Rynek pracownika w rozkwicie - raport płacowy Spring Professional

Niedziela, 26 lutego 2017 (06:00)

Najnowszy raport płacowy opracowany przez Spring Professional wskazuje, że rynek pracownika zapanował w niemal wszystkich branżach, choć najmocniej odczuwalny jest w IT i nowych technologiach.

Zdjęcie

Pracownik teraz jak skarb /123RF/PICSEL
Pracownik teraz jak skarb
/123RF/PICSEL

- Rynek pracownika w Polsce jest faktem. Już przy wskaźniku na poziomie 10,3 proc. pojawiała się presja na podwyżkę płac. Przy bezrobociu na poziomie 8,2 procent, najniższym od ćwierćwiecza, ta presja jest coraz silniejsza, a rynek pracy jest głody specjalistów - tłumaczy Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.

Najnowszy raport na temat wynagrodzeń opublikowany przez Spring Professional pozwala całościowo spojrzeć na rynek pracy oraz zbadać długofalowe trendy wpływające na jego kondycję. W publikacji eksperci zbadali oraz skomentowali takie branże jak finanse, sprzedaż i marketing, nieruchomości i budownictwo, produkcję, logistykę, farmację oraz branżę IT. Eksperci Spring Professional są zgodni, że rosną trudności ze znalezieniem kompetentnych pracowników, a rosnące wynagrodzenia powoli przestają wystarczyć, aby przyciągnąć i utrzymać utalentowanych ludzi.

Reklama

Wojna o talenty

Pieniądze już nie wystarczą - Już w tej chwili w branży IT wynagrodzenie zaczyna schodzić na dalszy plan, bo wszystkie firmy oferują bardzo wysokie pensje - mówi Bartosz Hojnacki, specjalista ds rekrutacji w IT ze Spring Professional - Czynnikiem coraz częściej decydującym o podjęciu pracy jest możliwość rozwoju, na przykład poprzez pracę przy ciekawym projekcie. Nie bez znaczenia są także bonusy pozapłacowe, takie jak kursy językowe czy dofinansowanie studiów podyplomowych - tłumaczy ekspert.

Oferty pracy dla Ciebie

Podobnie sprawa wygląda w pozostałych branżach, między innymi ze względu na transformację, jaką przechodzą dzięki nowym technologiom. - Rośnie automatyzacja placówek służby zdrowia, dynamicznie rozwija się także sektor telemedycyny  - wskazuje Ewelina Malko, team leader odpowiedzialna za rekrutację w branży farmaceutycznej - Nasze informacje wskazują, że firmy są skłonne przekraczać budżety aby zawalczyć o kompetentnych kandydatów.  Wielu z nich później ma szansę na stanowiska managerskie na międzynarodowym poziomie "Rynek pracownika" dostrzegalny jest także w sektorze logistycznym. - Zdecydowanie w branży TSL można mówić o rynku pracownika - tłumaczy Piotr Rejnowicz, Consultant odpowiedzialny za rekrutację specjalistów od logistyki -

Kandydaci zwracają uwagę na markę firmy, liczą się osobiste preferencje i polecenia od znajomych. Rośnie także znaczenie lokalizacji. Przewagą firmy może być jej położenie, które pozwala zaoszczędzić czas w dojazdach. Z kolei branża budowlana dynamicznie rozwija się w sektorze prywatnym, cierpi jednak z powodu wyhamowania inwestycji infrastrukturalnych.

- Ze względu na długofalowe trendy, zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Poszukiwani są pracownicy od sprzedawców do inżynierów - mówi Joanna Kowalczyk, team leader w dziale Property and Construction - Wyzwaniem jest znalezienie ludzi z wyspecjalizowaną wiedzą w danym sektorze a coraz częściej należy ich przejąć od konkurencji.

Pracodawcy u progu zmian

 Raport zawiera dokładne dane na temat wynagrodzeń w różnych sektorach, wraz z informacjami o najwyższych i najniższych pensjach oraz średniej. W ramach publikacji eksperci podzielili się także swoim doświadczeniem związanym z assessment center oraz rosnacej roli, jaką odgrywa w pozyskiwaniu utalentowanych pracowników.  - Paradoksalnie rynek pracownika jest korzystny także dla pracodawców - komentuje Michał Gołgowski

- Brak dostępu do taniej siły roboczej powoduje, że firmy inwestują w nowe technologie oraz utrzymanie tych specjalistów, którzy już dla nich pracują. Jedna i druga inwestycja niebawem się zwróci - podsumowuje ekspert.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:rynek pracy | podwyżki płac | zarobki
POLECANE zwiń