Studencie! W którym mieście znajdziesz pracę?

Środa, 3 października 2012 (06:00)

Warszawa, Kraków i Wrocław to skupiska największej liczby studentów w Polsce. W tym roku akademickim naukę na uczelniach wyższych rozpoczęło kilkaset tysięcy żaków, a wielu z nich po wykładach będzie dorabiać w kawiarniach, pubach czy jako sprzedawca. Gdzie obecnie można znaleźć najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów? Ranking przygotował agregator ofert, GoWork.pl.

Zdjęcie

Po zajęciach część studentów chętnie podjęłaby dorywczą pracę /AFP
Po zajęciach część studentów chętnie podjęłaby dorywczą pracę
/AFP
Właśnie rozpoczął się kolejny rok akademicki - mieszkańcy największych miast z pewnością odczują powrót rzeszy już studiujących, jak i nowej fali studentów pierwszorocznych. Największa liczba przyszłych magistrów kształci się obecnie kolejno w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Łodzi. To tam w murach wyższych uczelni uczy się co najmniej 100 tys. osób, jednak absolutnym rekordzistą jest stolica, w której studiuje ponad ćwierć miliona żaków.

Najwięcej pracy w Warszawie

Ciekawej wypada jednak zestawienie miast, w których studenci stanowią najbardziej widoczną grupę na tle pozostałych mieszkańców. Tak oto niemal co trzeci rzeszowianin jest studentem wyższej uczelni, ale studencka brać równie silnie wyróżnia się w Opolu oraz Poznaniu. Od października w stolicy Wielkopolski aż co czwarty mieszkaniec będzie biegał na wykłady. Jednak po zajęciach część z nich chętnie podjęłaby dorywczą pracę.

Reklama

W których regionach Polski student będzie mógł przebierać w ofertach pracy, a gdzie ze znalezieniem dodatkowego zajęcia może mieć problem? - W skali kraju najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów zamieszcza się w Warszawie, która generuje aż co czwarty anons. Daleko za stolicą są kolejno: Wrocław, Poznań oraz Śląsk. Najmniej ofert pracy dla studentów zamieszcza się w podkarpackiem, podlaskiem oraz świętokrzyskim - analizuje Paulina Kosieradzka z GoWork.pl, agregatora internetowych ofert pracy z całego kraju.

Jakie oferty pracy są najczęściej kierowane do studentów? Przeważają takie profesje, jak: konsultant ds. telefonicznej obsługi klienta, sprzedawca, merchandiser, przedstawiciel handlowy, pracownik restauracji lub kawiarni, ankieter, ale również hostessa. Ta ostatnia jednak to praca zdecydowanie dla studentek. Wśród dość standardowych ofert pracy można jednak znaleźć anonse związane z odbyciem płatnych praktyk w dużych firmach, które są kierowane również do studentów młodszych roczników.

Gdzie można odbyć płatny staż?

Najwięcej ogłoszeń praktyk i staży, za które można otrzymać wynagrodzenie czeka w branży IT, marketingu oraz sprzedaży. Studenci mogą aplikować na takie stanowiska jak: copywriter, stażysta w dziale sprzedaży i organizacji szkoleń, asystent ds. administracyjnych czy młodszy manager projektu. Większość ofert dotyczy Warszawy, Krakowa i innych większych miast, ale można także znaleźć oferty pracy na Palma de Mallorca czy w Berlinie.

Oferta ofercie nierówna, ale pewne wymagania pojawiają się w niemal każdym anonsie. - Od studentów oczekuje się przede wszystkim dyspozycyjności, motywacji do pracy i dobrej organizacji. Często mile widziane jest także doświadczenie na podobnym stanowisku. Niektóre wymagania wynikają ze specyfiki miejsca pracy - mówi Paulina Kosieradzka z GoWork.pl. - Merchandiserzy i hostessy muszą posiadać książeczkę z sanepidu, a pracownicy call center nienaganną dykcję i umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

GoWork.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:sanepid | praca dodatkowa | studia | staż | studenci
POLECANE zwiń