To nie jest kraj dla młodych i zdolnych. Polscy uczniowie chcą wyjechać na Zachód

Piątek, 24 kwietnia 2015 (11:04)

Opinia o chęci wyjazdu młodych Polaków z kraju, wynika z najnowszej edycji badań bilansu kapitału ludzkiego (BKL) Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Zdjęcie

Nawet uczniowie chcą wyjeżdżać z Polski /© Panthermedia
Nawet uczniowie chcą wyjeżdżać z Polski
/© Panthermedia

Młodzi ludzie twierdzą, że chcą opuścić nasz kraj, ponieważ życie za granicą jest łatwiejsze, mniej stresujące i odbywa się według bardziej czytelnych reguł.

Ponad 1,2 mln Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową

Z najnowszego raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków" wynika, że odsetek osób rozważających emigrację zarobkową utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. Co piąty Polak, aktywny bądź potencjalny uczestnik rynku pracy, nie wyklucza takiej możliwości w ciągu najbliższych 12... czytaj więcej

Przy tym największą chęć wyjazdu deklarują uczniowie, którzy kształcą się w zawodach budowlanych - takie plany zgłasza wśród nich prawie co druga osoba.

Reklama

Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się uczniowie szkół zawodowych kształcących monterów mechatroników i mechaników pojazdów.

Bardzo duży odsetek osób planujących wyjazd do pracy za granicę jest też wśród uczniów kształcących się na sprzedawców, kasjerów, kucharzy, fryzjerów i ekonomistów. Są to zawody, w których bezrobocie w Polsce należy do największych.

Czy przy takich planach uczniów możemy się spodziewać kolejnej potężnej fali emigracji?

- Deklaracje niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistymi decyzjami - zastrzega Magdalena Jelonek, współautorka raportu z badań. Jej zdaniem w najbliższych latach sytuacja absolwentów będzie się poprawiać, a co za tym idzie emigracja będzie jedynie pewną alternatywą, a nie koniecznością (jak było dotychczas), a to zapewne zmniejszy rzeczywistą skłonność do wyjazdów.

- Jeśli natomiast kondycja polskiej gospodarki gwałtownie się pogorszy, a wiemy z badań, że w okresie dekoniunktury sytuacja młodych pogarsza się kilka razy szybciej niż osób starszych, to w takiej sytuacji młodzi nie będą się zbytnio wahać przed wyjazdem - uważa Jelonek.

2015-04-24, Janusz K. Kowalski

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Forsal.pl
POLECANE zwiń