Trzy specjalizacje IT, na które warto postawić w 2017 roku

Poniedziałek, 15 maja 2017 (06:00)

Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Sprawdź, na czym polega praca i jakie są zarobki najbardziej pożądanych specjalistów IT.

Zdjęcie

Jakie są zarobki najbardziej pożądanych specjalistów IT? /&nbsp
Jakie są zarobki najbardziej pożądanych specjalistów IT?
/ 

Security, SAP i Big Data - przed nami dobry rok dla ekspertów w tych obszarach. Security sukcesywnie umacnia swoją pozycję w świadomości biznesowej firm, SAP dynamicznie wkracza do kolejnych branż, a bez Big Data nikt już nie wyobraża sobie marketingu i sprzedaży na dużą skalę. Na czym polega praca i jakie są zarobki specjalistów od Big Data, SAP i Security?

Specjalista ds. Big Data

Według badania “50 Best Jobs in America" autorstwa Glassdor Survey, jednymi z najbardziej poszukiwanych będą pracownicy IT zajmujący się zbieraniem i analizą Big Data. Do 2020 roku globalny deficyt zatrudnienia w tym sektorze obejmie 4 miliony miejsc pracy. Specjaliści od Big Data będą potrzebni także w Polsce, według badania InsightExpress aż 8 na 10 managerów IT wyraża zainteresowanie rekrutacją takiego pracownika. Jak wyglądają zarobki na stanowiskach związanych z pracą z danymi? Przykładowe wynagrodzenie Big Data Developera waha się od 12 000 do 16 000 zł brutto miesięcznie, na umowę o pracę (najnowszy “Raport płacowy" Hays Poland).

Reklama

Konsultant SAP

SAP do niedawna kojarzył się głównie z finansami i księgowością. Dziś systemy te są obecne niemal we wszystkich branżach, od przemysłu, przez handel i usługi, po obronność. Od kandydatów na specjalistów SAP wymaga się nie tylko znajomości technologii i języków programowania, ale również procesów biznesowych. Fachowcy od wdrażania systemów SAP w przedsiębiorstwach nie martwią się o zawodową przyszłość, a ich zarobki znacznie przekraczają średnią krajową. Według firmy badawczej Allied Market Research, globalny rynek rozwiązań SAP ma rosnąć w tempie przekraczającym 7 proc. rocznie i do 2020 r. osiągnąć wartość blisko 42 mld dol. W Polsce wynagrodzenie osób zatrudnionych jako SAP Consultant waha się od 14 000 do 23 000 zł brutto miesięcznie na umowę o pracę (najnowszy “Raport płacowy" Hays Poland).

Specjalista ds. Bezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz popularniejszym tematem w biznesie, ze wzrostem świadomości społeczeństwa i głośnymi przypadkami zhakowanych stron, wykradzionych danych i haseł. Nic dziwnego, że pracownicy IT specjalizujący się w obszarze Security są chętnie poszukiwani. Rosną budżety przeznaczane na podniesienie świadomości użytkowników sieci firmowej i jakości zabezpieczeń. Aby stworzyć solidną strategię bezpieczeństwa oraz zapobiec ewentualnym incydentom zagrażającym systemom danej organizacji niezbędne są osoby wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Specjaliści z obszaru security są poszukiwani w dużej mierze głównie przez sektor finansowo-ubezpieczeniowy oraz telekomunikacyjny. Jak wyglądają zarobki na stanowiskach związanych z pracą z danymi? Przykładowe wynagrodzenie Security Managera waha się od 18 000 do 35 000 zł brutto miesięcznie, na umowę o pracę (najnowszy “Raport płacowy" Hays Poland).

Jak i gdzie rozwijać kompetencje w IT?

Wśród oczekiwań pracodawców coraz częściej pojawia się certyfikacja, dodatkowe szkolenia, udział w konferencjach i warsztatach. To dobra okazja do wymiany doświadczeń, networkingu i sprawdzenia, jakie możliwości daje rynek pracy.

Rozwijać swoje kompetencje można zacząć od zaraz poprzez w uczestnictwo w największej w Polsce konferencji programistycznej, Code Europe.Specjaliści IT zainteresowani tematem Security i Big Data będą mogli poszerzyć swoją wiedzę u źródeł już 23 i 25 maja, we Wrocławiu i w Warszawie. Organizatorzy wydarzenia stawiają na merytorykę i zaprosili ponad 150 prelegentów z całego świata. Uczestnicy mogą wybierać z ponad 100 wykładów i warsztatów, które poruszają tematykę 40 technologii.

Pasjonatów obszaru Big Data może zainteresować wykład “Scaling the data infrastructure @ Spotify", w którymi front-end developer Matti Pehrs ze Spotify, opowie o wyzwaniach w architekturze danych i rozwiązaniach, jakie zastosowano w koordynowanym przez niego projekcie. Nie przegapcie także prelekcji Davida Pilato z Elastic “Advanced search for your legacy application", podczas której developer pokaże, jak wdrożyć RestX, Hibernate and Postgresql/MySQL oraz poprowadzi na żywo kompletną integrację Elasticsearch.

Wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę w obszarze Secutiry, może zainteresować wykład Marka Puchalskiego z Capgemini - “Security: The world is broken and you are guilty (and what you can do about it)". Tym, którzy szukają nowych rozwiązań na zabezpieczenia haseł, zapewne nie jest obce nazwisko Emila Baya, współzałożyciela CommodiTrader, który na Code Europe w Warszawie i Wrocławiu poprowadzi prelekcję “Password Security" z dużą porcją zajęć praktycznych.

Pełną listę prelegentów i ich wystąpień można znaleźć pod adresem: https://www.codeeurope.pl/pl/prelegenci

Organizatorem konferencji programistycznej Code Europe jest Grupa Absolvent.pl. To już druga edycja Code Europe. Pierwsza odniosła ogromny sukces, wzięło w niej udział ponad 100 prelegentów z całego świata i 9000 programistów, chcących zdobywać najnowszą, praktyczną wiedzę prosto u źródła.

Kiedy i gdzie odbędzie się Code Europe?

●     Wrocław, 23 maja, Hala Stulecia

●     Warszawa, 25 maja, PGE Narodowy

Partner technologiczny: Motorola Solutions, Sage

Clean Code Partner: Dassault Systems, G2A, IGT, Samsung, Scaleworks, StepStone Services

Mecenasi: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, marszałek województwa małopolskiego, marszałek województwa mazowieckiego, Partnerstwo Miasta Krakowa, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej

Partnerzy medialni: Gadżetomania, PC Format, Komputer Świat, 4programmers.net

Patroni medialni: bulldogjob.pl, crossweb.pl, decyzje-it.pl, di.com.pl, dotnetomaniak.pl, gomobi.pl, ictprofessional.pl, krakow.pl, kreatorzy.eu, linux-magazine.pl, mobirank.pl, osnews.pl, pcfoster.pl, pixel-magazine.com, programistamag.pl, sekurak.pl, startupacademy.pl, thinkapple.pl, virtual-it.pl, womenintechnology.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń