Transakcja zbliżeniowa, czyli seks w pracy

Jak stanąć w ekspresowym tempie na szczycie kariery? Wyjazd integracyjny, kolacja, zabawa do rana, a na koniec kolacja ze śniadaniem z wysoko postawionym kolegą z pracy bądź szefem? Witamy w korporacyjnej rzeczywistości. Sprawy spod biurka ujrzały światło dzienne - Beata Kapcewicz mówi o seksie w pracy i akcji #metoo.

Schemat, który powiela się od dawien dawna. Jesteś  w trackie studiów lub właśnie je skończyłeś? Raczkujesz na rynku pracy, nie wiedząc jak zacząć swoją karierę? Jesteś zagubiony i często sobie nie radzisz? I nagle pojawia się cud-oferta. Dostajesz świetną propozycję, która zapowiada się bardzo obiecująco. Szybki awans po szczeblach kariery, a w ramach dobrej współpracy miejsce w zarządzie? Brzmi idealnie, tylko gdzie jest haczyk?

- Ludzie bardzo często szukają rozwiązania, jak szybko osiągnąć sukces, dostać się na szczyt i ominąć schody, co pracodawcy bardzo często wykorzystują. Wyjazd integracyjny w firmie to idealny czas na zbadanie terenu podczas luźniejszej atmosfery  i obranie "opłacalnego" celu.  Zaczyna i najczęściej kończy się, podczas zabawy zakrapianej alkoholem, która potrafi zakończyć się  "transakcją zbliżeniową". Warto wspomnieć, że to zjawisko rządzi się też swoim prawami. Pracodawcy częściej zatrudniają młode i atrakcyjne osoby, niż starsze i mniej zadbane - mówi Beata Kapcewicz, prezes Grupy Momentum, doradca zarządów i HR.

Reklama

Zdrady w pracy dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z danych statystycznych wynika, że mężczyźni zdradzają częściej, są to jednak jednorazowe ekscesy seksualne. Natomiast kobiety zdradzają rzadziej, lecz jeśli nawiązują relację pozamałżeńską bądź pozazwiązkową, trwa ona dłużej. Zjawisko to znane jest wszystkim od zarania dziejów, jednak do niedawna było to tematem tabu. Przełamanie lodów nastąpiło po akcji #metoo, która zwróciła uwagę na spory problem molestowania seksualnego w pracy. Bo czasem zdarza się, że tylko jedna osoba ma ochotę na romans, a druga nie jest tym zainteresowana.

- Akcja #metoo dała siłę kobietom, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. Znalazły odwagę i słowa, aby o tym mówić. Jest to bardzo ważny temat, o którym coraz częściej słyszymy w mediach. Nagłośnianie akcji jest kluczowe, aby pokazać co się dzieje w naszym zawodowym otoczeniu. Oczywiście do zbliżeń w biznesie dochodzi często za obopólną zgodą, jednak nadal zdarza się, że pracodawcy wykorzystują  swoich pracowników. Seks za pracę ma wiele twarzy. Od molestowania, gdy przełożony wymusza na pracowniku kontakty seksualne, grożąc wyrzuceniem z pracy, aż po tak zwany sponsoring zawodowy, gdy obie strony godzą się na taki układ w zamian za awans czy też premię - dodaje Kapcewicz.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »