Praca wakacyjna w Polsce nie musi być nisko płatna

Praca sezonowa w okresie letnim nie musi być nisko płatna. W okresie wakacji pracodawcy szukają także pracowników wykwalifikowanych, o wysokich kompetencjach i konkretnych umiejętnościach. Takie osoby zatrudniane są na okres tymczasowy, na zastępstwo pracowników stałych, którzy przebywają na urlopach.

Praca sezonowa w okresie letnim nie musi być nisko płatna. W okresie wakacji pracodawcy szukają także pracowników wykwalifikowanych, o wysokich kompetencjach
i konkretnych umiejętnościach. Takie osoby zatrudniane są na okres tymczasowy, na zastępstwo pracowników stałych, którzy przebywają na urlopach.


Czasem do zadań pracownika tymczasowego należy jedynie kontynuowanie określonego projektu, a niekiedy musi realizować wszystkie zadania, za które na co dzień odpowiada pracownik zatrudniony na stałe. Rynek pracy sezonowej w Polsce kwitnie w okresie od czerwca do końca października. Najbardziej poszukiwani są wtedy pracownicy do branż związanych z turystyką, gastronomią, promocją, opieką (nad dziećmi i osobami starszymi) a także osoby na zastępstwo we wszystkich branżach. Oferty pracy są zróżnicowane pod względem zarobków, a także okresu zatrudnienia.

Reklama

Okres trwania zatrudnienia może kształtować się od tygodnia do kilku miesięcy. Warto wziąć to pod uwagę szukając zajęcia na wakacje. Stawki prac sezonowych w Polsce nie są wysokie, jeśli porównamy je na przykład z wysokością wynagrodzenia proponowanego w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Większość ofert dotyczy bowiem prac prostych, do których zatrudniani są pracownicy nie posiadający wysokich kwalifikacji. Najczęściej pracę w wakacje podejmują studenci, osoby bezrobotne lub osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych. Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie pracami sezonowymi w Polsce wśród naszych wschodnich sąsiadów. Wedle danych Work Service co czwarty pracownik tymczasowy w okresie letnim jest obcokrajowcem.

Praca na zastępstwo ma dużo plusów:

  +umożliwia zdobycie cennego doświadczenia w ramach własnych zainteresowań

+ pomaga podnieść kompetencje i nabyć nowe umiejętności

+ łatwiej o takie zatrudnienie niż o pracę stałą

+ wysokość wynagrodzenia za przepracowany czas jest często porównywalna do pensji pracowników stałych

+ jest okazją do nawiązania nowych kontaktów

+ wystarczy popracować 2-3 tygodnie, żeby dobrze zarobić

Raport w liczbach

- 13,75 PLN - średnia godzinowa stawka płac dla pomocy biurowej w Polsce

- 13,2 PLN - średnia godzinowa stawka płac dla hostessy w Polsce

- 12,0 PLN - średnia godzinowa stawka płac kuriera w Polsce


Kto korzysta z pracy sezonowej?

Młodzi Osoby młode, uczące się mogą wykonywać jedynie prace lekkie, niezagrażające ich życiu i zdrowiu. Nieskomplikowane prace na krótki okres dają szansę na zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy na ich potrzeby.
Studenci Z pracy w wakacje korzystają w celu zarobienia pieniędzy na wynajęcie mieszkania, czy czesne na studia. Są także i tacy, którzy pracują po to, aby zarobić na wakacje albo łączą przyjemne z pożytecznym i podejmują prace w ośrodkach turystycznych, czy za granicą.
Bezrobotni Osoby bezrobotne równie chętnie podejmują się prac typowo sezonowych. Szczególnie dotyczy to długotrwale pozostających bez pracy, którzy zamieszkują tereny dotknięte najwyższym bezrobociem w Polsce. Ta grupa osób chętnie korzysta z ofert w rolnictwie czy przetwórstwie przemysłowym w Polsce i za granicą.
Absolwenci i pracownicy wykwalifikowani Do tej grupy zaliczamy pracowników skoncentrowanych na rozwoju osobistym i budowaniu własnej ścieżki kariery. Z uwagi na tymczasowy brak pracy chętnie podejmują się prac na zastępstwo. Takie doświadczenie może ułatwić im późniejsze znalezienie stałej pracy w preferowanym zawodzie.


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »