Przetrwaj urlop - swój i kolegi

Sobota, 5 lipca 2014 (05:00)

Mamy jeden z najdłuższych urlopów w Europie, ale wielu z nas, zamiast odpoczywać, mentalnie nadal jest w pracy. Wakacje i urlop to czas, kiedy powinniśmy zregenerować siły. Dla części pracowników to czas lekkiego rozprężenia, a dla innych moment nadmiernego obłożenia obowiązkami. Zależy to od branży, w której pracujemy, a także od harmonogramu urlopowego naszych współpracowników. Poniżej kilka wskazówek eksperta monsterpolska.pl, dotyczących przetrwania tego okresu.

Zdjęcie

Okres, gdy jedna lub kilka osób odpoczywa od pracy, to intensywny czas dla pozostałych członków zespołu /123RF/PICSEL
Okres, gdy jedna lub kilka osób odpoczywa od pracy, to intensywny czas dla pozostałych członków zespołu
/123RF/PICSEL

Czas urlopów

Gdy jeden ze współpracowników idzie na urlop, inni muszą zazwyczaj przejąć jego projekty. Jeśli wybierasz się na zasłużony urlop, zadbaj o to, aby podczas wypoczynku praca nie dawała o sobie znać. Zakończ w miarę możliwości bieżące zadania oraz poinformuj odpowiednio wcześniej partnerów/kontrahentów i współpracowników, aby ewentualne sprawy załatwić przed wyjazdem.

- Swojemu zastępcy przekaż wszystkie niezbędne informacje. Uporządkuj dokumenty i pliki, aby łatwo można było w nich wszystko odnaleźć. Dokładne przekazanie wszystkich materiałów oraz wskazówek zaprocentuje. Spędzisz urlop spokojnie, bez sprawdzania służbowej poczty czy odbierania telefonu - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Reklama

Poproś o wytyczne

Przed zaplanowanymi wakacjami kolegi warto również wyjść z inicjatywą i przygotować listę pytań. - Na 2-3 dni przed wyjazdem poświęć trochę czasu na rozmowę, uzyskaj wszelkie potrzebne informacje, ustal harmonogram działań oraz zbierz potrzebne dokumenty - radzi Małgorzata Majewska.

Pracuj zespołowo

Okres, gdy jedna lub kilka osób odpoczywa od pracy, to intensywny czas dla pozostałych członków zespołu. - Jeśli musisz zrobić kilka rzeczy naraz, nie pozwól, aby w twoje działania wkradł się chaos. Ustal priorytety i po kolei realizuj działania. Zastanów się, co może kilka dni poczekać. Jeśli jest ich za dużo, poproś o pomoc współpracowników - radzi Majewska.

Podnoś swoje kwalifikacje

W wielu firmach okres wakacji to tzw. martwy sezon, kiedy liczba obowiązków i codziennych zadań znacząco maleje. Warto poświęcić te wolne chwile na czynności, które ciągle odkłada się "na potem".

Dłuższy okres bezczynności jest frustrujący, ale zamiast spędzać godziny na portalach społecznościowych, można zainwestować w rozwój własny.

- Sprawdźmy branżowe portale, poszukajmy specjalistycznych artykułów czy raportów. Warto również zapisać się na kursy językowe lub szkolenia adekwatne do naszej specjalizacji. Na pewno wyniesiemy z tego korzyści i jednocześnie pokażemy przełożonemu, że jesteśmy zaangażowani i ambitni, nawet w spokojniejszym okresie wakacyjnym - zachęca Majewska.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zaplanuj kolejne projekty

Letnie miesiące to także dobry czas na nadrobienie zaległości lub wcześniejsze pomyślenie o nadchodzących projektach. Warto zastanowić się, czy nie ma takich zadań, które choć są zaplanowane na jesień, można rozpocząć już teraz. Dobrym pomysłem jest także dokładna analiza całorocznej pracy. Na jej podstawie można dokonać oceny własnych działań, lepiej zorganizować czas w przyszłości oraz wyciągnąć wnioski, które pomogą usprawnić działalność firmy.

Gdy sam wracasz z urlopu...

Często pracownik wracający z wypoczynku już pierwszego dnia rzuca się w wir zadań i zabiera za zadania wymagające dużego zaangażowania. Warto dać sobie chwilę na przyzwyczajenie do normalnego trybu pracy.

- Pierwszy dzień po powrocie wykorzystaj na przejrzenie maili i rozmowy ze współpracownikami w celu zorientowania się, jaki status mają poszczególne projekty. Bądź pozytywnie nastawiony i nie odliczaj dni do kolejnego urlopu, bo to nie pozwoli ci się skupić na obowiązkach. Unikniesz dzięki temu też stresu powakacyjnego i nie będziesz reagował irytacją na powrót do rzeczywistości - radzi ekspertka.


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Monster Polska
Więcej na temat:urlop
POLECANE zwiń