Przedstawiciele tych sześciu grup społecznych poradzą sobie jako programiści! Jesteś w jednej z nich

Czwartek, 9 lutego 2017 (11:13)

​Osoby po trzydziestce, zawiedzione studiami i niesatysfakcjonującą pracą, albo rodzice na urlopach wychowawczych - to nie jedyne grupy społeczne, które mają realne szanse na zdobycie zawodu programisty i niezłej pensji.

Zdjęcie

Przedstawiciele tych sześciu grup społecznych poradzą sobie jako programiści! /123RF/PICSEL
Przedstawiciele tych sześciu grup społecznych poradzą sobie jako programiści!
/123RF/PICSEL

Tylko na rynku europejskim obecnie brakuje 500 tys. specjalistów IT, jak podaje Komisja Europejska w raporcie "E-skills for job in Europe". Duże zapotrzebowanie na programistów, szybki rozwój sektora, a także stabilność i dobre zarobki, jakie oferuje, zwiększają chęci tysięcy osób do rozpoczęcia kariery właśnie w tej branży.

Przedstawiamy sześć nieoczywistych grup społecznych, które mogą się przekwalifikować i zdobyć pewny zawód programisty.

6. Osoby zawiedzione swoją edukacją lub obecną pracą

Reklama

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych ("Uwarunkowania decyzji edukacyjnych") pokazuje, że co czwarty dorosły Polak jest niezadowolony ze swojego poziomu wykształcenia. Czy ten fakt może dziwić? Niekoniecznie. Wybierając się na studia w wieku 18 lat trudno jest wybrać kierunek, który za 5 czy 6 lat zapewni stałą i dobrze płatną pracę.

Na szczęście niezadowolenie z przebiegu czy efektu edukacji nie oznacza końca świata, tak samo jak samo podjęcie niesatysfakcjonującej pracy. Z obserwacji wynika, że coraz więcej osób, także nietechnicznych, decyduje się na przebranżowienie w perspektywicznym kierunku, by poprawić własną sytuację materialną i zdobyć satysfakcjonującą pracę. Taką szansą jest m.in. zawód junior front-end developera, którego można wyuczyć się w ciągu kilku miesięcy, bez potrzeby powrotu na kilkuletnie studia informatyczne: - Wśród kursantów chcących zdobyć wiedzę programistyczną, potrzebną do pracy w zawodzie front-end developera, są nie tylko osoby techniczne, ale również np. nauczyciel, studentka zootechniki, operator dźwigu, pośredniczka nieruchomości czy urzędniczka. Wszystkie te osoby mają czy miały swoje powody, aby się przebranżowić. Najczęściej było to niezadowolenie z systemu edukacji oraz brak satysfakcji z obecnej pracy - komentuje Maciej Oleksy, prezes zarządu szkoły programowania online Kodilla.com.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:Polska | praca
POLECANE zwiń