Wakacyjna praca z PIT

Piątek, 29 czerwca 2012 (12:52)

Osoby zarabiające w okresie letnim muszą się rozliczyć. Pracodawca odprowadza zaliczki, które pracownik powinien wykazać w zeznaniu

Zdjęcie

3089 zł to kwota rocznych zarobków wolna od podatku dochodowego /© Panthermedia
3089 zł to kwota rocznych zarobków wolna od podatku dochodowego
/© Panthermedia
Osoby pracujące w wakacje muszą pamiętać, że uzyskany dochód należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia następnego roku. Jest to podstawowy obowiązek podatnika. Natomiast pobrania zaliczki na PIT musi dokonać pracodawca.

- W celu prawidłowego sporządzenia zeznania podatnicy powinni zadbać o otrzymanie PIT-11 od płatnika (informacja o dochodach oraz zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych - red.) - przypomina Izabela Ukonu, ekspert podatkowy w Accreo Taxand.

Reklama

Informację taką pracodawca powinien sam wystawić. Ma na to czas do końca lutego 2013 r. Jeśli podatnik nie otrzyma PIT-11, będzie musiał rozliczyć się sam.

- Zeznanie należy złożyć również, gdy uzyska się dochód nieprzekraczający kwoty wolnej od podatku, która wynosi 3089 zł - wyjaśnia Izabela Ukonu.

Podatnicy muszą wiedzieć, jak te ogólne zasady zastosować w praktyce. Przykładowo, jeśli student zarobi w lipcu i sierpniu po 1 tys. zł, to pracodawca będzie musiał pobrać od tego wynagrodzenia zaliczki na PIT. Student do ręki dostanie więc 180 zł mniej za każdy miesiąc. Następnie, już po nowym roku, otrzyma od pracodawcy informację PIT-11 i na tej podstawie będzie musiał złożyć zeznanie roczne za 2012 r. W takim przypadku odzyska całą pobraną przez pracodawcę zaliczkę na podatek, ponieważ zarobił mniej niż 3089 zł. Podatek wyniesie bowiem 0 zł.

Osoby uzyskujące dochody z pracy wakacyjnej mogą również korzystać z ulg i preferencji podatkowych. Przykładowo jeśli przychody uzyska jedynie żona, to mąż będzie mógł to wykorzystać, rozliczając się wspólnie z nią za 2012 r. To, że żona pracowała jedynie dwa miesiące, nie oznacza, że małżonkowie tracą prawo do wspólnego rozliczenia.

W czasie wakacji często pracują również osoby małoletnie. Dochody uzyskane przez nastolatków również trzeba rozliczyć. W takim przypadku rozliczenie roczne w imieniu podatnika będą musieli złożyć i podpisać rodzice.

W ogóle rozliczać nie muszą się natomiast osoby, które zarobiły poniżej 200 zł na podstawie jednorazowej umowy-zlecenia. W takim przypadku pracodawca pobierze zryczałtowany podatek w wysokości 18 proc.

Łukasz Zalewski

29 czerwca 2012 (nr 125)

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Dziennik Gazeta Prawna
POLECANE zwiń