​Upały nie odpuszczają. Te prawa przysługują ci w pracy!

Środa, 12 sierpnia 2015 (10:19)

Najświeższe prognozy pokazują, że jak na razie nie możemy liczyć na ochłodzenie i upały zostaną z nami jeszcze co najmniej przez dwa tygodnie. W jaki sposób przetrwać tak gorące dni w pracy? Jakie prawa przysługują nam w czasie upałów? Sprawdźcie!

Zdjęcie

Jakie prawa przysługują pracownikowi w upalne dni? /123RF/PICSEL
Jakie prawa przysługują pracownikowi w upalne dni?
/123RF/PICSEL

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w czasie upałów pracownik ma dodatkowe prawa. Przede wszystkim do bezpłatnych napojów w ilości zaspokajającej jego potrzeby, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 25, a w pomieszczeniach 28 stopni. Przepisy nie precyzują, jakie napoje powinien dostarczyć pracodawca, ale zazwyczaj jest to woda mineralna.

Co ważne, nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, aby pracownicy samodzielnie zaopatrzyli się w napoje.

Reklama

Ponadto przepisy przewidują, że klimatyzacje i wentylatory mają działać i być utrzymane w należytym stanie sanitarnym. Z kolei przed nadmiernym słońcem powinny chronić żaluzje lub rolety.

Pracodawca może nam również skrócić czas pracy, jeśli uzna, że nie jest nam w stanie zapewnić należytego bezpieczeństwa i higieny pracy. To jednak nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak pracodawca uzna, że skraca taki dzień roboczy, to wynagrodzenie musi wypłacić jak za całe 8 godzin.

Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości nawet do 2000 złotych.

Czy letnie upały mogą być powodem przerwania pracy? /Dostarczył infoWire.pl

Dodatkowe przywileje dla pracowników obowiązują również w innych krajach Europy. Najbardziej znanym sposobem jest sjesta - czyli 2, 3-godzinna przerwa w pracy w ciągu dnia, gdy na zewnątrz jest najgoręcej.

W Niemczech z kolei pracodawcy mają obowiązek zwolnić pracowników do domu, jeśli temperatura w miejscu pracy przekracza 35 stopni C. W Wielkiej Brytanii w upalne dni pracownicy mogą zostać zwolnieni z formalnego, obowiązującego na co dzień dress code'u.

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń