Raport: Dla kogo praca od ręki?

Sobota, 3 października 2015 (06:00)

W jakich branżach i w którym województwie znajdziesz najszybciej zatrudnienie? Kogo i z jakimi kwalifikacjami szukają pracodawcy? Kto nie ma problemu ze znalezieniem pracy?

Zdjęcie

Dla kogo praca od ręki? /123RF/PICSEL
Dla kogo praca od ręki?
/123RF/PICSEL

Wyszukiwanie pracowników w serwisach rekrutacyjnych i dotarcie bezpośrednio do nich z ofertą pracy jest coraz chętniej stosowaną przez rekruterów metodą na znalezienie dobrego specjalisty czy managera. Ograniczając czas i koszty rekrutacji, rekruterzy sięgają po narzędzia pozwalające prosto i szybko znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i szybko skontaktować się z nimi. 

Handlowcy do wszystkich branż

Z raportu GoldenLine wynika, że od początku roku pracowników szukano najczęściej w pięciu branżach: TI, Handlu, Marketingu, Finansach i HR. W każdej z tych branż w pierwszej kolejności szukano przedstawicieli handlowych. Co ciekawe, w branży marketingowej handlowców szukano aż w 47 proc. przypadków spośród wszystkich szukanych stanowisk. Najrzadziej, choć także często, w branży finansowej 15 proc.

Reklama

Brakuje 50 tys. specjalistów z branży IT

Do końca dekady w całej Unii Europejskiej brakować będzie około 800 tys. specjalistów z sektora IT. Problem dotyczy także Polski. Niedobór informatyków w naszym kraju sięga 50 tys. osób, a deficyt rośnie co roku o kolejne 3-5 procent. Luka wynika z szybkich zmian technologicznych oraz malejącej... czytaj więcej

Najbardziej aktywne pod kątem szukania pracowników były województwa: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie i pomorskie. Wśród nich handlowców najczęściej szukano w śląskim 22 proc. wszystkich szukanych specjalności, a najrzadziej w łódzkim 12 proc. Od przedstawicieli handlowych oczekuje się znajomości języków obcych. Aż 44 proc. rekruterów szukało na to stanowiska osób z dobra znajomością języka angielskiego oraz 16 proc. ze znajomością biegłą i 10 proc. z podstawową. Handlowców z biegłym językiem niemieckim z kolei szukało 10 proc. rekruterów, a 6 proc. z dobrym.

Kierownikiem być

We wszystkich branżach szukano też managerów średniego szczebla. Najwięcej kierowników szukano w branży finansowej 18 proc. a najmniej w marketingowej 4 proc. Wśród województw dominowały małopolskie i łódzkie - po 8 proc., w mazowieckim 5 proc., a w pozostałych po 4 proc. Od managerów pracodawcy oczekują znajomości języka angielskiego w większości przypadków na poziomie dobrym 44 proc., biegłym w 28 proc., podstawowym tylko 3 proc.. Pracownika na stanowisko kierownicze z dobrą znajomością języka niemieckiego szukało 9 proc., a 5 proc. z biegłą.

Zdolności analityczne

Pracowników działów analiz także szukały wszystkie wymienione wyżej branże. W tym zakresie dominowały: finansowa 7 proc. i IT 5 proc.. Analityków najczęściej szukano w województwie mazowieckim 7 proc. Od analityków oczekuje się znajomości języka angielskiego na poziomie dobrym w 47 proc. przypadków, biegłego w 32 proc., podstawowego w 6 proc. Dodatkowo rekruterzy szukali na to stanowisko osób z dobrym niemieckim 6 proc. oraz dobrym francuskim 4 proc.

Źródło: GoldenLine

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:praca | zarobki
POLECANE zwiń