Rynek pracy w 2011 roku - rewolucji nie będzie

Poniedziałek, 24 stycznia 2011 (06:00)

W porównaniu z "kryzysowym" 2009 rokiem, 2010 r. przyniósł poprawę na rynku pracy. Jakie zmiany przyniosą kolejne miesiące 2011 r.?

Zdjęcie

W porównaniu z "kryzysowym" 2009 rokiem, 2010 r. przyniósł poprawę na rynku pracy /© Bauer
W porównaniu z "kryzysowym" 2009 rokiem, 2010 r. przyniósł poprawę na rynku pracy
/© Bauer
Według prognoz, w 2011 roku tempo rozwoju polskiej gospodarki utrzyma się na poziomie 3,5 proc. Wzrost PKB powinien przyczynić się na niewielkiego spadku bezrobocia. W opinii analityków wskaźnik bezrobocia powinien zmniejszyć się o 1-2 punkty procentowe w porównaniu z wynikiem za 2010 rok.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Reklama

Gospodarka w dalszym ciągu napędzana będzie przez sektor usług i to właśnie tam powstanie najwięcej nowych miejsc pracy. Z pracą nie powinni mieć problemów handlowcy i sprzedawcy. Utrzyma się również wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu finansów i bankowości.

W związku z ciągłym rozwojem sektora BPO poszukiwane będą osoby z dobrą znajomością języków obcych, mniej powszechnych niż angielski czy niemiecki.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Tak jak w latach poprzednich, zainteresowaniem pracodawców będą się cieszyć przedstawiciele branży IT - programiści, architekci, deweloperzy. Internet pozostanie jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów z dziedziny nowych technologii. Firmy będą poszukiwać specjalistów z zakresu tzw. networkingu i social media.

Zapotrzebowanie na fachowców zgłaszać będą również firmy budowlane. Inwestycje infrastrukturalne, w tym przygotowania do Euro 2012, przyczynią się do wzrostu popytu na inżynierów i pracowników fizycznych.

W 2011 roku dwa ostatnie kraje UE - Niemcy i Austria - zniosą wszystkie obostrzenia w dostępie do swoich rynków pracy. Swobodne podjęcie pracy za zachodnią granicą nie powinno jednak wywołać tak dużej fali emigracji, jaka miała miejsce po akcesji Polski do UE.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Jaki był rynek pracy w 2010 r. w porównaniu z 2009 r.? Co nas czeka w 2011r .? Jak przedstawiają się prognozy ekonomiczne na 2011 rok? Ile przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzących miesiącach? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule "Rynek pracy w Polsce w 2010 i 2011 roku" w portalu rynekpracy.pl.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:firmy | rynek pracy | bezrobocie
POLECANE zwiń