Praca w niemieckich hotelach

Praca w hotelach w Niemczech może być bardzo atrakcyjna dla naszych rodaków. W miesiąc można zarobić 1500 euro netto, czyli ok. 6300 złotych.

Polacy zainteresowani pracą w niemieckich hotelach trafiają tam najczęściej za pośrednictwem agencji specjalizujących się w rekrutacji pracowników branży hotelarskiej.

Zajęcia można też szukać na własną rękę, wysyłając aplikacje ze stron karierowych poszczególnych hoteli.

Ta druga metoda sprawdza się najlepiej w przypadku międzynarodowych sieci hoteli, takich jak: Hilton czy InterContinental.

W poszukiwaniu ofert pracy pomocne mogą być również portale internetowe z ogłoszeniami. Można skorzystać z następujących stron: www.hotelcareer.de, www.touristiccareer.de, www.jobrapido.de, www.jobpilot.de, www.jobscout24.de. Najwięcej ofert dostępnych obecnie w niemieckich hotelach czeka na pracowników personelu sprzątającego, gastronomii i obsługi hotelu.

Reklama

W berlińskich hotelach

Najlepszym miejscem na szukanie pracy w branży hotelarskiej za Odrą jest bez wątpienia Berlin. Miasto to każdego roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Do obsłużenia tej liczby gości potrzeba tysięcy pracowników, od wykwalifikowanych kelnerów po hotelowe pokojówki.

Pracowników personelu sprzątającego do pracy w 4- i 5-gwiazdkowych hotelach w Berlinie poszukuje aktualnie firma 3B Berlin Premium Hotelservice. Zatrudnieni będą się zajmować codziennym sprzątaniem pokoi (zmiana pościeli, odkurzanie, wycieranie kurzy, wymiana ręczników itp.) i korytarzy na wyznaczonych piętrach.

Zainteresowani ofertą muszą się wykazać komunikatywną lub dobrą znajomością języka niemieckiego i angielskiego. Pracodawca wymaga też doświadczenia przy sprzątaniu oraz wiedzy na temat środków czyszczących oraz ich zastosowania.

Oferowana stawka sięga 9,55 euro za godzinę. Zatrudnieni będą pracować wg grafiku, który przewiduje również elastyczny czas pracy w weekendy i w godzinach rannych.

Pracodawca nie wymaga przesłania CV.

Warunki pracy...

...w hotelach są z reguły dobre lub bardzo dobre. Zwłaszcza przy stałej umowie gwarantowane są świadczenia socjalne i urlop. Często oferowane jest również zakwaterowanie, nawet darmowe, lub chociaż pomoc w jego znalezieniu. Czas pracy zależy oczywiście od miejsca i stanowiska. Najczęściej wynosi on standardowe osiem godzin dziennie, często zdarzają się jednak nadgodziny.

Zarobki wahają się pomiędzy 800-1500 euro miesięcznie netto. Kelnerzy i barmani mogą liczyć na napiwki.

Oferty pracy w hotelach mogą dotyczyć różnego standardu obiektu. Teoretycznie im hotel ma więcej gwiazdek, tym wymagania, ale i zarobki, powinny być wyższe. Są jednak stanowiska, jak np. pokojówka czy pomocnik kuchenny, gdzie chociażby znajomość niemieckiego lub innego języka nie ma takiego znaczenia nawet w hotelach pięciogwiazdkowych.

Nie tylko Berlin

Zajęcia w hotelach i w szeroko pojętej branży turystycznej można szukać praktycznie w każdym rejonie Niemiec. Najchętniej odwiedzanym regionem tego kraju jest Bawaria.

Turyści chętnie zaglądają też do Nadrenii-Północnej Westfalii. Dużą popularnością cieszą się również miejscowości turystyczne na północy Niemiec. Więcej, bo 1,3 mln turystów rocznie, odwiedza wybrzeże Morza Północnego, a mniej przyjeżdża nad Bałtyk, bo niewiele ponad 800 tys.

Popularne wśród turystów są również duże miasta. Najchętniej odwiedzany jest Berlin (ok. 7,9 mln turystów rocznie), następnie Monachium (4,8 mln), Hamburg (4,1 mln), Frankfurt nad Menem (3,4 mln). Pierwszą piątkę zamyka Kolonia (2,4 mln). Warto wziąć pod uwagę te dane, szukając pracy.

Wrzesień i październik to miesiące, w których niemieckie pensjonaty i domy letniskowe okupują tamtejsi emeryci. Osoby zatrudnione w takich miejscach mogą liczyć na zarobki rzędu 1400 euro miesięcznie. Jedna z takich ofert trafiła ostatnio do Polski za pośrednictwem ogłoszeń Eures. Pracodawca z Norderney (miejscowość uzdrowiskowa, będąca jednocześnie wyspą położoną na Morzu Północnym) poszukiwał osób do sprzątania pokoi i apartamentów dla letników.

Recepcjoniści na topie

Do najbardziej rozchwytywanych pracowników niemieckiej branży hotelarskiej należą recepcjoniści. To praca dla osób z dobrą lub bardzo dobrą znajomością języków obcych. W najlepszych hotelach można zarobić ponad 1,8 tys. euro miesięcznie.

Największe wymagania językowe stawiają recepcjonistom hotele należące do światowych sieci, takie jak: Hilton, Raddisson. Aby się tam dostać, trzeba posiadać udokumentowane doświadczenie, referencje oraz znać biegle języki obce (niemiecki, angielski). Obok zdolności komunikacyjnych spore znaczenie ma też dobra prezencja i wysoka kultura osobista. Pracownik recepcji powinien posiadać doświadczenie w bezpośredniej obsłudze klienta oraz umieć obsługiwać komputer oraz inne urządzenia biurowe. Bardzo istotna jest też znajomość usług świadczonych przez hotel.

Recepcjonista przyjmuje rezerwacje, melduje gości, przydziela pokoje, rozsyła korespondencje i udziela informacji. Do jego obowiązków należy też przyjmowanie reklamacji, prowadzenie rachunków związanych z pobytem gości oraz obsługa programu komputerowego zarządzającego stanem wolnych pokoi. Praca na recepcji odbywa się zwykle w systemie dwu- lub trzyzmianowym, gdzie jedna zmiana trwa 12 lub 8 godzin. Pracownik musi być przygotowany na pracę w nocy.

Maciej Sibilak

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »