"Solidarność" chce wspólnej z PIP akcji w sprawie minimalnej stawki godzinowej

Poniedziałek, 16 stycznia 2017 (17:50)

NSZZ "Solidarność" zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o uruchomienie wspólnej akcji mającej na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach.

Zdjęcie

"Solidarność" chce kontroli przestrzegania prawa pracy /123RF/PICSEL
"Solidarność" chce kontroli przestrzegania prawa pracy
/123RF/PICSEL

Według związkowców, jest to reakcja na coraz liczniejsze sygnały, że wielu pracodawców nie przestrzega obowiązującej od 1 stycznia stawki godzinowej, wynoszącej 13 złotych.

W skierowanym do ministra Giedrojcia, podpisanym przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę liście zwrócono uwagę, że są przypadki, gdzie firmy w nowych ogłoszeniach oferują stawki poniżej obowiązującej kwoty 13 złotych.

Reklama

Do "Solidarności" docierają też sygnały, że firmy zmieniają umowy zlecenia na umowy o dzieło, choć większość z tych umów i tak powinna być umowami etatowymi.

Związkowcy zwracają uwagę, że wiele osób pracujących na umowach zleceniach w obawie przed utratą zatrudnienia nie zgłasza się samodzielnie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Stąd prośba do ministra Giedrojcia o uruchomienie wspólnej akcji Inspekcji i "Solidarności" oraz o zwiększenie liczby kontroli dotyczących stosowania minimalnych stawek godzinowych przy umowach zleceniach.


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń