Praca w Holandii - decyzja o wyjeździe podjęta. Co dalej?

Piątek, 13 maja 2016 (06:00)

Ambasada Królestwa Niderlandów zaczyna kampanię mającą na celu informowanie Polaków, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu zarobkowego do Holandii.

Zdjęcie

Praca w Holandii - decyzja o wyjeździe podjęta. Co dalej? /123RF/PICSEL
Praca w Holandii - decyzja o wyjeździe podjęta. Co dalej?
/123RF/PICSEL

W maju rozpoczyna się sezon na wyjazdy Polaków do pracy tymczasowej i dorywczej. Holandia jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym Polacy najczęściej podejmują pracę sezonową. Ze względu na specyfikę tego rynku, na którym praca najczęściej jest oferowana przez agencje pośrednictwa, przed wyjazdem warto się przygotować i dowiedzieć jak najwięcej o warunkach takiego zatrudnienia. 

W norweskim raju praca wciąż czeka na Polaków

Nie od dziś wiadomo, że Norwegia uchodzi za jeden z najbogatszych krajów, jeśli nie świata, to z pewnością Europy. Perspektywa dobrych zarobków, a do tego pięknych widoków i niezbyt duża odległość od Polski przyciąga tu wciąż mnóstwo ludzi, którzy liczą na lepsze życie. czytaj więcej

- Holandia potrzebuje i wspiera pracowników czasowych, ponieważ są niezbędni dla krajowej gospodarki. Trzeba jednak być świadomym tego, gdzie i na jakich warunkach będziemy pracować, aby nasze oczekiwania były realne. Holenderski rynek pracy różni się od polskiego i warto dowiedzieć się o jego specyfice jeszcze przed wyjazdem - mówi Anna Jensen-Gronkowska, doradca Urzędu Gminy Westland w Holandii ds. Obsługi Klienta i Emigracji Zarobkowej.

Reklama

Z pomocą przychodzi portal informacyjny wHolandii.pl uruchomiony przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie, który zawiera najważniejsze informacje nt. pracy i życia w Holandii, regulacji i procedur, a także adresy stron instytucji oferujących pomoc i wsparcie na miejscu. Użytkownik portalu znajdzie tam kompleksową informację m.in. na temat poszukiwania i możliwości sprawdzenia wiarygodności pracodawców i pośredników, czy informację na temat przepisów dotyczących rynku pracy, a także warunków mieszkaniowych.

Każdemu, kto chociaż raz pomyślał o wyjeździe do pracy za granicę, w głowie pojawia się szereg pytań. I bardzo dobrze, bo jak mówią osoby pomagające Polakom w Holandii za pośrednictwem Fundacji Barka NL, odpowiednie przygotowanie i świadomość ewentualnych komplikacji to podstawa bezpiecznego wyjazdu.

Godzina pracy w Niemczech kosztuje 32,7 euro, w Polsce - 8,4

W skali unijnej godzina pracy jest najdroższa w Danii, najtańsza - w Bułgarii. Niemcy plasują się na ósmej pozycji, Polska na dalekiej 23. czytaj więcej

Urszula Kozłowska, doradca ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie, podkreśla, że niestety często potencjalni polscy pracownicy nie sprawdzają rzetelnie pracodawców i agencji pracy, ani nie szukają informacji na temat rodzaju umów czy form zatrudnienia. A warto, bo umowa o pracę nie zawsze oznacza pełny etat, a np. gwarantuje zatrudnienie jedynie kilka godzin tygodniowo. Portal wHolandii.pl przekazuje te informacje w kompleksowy sposób. Można również dowiedzieć się, czy rejestracja w kraju jest obowiązkowa, oraz czy ubezpieczenie należy załatwić samodzielnie i czy każdy pracownik musi płacić podatki w Holandii.

- Chcemy, aby każdy wyjazd do Holandii był dla Polaków spokojny i satysfakcjonujący. Już sama zmiana miejsca zamieszkania czy poszukiwanie pracy jest dla wielu ludzi bardzo stresujące, więc na portalu staramy się podpowiadać i udzielać takich informacji, by wdrożenie się w warunki jakie panują w Holandii było możliwie bezproblemowe - mówi Urszula Kozłowska, która jako przedstawiciel Ambasady Holandii bierze udział w targach pracy w całej Polsce, spotyka się z osobami planującymi wyjazd i udziela informacji nt. holenderskiego rynku pracy oraz zwraca uwagę na odpowiednie przygotowanie do wyjazdu w celach zarobkowych.

Od roku 2007, w którym otworzył się holenderski rynek pracy, liczba Polaków pracujących w Holandii znacząco się zwiększyła. Teraz ponad 130 tys. polskich obywateli jest oficjalnie zarejestrowanych w Holandii, a ok. 150 tys. do 250 tys. osób to pracownicy sezonowi.

W Holandii pracuje 200 tys. Polaków /Newseria Biznes

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:Holandia
POLECANE zwiń