Sezonowa praca wzmocni świąteczny budżet

Sobota, 3 grudnia 2016 (05:56)

W tym roku przeciętny Polak zamierza wydać w święta 720 złotych. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na prezenty. Resztę pochłoną kwestie organizacyjne, takie jak przygotowywanie jedzenia czy dojazdy do mieszkającej dalej rodziny.

Zdjęcie

Zdjęcie ilustracyjne /123RF/PICSEL
Zdjęcie ilustracyjne
/123RF/PICSEL

Badanie przeprowadzone przez firmę Provident wskazuje, że 10 proc. badanych zamierza z okazji świąt wydać więcej niż 1000 złotych. Z kolei 20 proc. deklaruje, że nie wyda więcej niż 400 złotych. W tej grupie znajdują się przede wszystkim osoby młodsze, które zamierzają jedynie kupować prezenty i nie muszą angażować się w organizację świąt. W przypadku ludzi, którzy już założyli rodziny, przewidywana kwota wydatków przekracza 800 złotych.

- Takie wydatki są odczuwalne dla budżetu domowego i dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej Polaków chce przed świętami zarobić dodatkowo trochę pieniędzy - mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Service Delivery Manager w Adecco Poland. - W okresie przedświątecznym wiele firm, przede wszystkim logistycznych oraz handlowych, poszukuje dodatkowych rąk do pracy, co przy bezrobociu na poziomie 8,4 proc. nie jest łatwe. Dzięki temu pracownicy tymczasowi mogą liczyć na coraz lepsze stawki. Generalnie więc sytuacja jest podobna jak w zeszłym roku. Jednak ilości potrzebnych pracowników są większe i trudniej znaleźć pracowników ponieważ bezrobocie mocno spadło.

Reklama

TOP 3 sektory generujące największe zatrudnienie w okresie świątecznym:
- logistyka i magazyny
- handel: sklepy, markety, obsługa sprzedaży, hostessy, merchandising
- przemysł: FMCG i poligrafia

Logistyka i Mikołaje

Bardzo dużo tymczasowych miejsc pracy powstaje w okresie świąt w centrach logistycznych. W całym kraju powstaje tysiące dodatkowych miejsc pracy dla pakowaczy (tzw. pick packerów), magazynierów i kurierów. W sumie w 2016 r. Adecco Poland, dla lidera branży logistycznej posiadającego swoje centra dystrybucyjne pod Poznaniem i Wrocławiem tylko do tej pory zrekrutowało prawie 9000 pracowników (w 2014 r. liczba wynosiła 4500 osób, w 2015 r. ponad 7700). Rekrutacja wciąż trwa, do końca listopada planowane jest zatrudnienie kilku tysięcy pracowników sezonowych.

O skali zapotrzebowania na pracowników tymczasowych w branży logistycznej i magazynowej świadczy fakt, że jedna z firm rozstawia automaty rekrutacyjne. Aby obsłużyć szczyt przedświąteczny, firma potrzebuje dodatkowych 12 tysięcy pracowników.

Dane firmy Adecco wskazują, że pracy poszukują wszyscy, od studentów po osoby starsze, zarówno bezrobotni, jak i zatrudnieni. Oprócz logistyki, gdzie dla największego gracza Adecco zrekrutowało już 9 tysięcy pracowników, intensywnie ludzi szukają firmy handlowe, producenci FMCG oraz poligrafia, która musi przygotować przed świętami setki kartek świątecznych.

Charakterystyczna dla sezonu jest praca Świętego Mikołaja. W zależności od województwa i miejsca pracy (galeria handlowa lub zamknięta impreza) zarobki mogą wahać się od 15 do 300 złotych za godzinę.

- Kandydaci do tej pracy muszą, wbrew pozorom, spełniać wiele wymagań. Muszą być w odpowiednim wieku, być słusznej postury, muszą mieć podejście i cierpliwość do dzieci, poczucie humoru - wymienia Gabriela Pachla-Cichoń - Nie jest łatwo znaleźć kogoś takiego, dlatego stawki godzinowe lecą w górę.

Godziwe stawki dla wszystkich

Dane firmy Adecco wskazują, że choć to Mikołaje są największymi beneficjentami okresu świątecznego, na godziwy zarobek mogą liczyć także przedstawiciele innych zawodów. Hostessa, magazynier oraz tajemniczy klient mogą liczyć nawet na 20 zł za godzinę pracy, pracownicy inwentaryzacji, merchandiserzy oraz pakowacze mogą zarobić 15 zł za godzinę a roznoszenie ulotek może przynieść do 13 zł za godzinę.

- Wśród form zatrudnienia dominują umowy o dzieło oraz zlecenia. Ważniejsze jednak, że praca sezonowa może być doskonałym wstępem lub powrotem na rynek pracy - wskazuje Gabriela Pachla-Cichoń - W wielu przypadkach osoby, które sprawdziły się przy pracach sezonowych mogą liczyć na kolejne propozycje od Adecco, a nawet propozycję zatrudnienia na stałe - podsumowuje ekspertka.

Zdjęcie

  /&nbsp
 
/ 

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:praca sezonowa | Mikołaj
POLECANE zwiń