W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie 4400 miejsc pracy

Wtorek, 27 maja 2014 (15:18)
Aktualizacja: Wtorek, 27 maja 2014 (16:02)

4400 miejsc pracy powstanie dzięki poszerzeniu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zdjęcie

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie 4400 miejsc pracy /123RF/PICSEL
W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie 4400 miejsc pracy
/123RF/PICSEL

Do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" zostaną włączone nowe treny pod inwestycje o powierzchni ponad 150 ha.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o poszerzeniu strefy w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i lubuskim.

Zmiana granic strefy oznacza włączenie do niej ponad 150 ha gruntów, wyłączenie z niej ponad 50 ha terenów oraz korektę powierzchni wynikającą z nowych pomiarów geodezyjnych. W rezultacie powierzchnia strefy zwiększy się i wyniesie ponad 2648 ha - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Dzięki poszerzeniu strefy ma powstać w ciągu kilku najbliższych lat ponad 4,4 tys. miejsc pracy na terenie "Invest-Parku" oraz ponad 880 w otoczeniu strefy. Nakłady inwestycji mają tam wynieść około 2,1 mld zł - zaznaczono w komunikacie.

Inwestycje będą realizowane m.in. w gminach Szprotawa oraz Września. W Szprotawie Marmorin B&J - firma z branży sanitarnej - stworzy trzy nowe linie produkcyjne. Dzięki inwestycji zatrudnienie znajdzie co najmniej 60 osób. Firma w rozbudowę zakładu do 2018 r. zainwestuje około 20 mln zł.

Z kolei we Wrześni rozbudowany zostanie zakład Gestamp Polska, firmy z branży motoryzacyjnej. To przedsięwzięcie powinno dać zatrudnienie co najmniej 30 osobom, przy poniesionych nakładach w wysokości co najmniej 167,5 mln zł - podało CIR.

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, obejmującej województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i lubuskie działa ponad 150 firm, z czego najwięcej z kapitałem polskim, niemieckim i włoskim. Inwestorzy zatrudnili tu w sumie ponad 36 tys. osób i zainwestowali 16,3 mld zł. Najbardziej rozwinęły się branże: motoryzacyjna, AGD i spożywcza.

- - - - -

Reklama

Rząd zdecydował o rozszerzeniu krakowskiej SSERada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenie o rozszerzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie o 88,4 ha. Według szacunków rozszerzenie przyniesie w ciągu kilku lat 774 nowych miejsc pracy i inwestycje o wartości blisko 1,6 mld zł.

Jak poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu, rozszerzenie krakowskiej SSE stwarza warunki do powstawania nowych inwestycji w województwach małopolskim i podkarpackim.

"Ocenia się, że dzięki nim, w perspektywie kilku najbliższych lat, powstanie ok. 770 nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych na poziomie ok. 1 571 mln zł. W otoczeniu strefy może powstać ok. 930 etatów" - napisano w komunikacie.

Setki nowych miejsc pracy w Bydgoszczy

W Bydgoszczy w ciągu trzech najbliższych lat przybędzie 850 nowych miejsc pracy. Atos IT Services będzie zatrudniać pracowników do zaawansowanych usług informatycznych oraz zdalnej obsługi klientów. czytaj więcej

Grunty włączone do strefy, w związku z planowanymi inwestycjami, położone są na terenie gmin: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Trzebinia, Sucha Beskidzka i Nowa Sarzyna.

Na terenie Krakowa firma HSBC Service Delivery (Polska), zajmująca się obsługą podmiotów wchodzących w skład światowej grupy bankowej HSBC, zamierza znacznie rozszerzyć działalności swojego centrum wykonującego wiele zaawansowanych usług informatycznych i księgowych dla sektora bankowego. Dzięki tej inwestycji ma powstać co najmniej 150 nowych miejsc pracy, przy nakładach na poziomie ok. 800 tys. zł. Przewidywany termin jej zakończenia to koniec 2017 r.

W Tarnowie zaplanowano trzy inwestycje. Grupa Azoty SA, w ramach rozbudowy zakładu produkcyjnego, planuje otworzyć nową wytwórnię poliamidu 6. W efekcie powinny powstać co najmniej 34 nowe miejsca pracy, przy zainwestowaniu ok. 203 mln zł. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca 2016 r.

Włoska firma CFP Flexible Packaging zamierza zbudować nowy zakład i wyposażyć go w nowoczesny park maszynowy do produkcji folii. Inwestycja ma kosztować ok. 156 mln zł i powinna umożliwić zatrudnienie 35 osób. Ma być zrealizowana do końca 2018 r.

Niemiecki Akro-Plastic zadeklarował budowę i wyposażenie w nowoczesny park maszynowy zakładu uszlachetniania tworzyw sztucznych. Inwestycja powinna umożliwić powstanie 38 nowych miejsc pracy, przy nakładach w wysokości co najmniej 53,5 mln zł. Przewidywany termin jej zakończenia to koniec 2018 r.

W Nowym Sączu zainwestuje Firma Produkcyjno-Handlowa Bugajski, która chce wybudować nowy zakład produkcji mebli tapicerowanych z zastosowaniem innowacyjnych technologii. Ma w nim znaleźć pracę ok. 30 osób, a inwestor zamierza ponieść nakłady w wysokości co najmniej 20 mln zł. Inwestycja powinna zostać ukończona z końcem 2017 r.

W Oświęcimiu znaczące inwestycje zapowiada firma chemiczna Synthos Dwory 7. Ma to być budowa instalacji do produkcji kauczuków rozpuszczalnikowych o wartości ok. 319,8 mln zł, instalacji do produkcji krzemionki wykorzystywanej w branży oponiarskiej, kosztującej 336,2 mln zł oraz instalacji do produkcji innowacyjnych polistyrenów ekspandowanych o wartości ok. 99,4 mln. Planowana jest także budowa fabryki wytwarzającej środki ochrony roślin. Planowane nakłady na tę inwestycję mogą wynieść ok. 212 mln zł. W sumie wszystkie inwestycje spółki mają dać 300 nowych miejsc pracy. Powstaną w latach 2015-2017.

W tym samym mieście spółka Styropmin zamierza zbudować zakład produkujący płyty styropianowe z obniżoną chłonnością wody i w nowym kształcie, a także styropian akustyczny z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych. W projekt ma być zainwestowane co najmniej 20 mln zł, powinno powstać ok. 30 nowych miejsc pracy. Ma być zrealizowany do końca 2018 r.

W podkrakowskiej Skawinie firma chemiczna Dragon Poland chce wybudować kompleks produkcyjno-magazynowo-biurowy. W wyniku tej inwestycji powinno powstać co najmniej 30 nowych miejsc pracy, przy kosztach na poziomie ok. 20 mln zł. Przewidywany termin zakończenia projektu to koniec 2018 r.

Sucha Beskidzka dzięki poszerzeniu SSE wzbogaci się o inwestycję firmy Fideltronik Poland, która rozbuduje tam swój zakład. Zastosuje w nim innowacyjną w skali światowej technologię bezołowiowej produkcji podzespołów elektronicznych o podwyższonej niezawodności. W związku z tym projektem oczekuje się powstania co najmniej 50 nowych miejsc pracy, przy nakładach w wysokości ok. 40 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2016 r.

Nowa Sarzyna w woj. podkarpackim będzie miejscem nowej inwestycji Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna. Planują one kompleksową rozbudowę zakładu produkcyjnego, co pozwoli wytwarzać żywice epoksydowe i środki ochrony roślin. Koszt projektu - ok. 84 mln zł, planowane miejsca pracy - co najmniej 21. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2017 r.

Dotąd spółka Krakowski Park Technologiczny wydała 151 zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. W strefie utworzono ponad 16 tys. miejsc pracy, a wysokość poniesionych nakładów wynosi 2,3 mld zł. Krakowska strefa powstała w 1997 r. Po ostatnim rozszerzeniu składa się z 25 podstref, położonych na terenie 23 gmin. 

