Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce

Z ostatnich badań Coface wynika, że Ukraińcy są bardzo zadowoleni z podejmowanego w Polsce zatrudnienia. Deklaruje to niemal 80 proc. z nich.

Co więcej, nastroje te są dosyć mocno ugruntowane - aż 85 proc. badanych jest zainteresowanych poleceniem pracy w naszym kraju swoim bliskim czy znajomym. Chęć udzielania takiej rekomendacji, która stanowi najlepsze potwierdzenie zadowolenia z warunków zatrudnienia, jest najbardziej wartościową informacją uzyskaną w badaniach.

Nadal jednak niewykorzystany jest potencjał przyjeżdżających do Polski. Wciąż 2/3 badanych deklaruje, że podejmuje pracę poniżej swoich kwalifikacji. W dużej mierze jest to związane z modelami migracji do naszego kraju. Znaczna większość cudzoziemców, zwłaszcza Ukraińców, przyjeżdża na podstawie oświadczeń o pracę - które dają możliwość podejmowania zatrudnienia jedynie na okres 6 miesięcy. Często to właśnie jest przyczyną zatrudniania się na stanowiskach poniżej własnych kompetencji. Chodzi głównie o prace podstawowe, proste, fizyczne. Należy pamiętać, że w tym krótkim czasie trudno też zorganizować nostryfikację dyplomów czy odpowiednie certyfikaty, a nie wszystkie uzyskiwane na Ukrainie są później respektowane na polskim rynku pracy.

Reklama

- Satysfakcja pracowników z Ukrainy jest wielowymiarowa - 84 proc. badanych potwierdza, że są zadowoleni ze współpracy z polskimi pracownikami, co jest bardzo ważne z perspektywy naszych firm - powiedział Andrzej Kubisiak, szef biura prasowego Work Service - Często na jednych zmianach zarówno Polacy, jak i Ukraińcy wykonują podobne działania - w tych samych obszarach i miejscach w przedsiębiorstwie. Z obu stron można mówić o pełnej kooperacji i współpracy. Od 2014 r. mamy do czynienia z masowym napływem pracowników ze wschodu na polski rynek pracy. Po tych kilku latach przyjeżdżają już do nas bardziej świadomi kandydaci, którzy wiedzą dobrze jakich ofert pracy szukają - korzystają też z dobrej koniunktury. Nie biorą pierwszych lepszych wakatów, ale są w stanie wybierać bardziej atrakcyjne dla nich oferty. Powoduje to, że oczekują wynagrodzeń dużo wyższych, niż jeszcze kilka lat temu. Dodatkowo biorą pod uwagę opcje zakwaterowania w Polsce czy transportu do pracy. Gdy mają możliwość wyboru oferty gwarantującej odpowiednie zabezpieczenie tutaj na miejscu, to chętnie z nich korzystają. Te, które zapewniają gorsze warunki zatrudnienia, często są przez nich odrzucane - wskazał Kubisiak.

eNewsroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »