Święto Reformacji: 70 tys. Polaków ma 31 października dodatkowy dzień wolny

Wtorek, 31 października 2017 (09:11)

31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji. W tym dniu przysługuje im prawo zwolnienia od nauki lub pracy. Wnioskować o nie może niemal 70 tys. luteran żyjących w Polsce.

Zdjęcie

Nabożeństwo jubileuszowe, w 500-lecie reformacji, w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy w Warszawie /fot. Paweł Supernak /PAP
Nabożeństwo jubileuszowe, w 500-lecie reformacji, w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy w Warszawie /fot. Paweł Supernak
/PAP

W tym roku święto jest szczególne, bowiem wypada Jubileusz 500-lecie Reformacji.

Ewangelicy mogą tego dnia skorzystać z prawa do zwolnienia od pracy i nauki. Zapisane jest to w art. 14 ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Poza Świętem Reformacji, wolny dzień przysługuje im także w Wielki Piątek – Pamiątkę Śmierci Chrystusa Pana oraz Święto Wniebowstąpienia Chrystusa Pana.

Zarówno zwolnienie z pracy, jaki i ze szkoły udzielane jest na wniosek samego zainteresowanego. Co ważne, pracodawca nie ma prawa odmówić przyznania zwolnienia wyznaniowego.

Reklama

W przypadku pracowników, taką nieobecność należy zgłosić co najmniej siedem dni przed wolnym. Muszą się liczyć też z tym, że pracodawca może, ale nie musi nakazać odpracowanie zwolnienia.

Więcej informacji www.pulshr.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:luteranie | dzień wolny od pracy
POLECANE zwiń