- - - - -

Łódzkie: Nowe tereny inwestycyjne w łódzkiej SSEŁódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się o ok. 11 ha i zajmie 1302 ha - zdecydował we wtorek rząd. Mają powstać nowe inwestycje za ponad 236 mln zł. Przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 590 nowych i utrzymanie 561 miejsc pracy.

Zdaniem prezesa ŁSSE Tomasza Sadzyńskiego to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza nowe inwestycje i nowe miejsca pracy w regionie łódzkim. Liczy on, że pod względem liczby wydanych zezwoleń 2014 rok będzie rekordowy w całej 17-letniej historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) i uda się przekroczyć liczbę 25 zezwoleń w ciągu roku.

- W tej chwili finalizujemy rozmowy z ponad 30 potencjalnymi inwestorami. Na liście są globalne koncerny, ale i jest wiele firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To bardzo cieszy, bo stopniowo obalamy mit mówiący, że specjalne strefy ekonomiczne są tylko dla dużych podmiotów. U nas 48 proc. inwestorów jest z sektora małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Sadzyński.

​Ożywienie na polskim rynku pracy

Coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że rośnie zainteresowanie dawaniem zatrudnienia. czytaj więcej

Do ŁSSE będą włączone nowe tereny położone w województwie łódzkim, a inwestycje mają być realizowane w Łodzi, Łęczycy, Sławnie i Radomsku.

Najwięcej, bo 95,7 mln zł chce zainwestować w Łodzi Barry Callebaut Manufacturing Polska - spółka należąca do szwajcarskiej Grupy Barry Callebaut - producenta kakao i czekolady. Spółka chce rozbudować fabrykę i uruchomić w niej innowacyjne linie do produkcji białej i ciemnej czekolady. Firma zadeklarowała zatrudnienie 80 nowych pracowników i utrzymanie dotychczasowych 95 etatów. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2015 roku.

Najwięcej nowych miejsc pracy - co najmniej 250 - także w Łodzi obiecuje IMA Solution, spółka należąca do Pelion Healthcare Group, która chce zbudować zakład produkcyjny, w którym wytwarzane będą suplementy diety, artykuły spożywcze, żywność dietetyczna, kosmetyki oraz farmaceutyki. Spółka zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 45 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca czerwca 2018 roku.

Z kolei w Radomsku Press Glass planuje wybudować nowy zakład, w którym wytwarzane będą szyby zespolone, szkło strukturalne, laminowane oraz szyby pojedyncze. Spółka chce utrzymać 447 etatów w działającym w mieście zakładzie i utworzyć 200 nowych miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne mają sięgać 50 mln zł. Projekt ma być zakończony do końca 2017 roku.

W Sławnie inwestycję˙planuje Nordkalk, spółka należąca do Grupy Nordkalk (część fińskiej Grupy Retting) - producent wyrobów z kamienia wapiennego. W rozbudowanym zakładzie będzie wytwarzana mączka wapienna z przeznaczeniem dla rolnictwa, budownictwa oraz przemysłu szklarskiego. Powstanie 30 nowych miejsc pracy, a nakłady mają przekroczyć 20 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca czerwca 2017 roku.

Z kolei De Heus, należący do De Heus Group - międzynarodowej firmy specjalizującej się w branży żywienia zwierząt hodowlanych - planuje wybudować nowy zakład w Łęczycy. Będą w nim produkowane premiksy, tj. mieszanki pasz. Zatrudnienie znajdzie w nim 30 nowych pracowników, a nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 25 mln zł. Inwestycja powinna być zrealizowana pod koniec 2015 roku.

Łódzka Strefa składa się z 45 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Przez 17 lat istnienia wydała 241 zezwoleń na działalność. Firmy zrealizowały w niej inwestycje o wartości ponad 10,8 mld zł, dzięki którym powstało prawie 29 tys. miejsc pracy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń