dominują?


Wiele ofert dotyczy przede wszystkim pracy typowo sezonowej. Dominują takie formy zatrudnienia jak: umowa zlecenie czy umowa o pracę tymczasową. Pracy na święta poszukują zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, młodzi np.: studenci oraz osoby starsze. Osoby aktywne zawodowo poszukują możliwości na dodatkowy zarobek w godzinach wolnych
od pracy chcąc podreperować budżet na świąteczne wydatki.

Takie zatrudnienie typowo sezonowe może być również szansą na stałą pracę dla wielu osób. Dzięki podjęciu takiej pracy zainteresowane osoby mogą liczyć w niektórych przypadkach
od razu na dłuższe zatrudnienie lub w przyszłości na kontakt ze strony Adecco i kolejne oferty pracy (tymczasowe lub stałe).
Źródło: Adecco Poland

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »