Pracownik fizyczny potrzebny od zaraz. Jaką ofertę pracy przyjmie?

Polscy fachowcy są coraz bardziej świadomi popytu na kadry i pewni swoich kompetencji. Szukają też partnerskich relacji z pracodawcami i jasnych zasad zatrudnienia. Takie wnioski płyną z badania Pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy. Czego szukają pracownicy fizyczni".

Pracownicy fizyczni badani przez Pracuj.pl wykazują się stosunkowo dużą pewnością swoich kompetencji i znaczenia na rynku pracy. Połowa badanych uważa siebie za specjalistów w swojej dziedzinie (49 proc.). 51 proc. pracowników fizycznych podziela zdanie, że łatwo znajdą inne zatrudnienie w swojej branży - inaczej uznaje tylko co piąty.

Również 51 proc. dodaje, że w ich branży brakuje pracowników. Sytuację tą można zaobserwować w wielu specjalizacjach, a jednymi z sektorów najczęściej borykających się z tym wyzwaniem są logistyka i transport.

Badani dostrzegają także negatywne aspekty sytuacji pracowników fizycznych. 50 proc. uważa, że w ich branży zdarzają się odejścia pracowników z dnia na dzień, odwrotnie twierdzi 28 proc., a co piaty (22 proc.) nie ma zdania. Podobnie jest w przypadku oceny rotacji - 45 proc. badanych uważa ją za wysoką, 26 proc. - za niską, a więcej niż co czwarty (29 proc.) określa ją jako średnią.

Reklama

- Pracownicy fizyczni wciąż mają średni wizerunek. Widać to na przykładzie zawodowych kierowców. Od kilku lat młode pokolenie walczy z takim wizerunkiem m.in. w internecie, gdzie pokazujemy, że jesteśmy takimi samymi ludźmi jak inni. Sama praca kierowcy jest bardzo atrakcyjna, a zapotrzebowanie duże. Polska branża transportowa rozwijałaby się jeszcze lepiej, gdyby właśnie nie brak kierowców. Coraz więcej osób odchodzi na emeryturę, nowych przybywa za mało. Wszystko to sprawia, że kierowcy mogą przebierać w ofertach pracy. Sytuacja ta nie dotyczy tylko Polski czy Europy, ale także np. Ameryki Północnej, na przykład Kanady - komentuje Iwona "Trucking Girl" Blecharczyk, zawodowy kierowca, influencerka. (...)

Problematyczne niskie pensje

40 proc. - aż tylu badanych pracowników fizycznych planuje zmianę pracodawcy lub nawet branży czy specjalizacji. Co ich skłania do podjęcia tego kroku? Aż 42 proc. badanych pracowników fizycznych za główny minus swojej pracy uważa zbyt niską pensję. Co więcej, niemal 8 na 10 badanych zdecydowałoby się zmienić obecnego pracodawcę, jeśli dostaliby lepsze wynagrodzenie.

Wśród często wymienianych wad swojej pracy ankietowani wymienili także zbyt ciężkie warunki wykonywania zadań, powtarzalność obowiązków czy poczucie bycia niedocenionym.

Mówiąc o powodach zadowolenia z pracodawcy, badani wskazują na kwestie "miękkie". Bliskość pracy od domu, dobry zespół, pozytywne relacje z szefem, brak nadmiernej kontroli - każdą z tych cech wskazuje ponad 40 proc. pracowników fizycznych, pytanych o pozytywne aspekty swojej obecnej pracy. Tylko co trzeci mówi o odpowiednim wynagrodzeniu.

- To oczywiste, że charakter pracy pracowników fizycznych ma wpływ na ich oczekiwania. Obok płac niezadowolenie generują więc np. trudne warunki (otoczenie), powtarzalność czy fakt, że praca jest ciężka fizycznie. To czynniki niemal nie wymieniane przez tzw. specjalistów, którzy oprócz płac zwracają szczególną uwagę na benefity pozapłacowe, możliwość rozwoju zawodowego, renomę firmy. Zgodnie z ustaleniami Pracuj.pl, pracodawca powinien pokazywać pracownikom fizycznym w jasny sposób, na czym polegać będzie ich praca i w jakim otoczeniu będą mieli okazję pracować - wyjaśnia Konstancja Zyzik, ekspert Pracuj.pl, talent acquisition & EB manager, Grupa Pracuj.

Jak fachowcy szukają pracy?

Blisko 6 na 10 badanych (58 proc.) podkreśla, że najważniejszym czynnikiem rekrutacji jest dla nich możliwość szybkiego zdobycia pracy - w ciągu kilku dni. Większość pracowników fizycznych, decydujących się na zmianę pracodawcy, woli także uniknąć wysyłania CV - to istotna kwestia dla aż 58 proc. respondentów. Trzecim najważniejszym czynnikiem, który wymieniają badani, jest możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego z potencjalnym pracodawcą (47 proc. wskazań). (...)

- CV czy szczegółowy profil na portalu z ofertami to w środowisku specjalistów niemal świętość. Trudno sobie wyobrazić bez niego rekrutację np. księgowych czy marketingowców. Jednak na rynku ofert dla pracowników fizycznych nie brak ofert przedsiębiorstw, które wymagają raczej fachowości niż długiej historii zatrudnienia. Inne firmy wyżej cenią test bezpośrednio na miejscu pracy niż formalny życiorys. Odejście od CV na rzecz bezpośrednich kontaktów z kandydatami wychodzi więc naprzeciw nie tylko części firm, ale przede wszystkim - oczekiwaniom pracowników fizycznych. Rekrutacja takich osób może być szybka, sprawna i skuteczna - tym bardziej, że zdecydowana większość z badanych preferuje rekrutację za pomocą narzędzi online - tłumaczy Sylwia Sosnowska, ekspert Pracuj.pl, HR manager, Grupa Pracuj.

*W badanie wzięło udział 1 tys. pracujących osób w wieku powyżej 18. roku życia, scharakteryzowanych jako pracownicy fizyczni.

Więcej informacji na www.pulshr.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »